Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeBeylikova Gezilecek Yerler

Beylikova Gezilecek Yerler

-

Beylikova Gezilecek Yerler, 570 km2lik bir alan üzerinde bulunan Eskişehir’in ilçelerinden bir tanesidir. İlçeden Porsuk Çayı geçmekte olup bu durum, Beylikova’nın dikkat çekici bir ilçe olarak ön plana çıkmasını olanaklı hale getirmektedir. İlçe kapsamında yağışların oldukça az olduğu bilinmektedir.

İlçenin eski adı “Beylikahır” olarak bilinmekte olup Selçuklular Dönemi’nde ilçede ay yetiştiriciliğinin gerçekleştirildiği sanılmaktadır. Beylikova ilçesinde tarım ve hayvancılık yapılmakta olup bu iki alan, ilçenin ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Sütü ile ünlü olan ilçede her yıl haziran-temmuz aylarında süt festivali gerçekleştirilmektedir. Peki birçok insanın ilgisini çeken Beylikova nerede ve ilçeye ulaşım nasıl gerçekleştirilir?

Beylikova Nerede?

Beylikova nerede sorusu kapsamında ilçenin Eskişehir il sınırları içerisinde bulunduğunu ifade etmek gerekmektedir. İlçenin kuzeyinde Mihalıççık ve Alpu, güneyinde Sivrihisar ve Mahmudiye ilçeleri yer almaktadır. İl merkezinin doğusunda yer alan Beylikova, kültürel ve tarihi yapısı ile dikkatleri üzerinde çekmektedir.

Beylikova’ya Ulaşım

Beylikova’ya nasıl gidildiği oldukça önemli hususlardan bir tanesidir. Bilindiği üzere Eskişehir’in ilçelerine genellikle il merkezinden otobüs kalkmakta olup bu sayede ilçelere konforlu bir şekilde ulaşım gerçekleşmektedir.

Bu durum Beylikova için de geçerlidir. Beylikova’ya ulaşım noktasında birçok insanın ilçeye özel araçları ile gittiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra Eskişehir il merkezine otobüs ya da yüksek hızlı tren ile gidilerek buradan kalkan Eskişehir-Beylikova otobüsleri ile ilçeye sorunsuz bir şekilde gidilmesi olanaklıdır.

Beylikova Konaklama

Beylikova’da kalmak ve ilçenin görülmesi gereken yerlerinde gezinti düzenlemek isteyen kişiler, Beylikova konaklama konusunda önlerine hangi seçeneklerin çıktığını oldukça merak etmektedir. İlçede konforlu bir şekilde konaklamak isteyen kişilerin otel, pansiyon, yarı pansiyon vb. seçeneklerden herhangi bir tanesini tercih edebildiklerini ifade etmek olanaklıdır.

Beylikova Gezilecek Yerler

Beylikova, tarihsel bakımdan oldukça zengin ilçelerden bir tanesidir. İlçede görülmesi gereken pek çok mekan bulunmakta olup Beylikova gezilecek yerler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

Yalınlı Köyü

İlçenin görülmesi gereken alanlarından ilki Yalınlı Köyü olarak adlandırılan bir köydür ve bu köy, sahip olduğu doğal güzellikler ile insanların dikkatini çekmektedir. Kadıgölü mevkiinde yer alan höyük, 65 m çapında ve 2 m yüksekliktedir. Höyük, tarihsel yolculuk gerçekleştirmek isteyen kişilerin görmesi gereken alanlardan biri olarak bilinmektedir.

İmikler Köyü

Beylikova gezilecek yerler kapsamında ön plana çıkan yerlerden bir diğeri de İmikler Köyü olarak bilinen bir köydür. “Hasan Baba Türbesi” İmikler Köyünde yer almakta olup bu köyde genel olarak veli kimselerin mezarlarının bulunduğu ifade edilmektedir.

Uzunburun Köyü

Uzunburun Köyü, ilçeye seyahat edenlerin görmesi gereken bir diğer alandır. Köy içerisinde yer alan Uzunburun Höyük, görülmesi gereken yapılardan biridir. Höyük yüzeyinde yapılan araştırmalar İlk ve Orta Tunç, Roma ve Bizans Dönemlerine ait pek çok eşyanın höyük kapsamında olduğunu göstermiştir.

Beylikova Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz teşekkür ederiz.

Beylikova Konum için tıklayınız
Eskişehir Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol