Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaTürkiyeAfyonkarahisarBayat Gezilecek Yerler

Bayat Gezilecek Yerler

-

Afyon’un ilçelerinden birisi olan Bayat Gezilecek Yerler, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Oldukça şirin bir yerleşim merkezidir. İlçe ve çevresinde gezebileceğiniz tarihi yerlerin oldukça az olduğunu söylememiz gerekiyor. Kısa sürede ilçenin tamamını gezme imkanına sahip olabilirsiniz. Gezebileceğiniz birkaç tarihi yer ve kaya mezarları bulunuyor.

Bayat Gezilecek Yerler

Kaymakamlık Binası

Bayat gezilecek yerler listenizin ilk durağı Kaymakamlık Binası olabilir. 1900′(u yılların başında yaptırıldığı tahmin edilen binanın oldukça ince işçiliğe sahiptir. Kurtuluş Savaşı zamanlarında da karargâh olarak sürekli kullanılmıştır. Bina zaman içerisinde restorasyondan geçmiş, yangında zarar görmüş ve tekrar restorasyon geçirmiştir. Zamanla son halini almış ve 2005 yılında da koruma altına alınmıştır.

Adres: Hürriyet, Şehit Bahadır Özenç Cd. No:1, 03780 Bayat/Afyonkarahisar

Kurt İni

Doğal bir mağara olan Kurt İni, Bayat gezilecek yerler listenizin bir rotası olabilir. Orman içerisinde ve oldukça yüksek bir bölgede bulunan mağaranın uzunluğu da bir hayli fazladır. Ancak mağara zamanla çöktüğü için 20 metre kadar içerisine girebiliyorsunuz. Afyon gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Bayat, Afyon

Asar Kale

İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Asar Kale, Köroğlu dağlarının eteğinde yer alıyor. Bizans döneminde bulunduğu kısımda yer alan yolu koruma amacıyla yapılmıştır. Etrafı surlarla çevrilidir. İçerisinde tarihi kalıntılara da rastlayabilirsiniz. Günümüze kadar gelen tarihi, dini ve mitolojik kalıntılar mevcut.

Adres: Bayat, Afyonkarahisar

Karacaova

Çukur köyünün sağ tarafında bulunan Karacaova’yı Afyon gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bir kişinin tarlasını ekerken tesadüfen kalıntıları bulmasıyla tarihi mezarlar ortaya çıkmıştır. Roma dönemine ait kalıntılar ve mezar odaları bulunuyor. Afyon geziniz sırasında burayı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Bayat, Afyon
Konum için tıklayınız.

Afyonkarahisar Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol