Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeBeydağ Gezilecek Yerler

Beydağ Gezilecek Yerler

-

Beydağ Gezilecek Yerler, Aydın ili sınırında yer alan İzmir ilçesidir. Doğal güzellikleri, kültürel mirası ve ile kapsamında düzenli olarak gerçekleştirilen festivaller ile dikkat çeker. Özellikle günübirlik yapılan gezi turları ile çok sık tercih edilen turizm bölgeleri arasında yer alan bu küçük Ege ilçesi, aynı zamanda pek çok uygarlık, medeniyet ve imparatorluğun egemenliğinde gelişmiştir.

İzmir’in en küçük ilçesi olma özelliğine sahip olan Beydağ, ismini Aydın Dağı eteklerine kurulmuş olmasından alır. Aynı zamanda kurulmuş olduğu bölgede en eski yerleşim alanlarından biri olma özelliğine sahip olan Beydağ gezilecek pek çok kültürel ve tarihi mirasa ev sahipliği yaptığı gibi ayrıca doğal güzellikleri ile de büyüleyicidir.

Beydağ Nerede?

Beydağ konum bakımından İzmir il sınırı üzerine yer alır. Aydın ili ile İzmir’i birbirine bağlayan alan üzerinde bulunan ilçe, Küçük Menderes Havzası üzerine inşa edilmiştir. Aydın’ın dışında İzmir’in Ödemiş ve Kiraz ilçelerine de sınır komşusu olan Beydağ, İzmir merkezine en uzak ilçeler arasındadır.

İzmir şehir merkezine 142 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, Aydın’ın en büyük yerleşim yeri olan Nazilli ilçesine de komşudur. Nazilli’nin yanı sıra yine Aydın’ın Sultanhisar ilçesine de komşu olan Beydağ, tarım ve hayvancılık üzerine inşa edilmiş bir ekonomiye sahiptir.

Beydağ’a Ulaşım

Beydağ’a ulaşım alternatifleri çoğunlukla karayolu üzerinden gerçekleşmeye uygundur. Bu bağlamda İzmir gezinizde Beydağ ziyaretinde bulunmayı tercih ediyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekir. Aynı zamanda otobüs terminali de bulunan ilçeye il dışından gelecek olan misafirlerin yine karayolunu kullanmaları tavsiye edilir.

Beydağ’a ulaşım konusunda toplu taşıma araçları veya şehirlerarası otobüsleri tercih etmek istemeyenler için İzmir il merkezinde bulunan araç kiralama ofisleri aracılığıyla araba kiralamaları tavsiye edilir. Özel araç ile İzmir il merkezinden yaklaşık olarak 1,5 saat içerisinde Beydağ sınırlarına ulaşmanız mümkün olacaktır.

Beydağ Konaklama

Beydağ konaklama tesisleri bakımından İzmir’in diğer ilçelerine göre oldukça sınırlıdır. İlçenin iç bölgelerde yer alması ve çoğunlukla günü birlik yapılan seyahatlerin tercih ediliyor olması sebebiyle birkaç küçük pansiyon dışında yüksek standartta hizmet veren konaklama tesisinin ilçede bulunduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Beydağ Gezilecek Yerler

Beydağ her ne kadar İzmir’in iç bölgelerinde yer alan ilçeler arasında bulunsa da bölgenin kültürel alt yapısı olması, sıra dışı tarihsel mirasların bizzat yerinde gözlemlenmesine elverişlidir. Aynı zamanda coğrafi olarak da benzersiz bir konumu bulunan ilçede düzenlenen festival ve şenlikler oldukça etkili bir atmosfere aracılık eder.

Beydağ Barajı

Beydağ Barajı, ilçenin doğal güzelliğe sahip olan en nadir alanları arasındadır. Baraj çevresinde bulunan kamp ve dinlenme alanları bu doğal güzelliği en ihtişamlı biçimde içinizde hissetmenizi sağlayacak olmakla birlikte akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz bir de kır restoranı bulunur. Benzersiz yeşilliklerin hakim olduğu bu doğal mesire alanına inşa edilmiş olan barajın benzersiz suyu, mavi ve yeşilliğin aynı anda tek bir manzarada yakalanabilmesine de olanak tanır.

Beydağ Kalesi

Beydağ Gezilecek Yerler’in son adımında Beydağ Kalesi var. İlçenin pek çok uygarlık ve medeniyetin çatısı altında bulunması bölgede dönemin kültürel mimarisini yanıştan birden fazla eserin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bunlar arasında yer alan Beydağ Kalesi, eşsiz manzarası ile dikkat çeker. Ege bölgesinde yerleşim alanlarında çok sık rastlanan bu kalenin kökeni ise tahmin edileceği üzere eski Ege uygarlıklarına kadar uzanır.

Beydağ Şenlikleri ve Festivalleri

Beydağ Bisiklet Şenliği, bölgede yapılan en geniş kapsamlı etkinlikler arasındadır. Ülkemizin pek çok farklı bölgesinden katılım gösterilen şenlik her yıl Haziran ayında start verir. Bölgenin bir diğer önemli etkinliği ise yöresel lezzetlerin tanıtıldığı Yerel Ürünler ve Kültürel Etkinlikler Festivali adı verilen ve her yıl Eylül ayında başlayan festivaldir.

İzmir geziniz kapsamında Beydağ’a günlük bir seyahat gerçekleştirecekseniz yerel olarak düzenlenen bu etkinliklerin tarihleri hakkında bilgi sahibi olmanız önerilir. Eşsiz bir yerel deneyim yaşayarak bir gününüzü Beydağ şenliklerine ayırabilirsiniz.

Beydağ’da Ne Yenir?

Beydağ kestanesi bölgenin en bilinen yöresel lezzetleri arasında yer alır. Dolayısıyla Beydağ’a gidip kestane bahçelerini gezmemek olmaz. Kestane bahçelerinin yanı sıra ilçe merkezinde bulunan küçük mağazalar aracılığıyla satışa sunulan tamamen doğal kestanelerin tadına bakabilir ya da kestaneden yapılmış diğer doğal ürünleri satın alabilirsiniz.

Beydağ konum için tıklayınız.

Beydağ Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol