Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeBilimin İzinde: Nesin Matematik Köyü

Bilimin İzinde: Nesin Matematik Köyü

-

Orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür diyerek yazımıza başlıyoruz. İzmir Şirince’de kurulan Nesin Matematik Köyü tamamen bağışlarla kurumuş olan bir bilim kampıdır. 2007 yılında Ali Nesin tarafından kurulmuştur. Yaz aylarında ülkenin dört bir yanından öğrencileri kabul eden kamp 500’den fazla öğrenciyi ağırlıyor. Köyün oldukça ilgi çekici bir mimarisi bulunuyor. Yemekhanesiyle, amfisiyle, kulesiyle ve kütüphanesiyle her bir köşesinde bilimi bulabilir ve emeği görebilirsiniz. Nesin Matematik Köyü’nde sinema, sosyoloji, felsefe, matematik ve sanat dersleri veriliyor. Oldukça ünlü bilim adamları ve öğretmenler köyde ders vermektedirler.

Nesin Matematik Köyü’nün herhangi bir kâr amacı yoktur. Burada ders vermesi için kimseye para ödenmez. Yalnızca köyün gelişmesi için bağışlar kabul ediliyor. Zaten köy de vatandaşlarımızın bağışları ile yapılmış bir köydür. Köyün amacının çocuklara ve gençlere matematiği sevdirmek ve sıkıcı algısını kırmak olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bilim yuvasında toplanan bağışlar ile zeki ancak durumu olmayan köy çocukları getirilip ücretsiz eğitim desteği sağlanıyor. Burslarla onlara bu i tür imkanlar sağlanarak geleceği parlak insanlar yetiştiriliyor.

Köyün bilimsel yönünün dışında bir de doğal kısmı var. Şirince Köyü’nde bulunan kampın da aslında bir köy büyüklüğünde olduğunu söylemek mümkün. İçerisinde bol bol yeşillik ve doğal hayat var. Kalabileceğiniz evler ve yemek yiyebileceğiniz iki farklı restoran bulunuyor.

2007 yılından bugüne kadar binlerce öğrenci Nesin Matematik Köyü’nden eğitim aldı. Buraya yalnızca eğitim için değil aynı zamanda köyü ziyaret için de gidebilirsiniz. Bu ufak ziyaret bile ufkunuzu genişletebilir ve sizlere yeni ilhamlar verebilir.

Nesin Matematik Köyü Nerede?

Nesin Matematik Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesinin Şirince Köyü’nde yer alıyor.

Konum için tıklayınız.

Matematik Köyü Ne Kadar?

Nesin Matematik Köyü’nde ilk beş yaz okulu ücreti 2650 TL’dir. Bunun içerisinde dört öğün yemek, konaklama, kırtasiye malzemeleri de dahildir. Çadır fiyatları 1950 TL’dir. Liseliler için yaz okulu ücreti 1325 TL’dir. Çadır ücretleri ise 975 TL olarak belirlenmiş.

Nesin Matematik Köyü Ücretli mi?

Odalarda kalmak için günlük 70 TL, çadırlarda kalmak için günlük 55 TL olarak fiyat belirlenmiş. Bunun içerisinde dört öğün yemek, konaklama ve temel ihtiyaçlar dahildir.

Nesin Matematik Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Otobüsle, uçakla, trenle ya da özel araçla ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir Havaalanı’nda uçaktan inerek ulaşım araçları ile köye gidebilirsiniz. Otobüsle direkt Selçuk’a giden otobüs firmalarını tercih edebilirsiniz. Özel aracınızla İzmir-Aydın otoyolundan köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Matematik Köyü’nü Kim Kurdu?

Aziz Nesin Vakfı tarafından 2007 yılında kurulmuştur. Köyün kurucusu Ali Nesin’dir. Ali Nesin, ünlü yazar Aziz Nesin’in oğludur.

İzmir Gezi Rehberi için tıklayın.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol