Home Rehber Türkiye Bergama Gezilecek Yerler

Bergama Gezilecek Yerler

0
399
İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Bergama Gezilecek Yerler, İzmir’in tarihsel kökeni ile dikkat çeken en önemli ilçelerinden biri arasında bulunmaktadır. Öyle ki ilçenin isminin kökeni hakkında ortaya atılan bilimsel iddialar arasında Bergama sözcüğünün Hitit dilinde “Yüksek Yerleşim Alanı” anlamına geldiği bulunur.

Anlaşılacağı üzere yüksek bir yerleşim alanı olan Bergama, aynı zamanda tarihsel olarak pek çok uygarlık ve medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin en büyük ilçeleri arasında yer alan Bergama, UNESCO Kültürel Miras Listesi kapsamında bulunan Bergama Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Bergama Nerede?

Bergama, İzmir’in Dikili ve Aliağa ilçelerine komşu olmakla birlikte aynı zamanda Manisa ve Balıkesir’e de komşudur. Şehir dışından ilçeyi ziyaret edecekler için öncelikli olarak İzmir’e hava ya da kara yolu ile ulaşım sağlanmalıdır.

Bergama’ya Ulaşım

İzmir il merkezinden İZBAN demiryolu taşımacılık hizmetleri ile Bergama ilçesine ulaşmak mümkündür ve bu duruma alternatif olarak toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Düzenli aralıklarla gerçekleşen seferler İzmir şehir merkezinden Bergama’ya otobüs ve minibüs aracılığıyla ulaşma imkanı sağlayacaktır.

Bergama Konaklama

Bergama konaklama tesisleri bakımından da ziyaretçilere oldukça geniş bir perspektif sunar. Dolayısıyla İzmir gezinizde Bergama otelleri arasında bir tercihte bulunarak konaklama ihtiyacını karşılamanız mümkündür.

Ayrıca ilçenin diğer önemli yerleşim alanlarına oldukça yakın olması sebebiyle çevre ilçelerde yer alan konaklama tesislerinin tercih edilmesi veya İzmir merkezde bulunan uluslararası standartlarda hizmet veren konaklama tesislerinin tercih edilmesi de olanaklıdır.

Bergama Gezilecek Yerler

Bergama gezilecek yerler bakımından oldukça sıra dışı kültürel miraslara ev sahipliği yapar. Dolayısıyla Bergama geziniz kapsamında tarihin herhangi bir anına tanıklık edebileceğiniz mirasları ziyaret etmeniz oldukça mümkündür.

Pergamon Akropolü

Bergama Gezilecek Yerler ilk adımında Pergamon Akropolü var. Türkiye’de kültürel zenginlikler denildiğinde ilk akla gelen alanlar arasında yer alan Bergama pek çok kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle UNESCO tarafından tescilli olan kültürel miraslar arasında yer alan Pergamon Akropolü, pek çok farklı yapıdan oluşan bileşenleri içerir. Tapınak ve sunaklardan oluşan Pergamon Akropolü adeta yaşayan tarihi bir cennet niteliğine sahiptir.

Asklepion Tapınağı

Asklepion Tapınağı, yaklaşık olarak M.Ö. 4. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve Antik Yunan Tanrıları arasında yer alan Aesculapius’un adına oluşturulduğuna inanılan son derece ihtişamlı tarihsel bir yapıdır. Tapınak içerisinde yaklaşık olarak 3.500 kişinin aynı anda bulunabileceği bir amfi tiyatronun yanı sıra müzik ve tedavi odaları da yer alır.

Bergama Müzesi

Kültürel ve tarihi yolculuklardan keyif alıyorsanız Bergama’da gezilecek yerler kapsamında gidebileceğiniz her bölgenin sizi tarihin herhangi bir sahnesine götüreceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu tarihsel yolcuğunuzda sizi en çok büyüleyecek izleri ise Bergama Müzesi içerisinde görebilirsiniz. Bergama’nın ev sahipliği yaptığı hemen her kültürel ve tarihi mirasın küçük birere maketinin bulunduğu bu müze, ihtişamlı uygarlıklar tarihini bizzat yerinde deneyimlemek isteyenlere büyüleyici bir atmosfer vadeder.

Kızıl Avlu

Mısır Medeniyeti etkisi ile inşa edilmiş olan Kızıl Avlu Roma mimarisinden günümüze kalan nadir kültürel miraslar arasındadır. Tapınak Roma İmparatorluğu tarafından daha sonraları klişeye çevrilmiş olsa da köklü geçmişinden gelen izlerin kaybolduğunu söylemek mümkün değildir. Yapısal olarak eşsiz bir mimarisi bulunan tapınağın Mısır Tanrılarına adandığı bilinmektedir.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Kale Mahallesi

Bergama Gezilecek Yerler’in son adımında Kale Mahallesi var. Küçük Ege kasabalarını daima televizyonlardan ve sinema filmlerinden gözlemlediyseniz ve bu kasabaları bizzat yerinde izlemek istiyorsanız Kale Mahallesi eski Rumlardan kalan ihtişamlı evleri ve görkemli yapıları ile benzersiz bir Ege kasabası tadını derinlikli olarak hissetmenizi sağlayacaktır. Günün her saati ayrı bir eşsiz manzara vadeden Kale Mahallesi İzmir gezinizde kesinlikle uğramanız gereken bir yaşam alanıdır.

Bergama’da Ne Yenir?

Bergama’da ne yenir? Merak edenler için yöresel lezzetler arasında yer alan Bergama Köfte’nin tadına bakmadan dönmemeniz tavsiye edilir. Akşam yemeğinizi Ege Denizi kıyısında son derece modern bir köfteci de Bergama Köfte yiyerek geçirmek istiyorsanız bu konuda pek çok farklı alternatifiniz olacağını da bilmeniz gerekir.

Bergama’dan Ne Alınır?

Ege Bölgesinin zeytin ve zeytinyağının merkezi olduğu düşünülecek olursa Bergama gezisi sonrasında bu yöresel ve doğal lezzetlere yönelmeniz tavsiye edilir. Bunların yanı sıra bölgenin yöresel başka bir doğal güzelliği olan karanfil ekmeği ve ekşi maya da dönüş yolu sonrasında sofralarınızın zenginleşmesini sağlayacaktır.

Bergama konum için tıklayınız.

Bergama Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here