Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaYaşamSözlükBira Çeşitleri Nelerdir?

Bira Çeşitleri Nelerdir?

-

Bira Çeşitleri Nelerdir? Bira piyasanın en uygun fiyatlı alkol ürünlerinden bir tanesi olmasından dolayı insanlar tarafından en çok tercih edilen olarak bilinir. Tabi ki bira da tek türü ile yer almaz. Genel olarak ayrıştırma yapılacak olduğu zaman ale ve lager yapısı olarak ikiye ayrılan bira çeşitleri nelerdir ve bunlar arasındaki farklar nelerdir merak ediliyor.

Bira Çeşitleri Nelerdir?

Alt Fermantasyon Biraları

Alt fermantasyon biraları kendi aralarında birkaç farklı başlık ile incelenir. Bunlar;

Pilsen

Kolay içimi olan ve açık rengi ile şerbetçiotundan üretilen aromatik ve acılık tat karakteri konusunda iyi bir dengelemesi olan biralardır. Alkol derecesi olarak da ortalama yüzde 4,8 ila 5,1 arasında değişir.

Lager

Lager dünya  üzerinde en çok tanınmış olan bira türü olurken en açık rengi ile bilinir. Pilsene oran ile daha düşük acılığı vardır. Aromatik tat karakterine bakılacak olduğu zaman ön plana çıkan tiplerdendir.

Koyu renkli bira

Koru renkli olan malt ile isteklere göre belirli bir oranda kavrulan malt ile üretimleri yapılan ortalama yüzde 4,8 ila 5 oranında alkol bulunan bira türüdür.

Festival birası

Almanya sınırlarında en çok ekim aylarında yapılan bira festivali sırasında özel olarak üretimleri yapılan yüksek alkollü mevsim biralarına denir.

Bockbier

Yüksek doygunluk hissi vermesi ile dikkatleri çeken ortalama olarak yüzde 6 ila 7 derecesinde alkol oranları olan, Almanya sınırlarında mayıs ve sonbahar ile yılbaşı dönemlerinde üretimleri söz konusu olan mevsimsel biralara denir.

Alkolsüz bira

Doğal yollar ile üretilen alkolün belirli proseslerin hemen ardından uzaklaştırılmasının yapıldığı, normal biralara oran ile daha düşük kalorisi olan biralara denir.

Üst fermantasyon biraları

Bira çeşitlerinden bir tanesi de üst fermantasyon biraları olarak dikkatleri çeker. Bunlar da kendi aralarında farklı gruplara ayrılır. İncelemeler yapılacak olduğu zaman;

Ale

Ale ismi birçok farklı yapıda olan genel olarak koyu rengi ile yer alan bir dizi İngiliz bira tiplemeleri için kullanılan genel tanıma denir. Bu kategori içerisinde ise pale, bitter, mild ile scotch çeşitleri yer alacaktır.

Hefeweizen

Mayalı buğday birası olarak da bilinir. Miktar olarak inceleme yapılacak olduğu zaman en az yüzde 50 ve üzerinde buğday maltı kullanımları sonucunda üretimleri yapılan, Almanya sınırlarında Bavyera eyaleti içerisinde en çok tercih edilen tipine denir.

Kristallweizen

Filtre edilme yöntemi ile yapılan buğday biralarına deniz. Biraya benzer olan bir hammadde tercih edilerek filtrasyon işlemi ardından mayanın uzaklaştırılması ile üretimleri yapılır.

Altbier

Koyu renkli olan buğday ile arpa maltının beraber tercih ediliyor olduğu, acılık oranları bir hayli yüksek ve sert içimli olan bira tiplerine denir.

Kölsch

Açık renkli yapısı ile dikkatleri çeken oldukça mayhoş bir tat karakterine sahip olan bira en çok da Almanya Köln sınırlarında daha çok tercih edilir.

Stout

Siyah renkli yapısı ile daha çok koyu renkli olan maltlar ve bir miktar da kavurma adımları uygulanan malt ile imal edilen, acılık oranı çok sert karakterlerde bir üst fermantasyon birası olarak yer alır.

Porter

Porter de aynı stout gibi oldukça koyu olan rengi ile dikkatleri çeken bira çeşitleri arasında yer alırken bazı alternatiflerinde yüzde 9 oranında alkol olan bira tipine denir.

Her bira tipinin farklı özellikleri olmasından dolayı kişiler damak tatlarına uygun olanları tercih edebileceklerdir.

Bira Çeşitleri Nelerdir? adlı konumuzu sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol