Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeBesni Gezilecek Yerler

Besni Gezilecek Yerler

-

Adıyaman’ın ilçelerinden birisi olan Besni Gezilecek Yerler, şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehrin en gözde ilçelerinden biridir. Tarihi ve kültürel zenginliği ile ön plana çıkıyor. Adıyaman gezilecek yerler listenizin en güzel maddelerinden birisi olabilir. Sizler için Besni gezilecek yerler yazımızı hazırladık. Keyifli Okumalar!

Besni Gezilecek Yerler

Dikilitaş, Adıyaman

Anıt mezar olarak Kommagene Krallığı döneminde inşa edilmiştir. 10 metre uzunluğundaki devasa sütunları mutlaka görmelisiniz. Üzerlerinde çeşitli motifler ve kabartmalar bulunuyor. Aslan, erkek ve kadın motifleri ilginizi çekebilir.

Adres: 02302 Dikilitaş/Besni/Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Kurşunlu Camii, Adıyaman

Besni’nin en önemli tarihi ve dini eserleri arasında bulunuyor. Kurşunlu Camii, Besni Ören Yeri’nde yer alıyor. Arap mimarisinin hâkim olduğu camiinin kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı ise bilinmiyor. Camii, 2005 yılında tekrardan ibadete açılmıştır.

Adres: Besni, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Kızılin Köprüsü, Adıyaman

Besni’nin Kızılin köyünde yer alıyor. Roma dönemine ait olan Kızılin Köprüsü, Göksu Nehri üzerinde bulunuyor. Köprü büyük bir tahribata uğrasa da yeniden restore edilerek turizme kazandırılacak. Köprü maalesef köylüler tarafından köylerin bağlantısının kesilmesi için yıkılmıştır.

Adres: Kızılin Köyü, Besni, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Besni Kalesi, Adıyaman

İlçenin sembolü olan Besni Kalesi, merkeze 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kalenin tarihi hakkında kesin ve net bilgiler bulunmuyor. Yalnızca Memlükler tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Siz de Adıyaman gezilecek yerler listenize burayı ekleyebilirsiniz.

Adres: Erdemoğlu, 02300 Besni/Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Adıyaman Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol