Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaTürkiyeÇanakkaleBiga Gezilecek Yerler

Biga Gezilecek Yerler

-

Biga Gezilecek Yerler yarımadasına Biga isminin Antik dönemde “Troas Bölgesi” olarak bilinen efsanevi yerden gediği tahmin edilmektedir. Kazdağı’ndan beslenen ünlü Kocabaş Çayı (Granikos), Biga ve çevresinin kalbidir. Bu bölgenin civarında manda yetiştirilen ve derisinden kıspet yapılan tek yerdir. Eti, köftesi ve tuzsuz beyaz peynirden yapılan peynir tatlısının ünü Biga’nın sınırlarını genişletmiştir.

Biga’ya Ulaşım

Biga nerede diye merak edenlerin bir kısmı konforlu olarak özel araçlarını tercih ederlerken aslında birçok alternatif yol da vardır. Bu alternatif yollar ile de Biga’ya ulaşımın gayet kolay olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda otobüs ile ulaşımı tercih edecekler için Çanakkale otobüs terminalinden de ilçeye belirli saatlerde otobüsler kalkmaktadır.

Biga Konaklama

Biga konaklama konusunda ilçeyi iyice tanımak için konaklamak isteyenler olacaktır. Bunun yanında tabii ki Çanakkale merkezden günü birlik olarak Biga’ya ziyarete gelip ardından geri dönenler de vardır. Biga’da bir süre kalmak isteyenler konaklama seçeneklerinden birini seçmelidir. Her kesime hitabe eden birbiriden farklı özellikleriyle çeşitli oteller bölgede bulunmaktadır. Ayrıca pansiyon ve yarı pansiyon tarzı daha uygun fiyatlı konaklama imkânlarda burada bulunur.

Biga Gezilecek Yerler

Hamdi Bey Şehitliği

Biga Gezilecek Yerler’in ilk adımında Hamdi Bey Şehitliği var. Namazgâh bölgesinde yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı zamanında çok hareketli günlere sahne olan Biga’da yaşanan Anzavur isyanı sırasında şehit edilen subaylarımızın yanı sıra Çanakkale Savaşları sırasında tedavi edildikleri Biga hastanesinde hayatlarını kaybederek şehit olan askerlerimizin yattığı şehitliktir. Bu şehitlikte tüyleriniz diken diken olabilir.

Ulu Cami

Manisa Sancak Beyi Şehzade Mehmed’in (Fatih Sultan Mehmed) Biga’da bir gece konaklayıp, kasabanın camisi ve hamamı bulunmadığını duyunca derhal yapılmasını istediği ve şimdiki Ulu Cami ile önceleri Belediye Hamamı denilen hamamın yapıldığı yerin burası olduğu rivayet edilmektedir. Caminin ön tarafında, ilginizi çekebilecek ince işçilikli mezar taşları ile ilgi birçok mezar bulunmaktadır.

Kıyı Turizmi

Kepekli köyünün alt kısımlarından başlayıp, Gürece köyünün alt kısımlarına kadar uzanan kısımlarında denize girilebilmektedir. Özellikle, Uzundere plajı ve Kemer köyü sahili en temiz plajlardandır. Karabiga civarında, antik bir kentin tertemiz havasını soluyarak denize girip dinlenirken, çeşit çeşit deniz ürünlerinin de tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Şahmelek Koyunun büyüleyici doğal güzelliklerinin eşliğinde, masmavi denizinde kulaçlar atabilirsiniz.

Mutfak Kültürü

Biga’nın lezzetli etlerinden yapılan Biga köftesi gerçekten çok lezzetlidir ve mutlaka tadılmalıdır. Tuzsuz peynirden yapılan ve Biga’da birkaç firma tarafından üretilerek, Türkiye’ye pazarlanan Peynir tatlısı’da Biga’ya özgü olan bir tattır.

Biga Konum için tıklayınız.
Biga Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Çanakkale Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol