Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaTürkiyeÇanakkaleBayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler

-

Çanakkale İlinin güneyinde bulunan Bayramiç Gezilecek Yerler İlçesi  doğuda Çanakkale’nin Çan İlçesi ve Yenice İlçesi, Batıda Ezine ile çevrilidir. İlçenin yüzölçümü 1275 Km2’dir.

Bayramiç Ulaşım

Bayramiç ulaşım isteyenlerin bir kısmı konforlu olarak özel araçlarını tercih ederlerken aslında birçok alternatif yol da vardır. Bu alternatif tollar ile de Bayramiç’e ulaşımın gayet kolay olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda otobüs ile ulaşımı tercih edecekler için Çanakkale otobüs terminalinden de ilçeye belirli saatlerde otobüsler kalkmaktadır.

Bayramiç Konaklama

Bayramiç’te tarih kokusunu iyice almak için konaklamak isteyenler olacaktır. Bunun yanında tabii ki Çanakkale merkezden günü birlik olarak Bayramiç’e ziyarete gelip ardından geri dönenler de vardır. Bayramiç konaklama seçeneklerinden birini seçmelidir. Her kesime hitabe eden birbiriden farklı özellikleriyle çeşitli oteller bölgede bulunmaktadır. Ayrıca pansiyon ve yarı pansiyon tarzı daha uygun fiyatlı konaklama imkânlarda burada bulunur.

Bayramiç Gezilecek Yerler

Skepsis

Bayramiç’in 10 km doğusunda yer alan Kurşunlu Köyü’nün batı yamacı Skepsis harabelerinin bulunduğu bölgedir. Kentin mimari yapıları maalesef tamamen tahrip olsa da oradaki mitolojik olguyu gittiğinizde hissedebilirsiniz.

İda Kazdağı

Antik çağlarda “İda Dağı” olarak da isimlendirilen Kazdağı, sık ormanları ve madenleriyle antik çağ insanının barınma ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamıştır. Kazdağı Milli Parkı’na girişler, doğal yaşamın güvenliğini sürdürebilmek için, izne tabi tutulmaktadır.

Ayazma

Bayramiç’e 23 kilometre mesafedeki Ayazma Kazdağı eteklerinde bulunan bir doğa cennetidir. Mesire yeri olarak düzenlenmiş olan Ayazma’da küçük bir şelale her mevsim önündeki gölete su iletmeyi kendine görev edinmiştir. Her yıl ağustos ayında efsanevi mitolojik öykülerin anısına Ayazma’da güzellik yarışması düzenlenir

Hadımoğlu Konağı

Bayramiç’teki Hadımoğlu Konağı günümüzde nadir bulunan Türk evlerinden biridir. Kültür Bakanlığı tarafından da restore edilerek müze haline getirilen Konak, Bayramiç Kaymakamlığı’na tahsis edilmiştir. Girişler ücretlidir.

Bayramiç Çeşmeleri

Bayramiç Gezilecek Yerler’in son aşamasında çeşmeler var. Bayramiç’in her yerinde karşınıza çıkan renkli süslemeleriyle estetik görünümlü çeşmelerinden Kazdağı’nın buz gibi soğuk suları akar. Bunlardan en meşhurları Dede Çeşmesi, Tepecik Çeşmesi, Eski Hükümet Alanı Çeşmesi, Garip Çeşme, Cami-i Cedit (Karşıyaka Camii) Çeşmesi, Pıtıreli Köyü Çeşmesi’dir.

Bayramiç Konum için tıklayınız.
Bayramiç Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Çanakkale Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol