Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeBeypazarı Gezilecek Yerler

Beypazarı Gezilecek Yerler

-

Ankara Beypazarı Gezilecek Yerler oldukça turistik bir ilçedir. Şehrin en önemli ve değerli ilçelerinden de biridir. Beypazarı her şeyiyle oldukça ünlüdür. Beypazarı konakları, lezzetleri, dokumacılığı ve buna benzer pek çok şeyde adından söz ettirmektedir. Bunların yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Şehrin tarihini öğrenmek ve doğal güzelliklerinin arasında kaybolmak için Beypazarı’nı mutlaka Ankara gezilecek yerler listesine eklemelisiniz.

Beypazarı Gezilecek Yerler

Ankara Beypazarı Tarihi Hakkında Bilgiler

Ankara’nın bir ilçesi olan Beypazarı şehir merkezine 95 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Beypazarı birbirinden güzel konakları ve misafirperver insanları ile ön plana çıkmaktadır. Başkentin yöresel tarihini ve havasını burada tam anlamıyla hissedebilirsiniz. Tarih boyunca köklü ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan Beypazarı bu yüzden günümüze oldukça önemli değerler bırakmıştır.

Hititlerden günümüze kadar bölgede yerli hayat mevcut olmuştur. Ankara Beypazarı, Frigler, Hititler, Romalılar, Bizanslar, Osmanlılar ve Selçuklular gibi medeniyetlere, büyük imparatorluklara kucak açmıştır. Beypazarı’nın eski adı Lagania’dır. Bu kelime ise Bizans İmparatoru’ndan gelmektedir. Osmanlı Dönemi’nde de Beğ Pazarı denilirdi. Zamanla değişime uğrayarak Beypazarı ismini almıştır.

Tarihi değerlerinin yanında doğal güzellikleri ile de bambaşka bir atmosfere sahiptir. Kendinizi İç Anadolu bölgesinin en derinlerde bir yerde hissedebilirsiniz. Türk yaşamının ve geleneklerinin tüm ayrıntılarını böylece görme imkânınız mevcuttur.

Beypazarı Evleri

Ankara Beypazarı konakları ile ünlüdür. Birbirinden farklı ve özeli bir tarihe sahip bu konakları mutlaka Ankara gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. İç içe bir yerleşime sahip olan evler 200 yıllık bir tarihe sahiptir. Osmanlı’dan kalan en değerli şeylerden biridir. 2000’li yıllarda tekrardan onarımdan geçirilen evler günümüzde muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Evlerin iç içe olması ancak hiçbirinin birbirinin manzarasını ve ışığını kesmemesi de insanı oldukça etkiliyor.

Tarihi Beypazarı Çarşısı

Beypazarı, Kurtuluş Mahallesi’nde bulunur. Çarşı 6 asırlık bir tarihe sahiptir. Ankara gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Çarşıda alabileceğiniz kalaylanmış ürünler, tencereler, tavalar, işlenmiş ürünler ilginizi çekebilir.

Eğriova Tabiat Parkı

Ankara Beypazarı doğal güzellikleriyle de bir hayli dikkat çekicidir. İlçe merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan tabiat parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yayla havası veren parkın içerisinde bir de gölet bulunuyor. Gölet kenarında keyifli ve bol manzaralı bir piknik yapabilirsiniz.

Türk Hamam Müzesi

Rüstem Paşa Hamamı içerisinde bulunur. Türkiye’nin ilk hamam müzesi olma özelliğine sahiptir. 2012 yılında ziyarete açılan müzeyi, Ankara Beypazarı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Türklerin yıkanma ve hamam kültürünün zenginliğini gösteren bu müze sizleri oldukça etkileyebilir.

Konum için tıklayınız.
Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol