Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaRehberHaftasonu RotalariBirgi Gezilecek Yerler (Rota #5)

Birgi Gezilecek Yerler (Rota #5)

-

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bir mahalle olan Birgi Gezilecek Yerler, sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile insanların dikkatini çekmekte ve bu nedenle keyifli bir tatil yapmak isteyen kişiler bu şirin mahalleye gitmektedir.

Tarihin derinliklerinden gelen bu mahalle, pek çok tarihi kalıntı ile gezilecek farklı noktalara sahiptir. Genellikle kültür turu yapmak isteyen kişiler Birgi’ye giderek bilgi birikimlerini arttırma konusunda bir şans elde etmektedir. Peki Birgi tarihi nedir? Birgi’de konaklamak isteyen kişiler için sunulan seçenekler nelerdir?

Birgi Gezilecek Yerler

Birgi Tarihi

Birgi tarihi bakımdan oldukça eskilere dayanan bir yer olarak bilinmektedir. Bu şirin mahalle Frigler, Lidyalılar, Persler, Pergamonlular ve Romalıların egemenliği altına girmiştir. Bunun yanı sıra Birgi, 13 ve 14. yüzyıllarda Aydınoğulları’na başkentlik yapmıştır. 1426 yılında mahalle, Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarına dahil olmuştur.

Birgi Konaklama

Birgi konaklama konusunda insanlara farklı seçenekler sunan yerlerden bir tanesidir. Burada bir süre kalmak isteyen kişiler otel, pansiyon ya da yarı pansiyon olmak üzere pek çok konaklama seçeneğinden herhangi bir tanesini seçebilmektedir. Bunların yanı sıra taş konak gibi farklı mekanlarda da konforlu bir şekilde konaklamak olanaklıdır.

Birgi Gezilecek Yerler

Birgi, farklı uygarlıkların hakimiyeti altına giren bir yer olduğu için burada gezilecek pek çok tarihi kalıntı olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Birgi gezilecek yerler kapsamında genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilecek seçeneklerin olduğunu söyleyebiliriz:

Birgi Gezilecek Yerler

Tarihi Birgi Evleri

Tarihi Birgi Evleri, Birgi’ye giden kişilerin görmesi gereken yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çınar ve çam ağaçlarının arasında kalan ve ahşap pencereleri ile insanların dikkatini çeken bu evler, mimari yapısı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Çakıroğlu Konağı

Birgi gezilecek yerler kapsamında ön plana çıkan bir diğer yapı da Çakıroğlu Konağı olarak bilinmektedir. Konağın yapımına 1761 yılında Mehmet Çakırağa tarafından başlanan bu özel konağın ahşapları Venedik’ten getirtilmiştir. Konağın mimarisi oldukça dikkat çekici. Dış süslemeler ve tavandaki işlemeler, konağın görülmeye değer yapılardan bir tanesi olmasını olanaklı hale getiriyor.

Karaoğlu Cami

Karaoğlu Cami, Birgi kapsamında görülmesi gereken yapılardan bir diğeri olarak bilinmektedir. Caminin 1762 yılında yapıldığı bilinmekte olup cami bir ana kubbe ve 3 küçük kubbeden meydana gelmektedir. Estetik ve şık bir görüntüye sahip olan Karaoğlu Cami, Birgi gezintilerinde göz ardı edilmemesi gereken yapılardan biri.

Küp Uçuran Kulesi (Pankonduz Kulesi)

Küp Uçuran Kulesi ya da Pankonduz Kulesi, Birgi merkezde Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. Bizans dönemine ait olan kule, üç katlıdır ve oldukça ilgi çekici bir dekorasyona sahiptir. Bu nedenle Birgi gezintilerinde kulenin görülmesi gerektiğini ifade etmek gerekmektedir.

Birgi Gezilecek Yerler

Birgi’de Ne Yenir?

Birgi’ye giden ve burada bir süre konaklayan kişilerin Birgi’de ne yenir sorusunu sorduğu bilinmektedir. Peki bu şirin mahallede ne yenir? Yöreye özgü pek çok yemek bulunmakta olup bu yemekler ile keyifli öğle ve akşam yemeklerini yiyebilmeniz olanaklı. Bu bağlamda etli pide, sac kavurma, mantı, keşkek, ot kavurması, yöresel peynirler olmak üzere pek çok yöresel yemeği tadabilmeniz mümkün.

Birgi’den Ne Alınır?

Birgi’den ne alınır sorusu kapsamında yöresel kıyafetler, buğday ekmeği, ceviz, kestane vb. ürünleri satın almanız olanaklı. Yöresel lezzetlerin her biri, daha sonraları Birgi’yi lezzetli bir şekilde hatırlayabilmenizi olanaklı hale getireceği için bu seçeneklerden herhangi bir tanesini tercih edebileceğinizi ifade edebiliriz.

İzmir Ödemiş’in bu oldukça samimi ve şirin mahallesine yolunuz düşmese bile mutlaka hafta sonlarını değerlendirebilmek ve huzur bulabilmek için özel olarak Birtgi’ye gitmenizi tavsiye ederiz.

Birgi Gezilecek Yerler

Birgi konum için tıklayınız.
Birgi Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
İzmir Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol