Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeBayındır Gezilecek Yerler

Bayındır Gezilecek Yerler

-

Bayındır Gezilecek Yerler, tarihsel geçmişi önemi bakımından İzmir’in oldukça önemli yerleşim alanlarındandır. Kral Yolu üzerinde bulunan Bayındır, Hititler, Frigyalılar ve Liyalılar da dahil olmak üzere pek çok farklı medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

İzmir şehir merkezinden 38 km uzaklıkta bulunan ilçe 548 kilometrekare üzerine inşa edilmiştir. Tarihsel geçmişi ile dikkat çeken ilçenin ekonomisi hayvancılık ve tarım üzerine kurulmuştur. Aynı zamanda ilçe, İzmir’in iç bölgesinde bulunuyor olduğundan Ege Denizi’ne kıyısı bulunmaz.

Bayındır Nerede?

Bayındır konumu belirtilmiş olduğu gibi İzmir’in Anadolu ile kesiştiği bölgeye kadar uzanır. Çiçeklerin Kenti olarak anılan Bayındır, Kemalpaşa, Torbalı, Tire ve Ödemiş gibi İzmir’in önemli yerleşim alanlarına komşudur. Aynı zamanda ilçenin Manisa ile sınırı da bulunur.

Bayındır’a Ulaşım

Bayındır’a ulaşım için kullanılabilecek tek yöntem karayoludur. İlçe sınırları içerisinde bulunan Bayındır Otogarı, şehirlerarası otobüslerin uğrak noktaları arasında yer alır. Aynı zamanda İzmir şehir merkezine otogardan otobüs hatları ile ulaşmak mümkündür.

İlçe içerisinde bulunan demiryolu ulaşımı da yine ilçenin Ödemiş ve Tire gibi merkezler ile kontak içerisinde bulunmasını sağlar. Düzenli olarak gerçekleştirilen tren seferlerine ek olarak Bayındır’a ulaşım için minibüs hatlarının tercih edilmesi de mümkündür.

Bayındır Konaklama

Bayındır konaklama tesisleri bakımından kısır bir mahiyete sahiptir. İlçenin iç bölgelerde yer alması bu konuda en temel etken olmakla birlikte Bayındır’ı ziyaret etmek istiyorsanız İzmir şehir merkezinde bulunan konaklama tesisleri veya komşu ilçelerde bulunan tesisler aracılığıyla konaklama ihtiyacının karşılanması mümkündür.

Bayındır Gezilecek Yerler

Her ne kadar ilçe İzmir’in iç bölgelerinde, şehrin Anadolu ile kucaklaştığı alanda yer alıyor olsa da Termal tesisleri, kültürel geçmişi ve Bayındır Çiçek Festivali ile ilçe fark yaratmaktadır. Çiçeklerin Kenti olarak anılan ilçede Mayıs ayının üçüncü günü düzenlenen çiçek festivalleri, pek çok farklı bölgede ziyaretçi akınına ev sahipliği yaptığı gibi aynı zamanda ünlü isimleri de ağırlar.

Bayındır Çiçek Festivali

Ülkemizin en büyük açık hava etkinlikleri arasında yer alan Bayındır Çiçek Festivali, son dönemde ilçenin önemli bir turizm merkezi haline dönüşmesinin en temel sebepleri arasında yer alır. Eşsiz doğal güzelliklere sahip olan çiçekler ve yine çiçeklerin merkezde olduğu görseller ile süslenen festival, adeta bir karnaval alanı olma özelliğine sahiptir.

Çıplak Köy

Bayındır’da gezilecek yerler kapsamında mutlaka gidilmesi gereken bu eski yerleşim alanı, günümüzde yok olmak üzeredir. Dededağ eteklerine inşa edilmiş olan bu minimal yerleşim alanı kerpiç evler ve doğal yapılardan oluşur. Kültürel ve tarihi esintiyi bu kırsal alanda oldukça efektif bir şekilde hissedebilmeniz mümkün olacaktır.

Bayındır Kaplıcaları

Bayındır Çiçek Festivali ile ünlü olduğu kadar ev sahipliği yaptığı termal kaplıcaları ile de adından söz ettirmeyi başarmıştır. TBMM Genel Kurulunda onaylanan yasa ile Termal Turizm Merkezi olma özelliği resmileşmiş olan Bayındır’da şifalı su kaynakları başta tedavi turizmi olmak üzere kaplıca turizminin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sizde İzmir gezinizi daha sakin ve doğal alanlarda inşa edilmiş kaplıca tesisleri ile süslemek istiyorsanız Bayındır bu konuda size özel ayrıcalıklar vadedecektir.

Hoca Sinan Cami

19 kubbeye sahip olan bu eşsiz mimari yine kültürel mirasların etkisi ile büyülenmek isteyenlere tarihsel yolculuk vadeder. Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan cami, Bayındır’da gezilecek yerler arasında açık bir şekilde ön plana çıkar.

Ovacık Milli Parkı

Bayındır Gezilecek Yerler’in son adımında Ovacık Milli Parkı var. Doğal yaşam habitatlarının korunmasına yönelik oluşturulan Ovacık Milli Parkı, endemik canlıların doğal yaşam alanlarında hüküm sürebilmelerini sağlar. Gelincik, kirpi, kartal, ceylan, tilki gibi hayvanların yanı sıra milli park benzersiz yeşil alanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Bayındır’da Ne Yenir?

Bayındır’da ne yenir? Merak ediyorsanız şüphesiz doğal lezzetler ile buluşmak için en uygun adreslerden birindesiniz. Yüzde yüz doğal olarak üretilmiş olan süt, peynir, zeytin gibi ürünlerin yanı sıra yöresel lezzetler arasında yer alan katmeri de kesinlikle tatmalısınız.

Bayındır’dan Ne Alınır?

Bayındır gezisi sonrası dönüş yolunda ise ilçede üretilen zeytinyağının dünya çapında üne sahip olması nedeniyle bu organik yağı satın almanız kesinlikle tavsiye edilir. Tamamen doğal üretilen Bayındır zeytinyağı, oldukça büyük üne sahiptir. Aynı zamanda ilçenin benzersiz doğal lezzetlerinden olan zeytinlerden satın almayı da unutmayın.

Bayındır konum için tıklayınız.

Bayındır Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol