Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaTürkiyeİzmirBayraklı Gezilecek Yerler

Bayraklı Gezilecek Yerler

-

Bayraklı Gezilecek Yerler, İzmir’in tüm ilçeleri gibi oldukça ihtişamlı bir geçmişe sahip olsa da ilçeyi diğer tüm yaşam alanlarından ayıran en temel özeliği İzmir’in kuruluş yeri olarak kabul edilmesidir. Dolayısıyla Bayraklı’yı ziyaret edecekseniz, bu eşsiz sahil ilçesinin sahip olduğu tarihsel önemi bilmeniz gerekir.

İlçenin ismini aldığı Bayraklı yerlilerinin İzmir’i, günümüzden yaklaşık olarak 5 Bin yıl önce inşa ettikleri düşünülür. Yerliler henüz Tunç Çağında bugün İzmir adı verilecek olan güzelliğin ilk mimarları olma özeliğine sahiptir. Bu özelliği ile Bayraklı İzmir ilinin merkez ilçeleri arasında yer alır.

Doğal güzellikleri ve güçlü dalgaları ile bilinen Bayraklı gezilecek yerler bakımından da size alternatif seçenekler sunar. Smyrna Antik Kenti gibi, benzersiz kültürel kalıntılara ev sahipliği yapan ilçede küçük bir tarihsel yolcuğa çıkmaya hazır olmalısınız.

Bayraklı Nerede?

Bayraklı konumu bakımından da İzmir’in merkez ilçeleri arasında yer alır. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu ilçe İzmir’in Konak, Karşıyaka ve Buca gibi önemli ilçelerine komşudur. Kültürel arka planı ve tarihsel geçmişinin yanı sıra ilçe modern görünümü ile de dikkat çekicidir.

Bayraklı’ya Ulaşım

Bayraklı’ya ulaşım ilçenin İzmir merkez ilçeleri arasında yer alması ve aynı zamanda Çanakkale-İzmir otoyoluna yakın olması sebebiyle son derece kolaydır. Bayraklı’yı ziyaret ederek tarihsel bir yolculuğu bizzat yerinde deneyimlemek istiyorsanız ulaşım konusunda hiçbir aksaklık yaşamayacağınız garantidir.

Şehir merkezinden ve şehrin diğer ilçelerinde demiryolu ile ulaşılabilen Bayraklı, İzmir’in cazibe merkezleri arasındadır. Demiryolunun yanı sıra Bayraklı’ya ulaşım için karayolunu da tercih edebilirsiniz.

Bayraklı Konaklama

Bayraklı konaklama tesisleri bakımından da son derece gelişmiş tesisleri size vadedecektir. Özellikle ilçe merkezinde yer alan dünya çapında tanınırlığa sahip oteller ve konaklama tesisleri konaklama ve barınma konusunda herhangi bir aksaklık yaşamadan İzmir gezinizi tamamlamanızı sağlar.

Kültürel miraslar ve görkemli tarihsel izler üzerine inşa edilmiş bu Ege ilçesi, her bütçeden ve her talepten konaklama imkanını sunma konusunda da son derece cömerttir. Bu bağlamda bütçenize uygun bir konaklama tesisi bulmanız da kolay olacaktır.

Bayraklı Gezilecek Yerler

Bayraklı gezilecek yerler bakımından geniş bir kültürel farkındalık olanağı sağlıyor olsa da tüm gezilecek yerler tarihi miraslar ile sınırlı değildir. Modern yapıları ve oldukça hareketli gece hayatı ile Bayraklı, sınırsız bir eğlenceye de ev sahipliği yapar.

İzmir Eski Smyrna

Smyrna Antik Kenti

Bayraklı Gezilecek Yerler ilk adımında Smyrna Antik Kenti var. Bayraklı Höyüğü olarak anılan bu antik kentin geçmişi M.Ö. 3.000 yılına kadar uzandığı düşünülmektedir. Bölgede hüküm sürmüş hemen her uygarlıktan küçük de olsa bir ize rastlamanın mümkün olduğu bu kent içerisinde, Hellen uygarlığından Hititlere kadar farklı uygarlıkların yaşadığı düşünülmektedir. Doğal güzellikleri tarihsel geçmişi ile hissetmek istiyorsanız Smyrna Antik Kenti, sizi sıra dışı bir yolcuğu çıkartacaktır.

Saint Antoine Kilisesi

Avrupa’nın Gotik Mimarisinin son eserleri arasında sayılan bu büyüleyici kilise, Bayraklı’da gezilecek yerler arasında özel bir önem içerir. Dünya çapında tanınırlığı bulunan kiliseyi ziyaret etmeden İzmir gezinizi sonlandırmamanız tavsiye edilir.

Dünya Barış Anıtı

Dünya Barış Anıtı olarak anılan Bayraklı mimarilerinden biri olan bu anıt, Karşıyaka Belediyesi tarafından Sivas şehrinde yaşanan tarihi Madımak Öteli Katliamı adına inşa edilmiştir. Anıt etrafında kafe ve restoranların yoğun bir biçimde bütünleşmiş olması önemli bir cazibe merkezi olarak dikkat çeker.

Bayraklı Gece Hayatı

Eğlenceyi ve gece yaşamını seviyorsanız ve gezilerinizi gece yaşamı ile süsleme arzusundaysanız Bayraklı tüm bu taleplerinizi karşılamaya en uygun adresler arasında yer alır. Pek çok eğlence ve dans mekanı bulunan ilçe 24 saat yaşayan bir merkez olma özeliğine sahiptir.

Bayraklı’da Ne Yenir?

Bayraklı’ya geldik, gördük, gezdik ve eğlendik peki ama ne yemeliyiz diyorsanız, ilçenin pek çok yemek yarışmasına ev sahipliği yaptığını belirtmemiz gerekir. Gezinizin doğru ayarlar ve bu yemek yarışmalarının yapıldığı döneme denk gelirseniz yöresel lezzetler ve Anadolu lezzetlerinin her birini benzersiz seçenekler ile tadabilirsiniz.

Bayraklı’dan Ne Alınır?

Bayraklı, tarihsel geçmişi ve arka planı ile tanınıyor olduğundan bölgede Tunç Çağında kalma motiflerin yer aldığı objelerin hediyelik eşya dükkanlarını süslediğini görebilirsiniz. Bu objelerin yanı sıra Bayraklı ev sahipliği yapmış olduğu modern ve sıra dışı büyüklüğe sahip alışveriş merkezleri ile farklı alternatifleri de size sunacaktır.

Bayraklı konum için tıklayınız.

Bayraklı Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol