Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaTürkiyeBilecikBilecik Gezilecek Yerler

Bilecik Gezilecek Yerler

-

Bilecik Gezilecek Yerler listesi oldukça fazladır. Bilecik’in toplamda sekiz ilçesi bulunuyor. Merkez, Gölpazarı, Osmaneli, İnhisar, Bozüyük, Yenipazar, Söğüt ve Pazaryeri olarak sıralanıyor. Geçmişten günümüze kadar tarihte önemli bir merkez olan Bilecik kütürel bir zenginliğe sahiptir. Osmanlı, Selçuklu, Lidyalılari Frigler ve Romalılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı’nın kurulduğu bu tarihi şehrin gezilecek yerlerini sizler için derledik.

Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik Saat Kulesi

Bilecik Saat Kulesi

Saat Kulesi, Bilecik’in sembollerinden biridir. 1907 yılında yaptırılan kule II. Abdulhamid Han tarafından yaptırılmıştır. Kulenin mimarı Musa Kazım Bey’dir. 20 metre yükseliğindeki kuleyi mutaka görmeli ve hatıra fotoğrafı çektirmelisiniz.

Adres: İstiklal, 11200 Bilecik Merkez/Bilecik
Konum için tıklayınız.

Osman Padişahları Tarihi Şeridi

Osmanlı tarihine ve padişahların hayatlarına meraklı iseniz buraya mutlaka uğramalısınız. Şey Edebali türbesine oldukça yakın bir mesafede bulunan yer, Osmanlı zamanlarından has bahçe, saray bahçesi olarak kullanılmıştır. Alan içerisinde bulunan gösteri salonunda Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar ki geçen sürede yaşananları üç boyutlu olarak izleyebilirsiniz.

Adres: Merkez, Bilecik
Konum için tıklayınız.

Yaşayan Şehir Müzesi

Yaşayan Şehir Müzesi

Burada bir asırlık bir yaşantıyı canlı canlı görme imkanına sahip olabilirsiniz. Hem kültürel hem de tarihi yönden farklılıklar sizleri şaşırtabilir. Kimi zamanda tanıdık gelen eşyaları görerek hüzünlenebilirsiniz. Şehrin geleneğini, göreneğini ve tarihini merak ediyorsanız, bu müzeye mutlaka uğramalısınız.

Adres: Bahçelievler, Eskişehir İstanbul Asfaltı No:15, 11000 Bilecik Merkez/Bilecik, Türkiye
Telefon: (0228) 212 82 08
Konum için tıklayınız.

Atatürk Köşkü

Bozüyük ilçesinde bulunan Köşk, mimarisine tam anlamıyla aşık olacağınız bir mekandır. Küçük olmasına rağmen nasıl bu kadar etkileyici görüneceğine inanamayacaksınız.  1930 yılında Atatürk’ün misafir edildiği konağın adı da buradan geliyor.

Adres: Camiliyayla/Bozüyük/Bilecik
Konum için tıklayınız.

Çavuşköy Göleti

Şehir merkezinde 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yapay bir gölet olan Çavuşköy Göleti’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sarı bozkırların arasında parlayan masmavi göle hayranlık duyabilirsiniz. Yeşillikler arasında hayatınızın en güzel pikniğini de gerçekleştirme fırsatını yaklayabilirsiniz.

Adres: Çavuşköy Göleti, Bursa
Konum için tıklayınız.

Ertuğrul Gazi Türbesi

1886 yıllarında onarımdan geçen türbe, Ertuğrul Gazi Bey’e aittir. Ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Her Türk evladının mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi olarak siz de ziyaret etmelisiniz.

Adres: Türkmenbaşı, Ertuğrul Gazi Cd., 11600 Söğüt/Bilecik
Konum için tıklayınız.

Belekoma Kalesi

Roma’nın Bilecik’e haim olduğu zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Belekoma ismiyle anılır. Kale Karasu havzası etrafında yapılmış olup, günümüze yalnızca temelleri ulaşabilmiştir.

Adres: Belekoma Kalesi, 11000 Bilecik
Konum için tıklayınız.

Orhan Gazi Camii

Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. Ancak zaman içerisinde büyük hasarlar gördüğü için II. Abdülhamid tadilat ettirmiştir. Heybetli kubbesi ve görkemli yapısıyla yeşillikler arasından kendini belli eden bu camii, muhteşem bir görüntüye sahiptir. Camii, Osmanlı döneminin en güzel mimari örneklerinden birisi olarak görülüyor.

Adres: Şeyh Edebalı Türbesi yanı. İstiklal Mahallesi, A. Refik Öztürk Cd. No:81, 11000 Merkez/Bilecik
Konum için tıklayınız.

Kaymakam Sait Bey Çeşmesi

Kaymakam Sait Bey Çeşmesi

Şehrin en eski çeşmelerinden birisidir. Söğüt ilçesinin tam merkezinde yer alır. Neo- Klasik mimarisi ile dikkat çeken çeşme 1919 yılında yaptırılmıştır. Son zamanlarda ise çeşmeden sokak hayvanlarının su içmesiyle oldukça dikkat çekiyor. Buraya uğradığınızda hem su içebilir, hem çeşmenin yapısını inceleyebilir, hem de sokak hayvanlarını sevebilirsiniz.

Adres: Söğüt, Bilecik
Konum için tıklayınız.

Darul Eytam

1905 yılında yaptırılan bina II. Abdulhamid tarafından savaşta yetim kalan çocuklar için  ayarlanmıştır. Bir yurt görevi gören binanın iki katı bulunuyor. Ahşap işlemeleri bulunan binayı mutlaka görmeli ve mimarisinin muhteşemliğine tanıklık etmelisiniz.

Adres: Orta, Zafer Sk. No:1, 11600 Söğüt/Bilecik
Konum için tıklayınız.

Bilecik Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol