Home Rehber Türkiye Balçova Gezilecek Yerler

Balçova Gezilecek Yerler

0
1260
İzmir Balçova Gezilecek Yerler

Balçova Gezilecek Yerler, İzmir’in dünya çapında ilgi gören merkezleri arasında yer alır. Geçmişinde pek çok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapan Balçova, aynı zamanda sahip olduğu kaplıcaları, kültürel mirası ve tarihsel geçmişi ile fark yaratır. Siz de İzmir gezisi kararı aldıysanız Balçova’ya uğramadan bu geziyi tamamlamamanız tavsiye edilir.

15.yüzyıl itibari ile Türk kolonileri etkisi altında kalan ilçenin, tarihsel geçmişi İlyada destanına bile konu olmuştur. Şifa kaynağı suları ile kendisine söz konusu destanda yer bulan ilçenin kaplıcaları günümüzde dünyanın pek çok farklı bölgesinde turist akınına uğramaktadır.

Balçova Nerede?

Balçova, sadece 16 kilometrekare üzerine inşa edilmiş bir yerleşim yeridir ve bu denli küçük olmasına karşın oldukça sıra dışı bir tarihe e doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Konak, Karabağlar ve Narlıdere ilçelerine komşu olan Balçova aynı zamanda İzmir Körfezi’nin de içerisinde yer alır.

Ayrıca İzmir Havaalanı’na 18 km uzaklıkta olan ilçe, Türkiye’nin en büyük ikinci teleferiği olan Balçova Teleferiği’ne de ev sahipliği yapmaktadır. İzmir gezinizde tarihsel güzellikleri bu teleferik ile heyecanlandırabilir ve ekstrem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Balçova’ya Ulaşım

Başçova’ya ulaşım, ilçenin merkeze yakın olması ve pek tabi İzmir Havaalanına olan uzaklığının oldukça kısa mesafe olması sebebiyle son derece kolaydır. Şehir dışından ilçeyi ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler bu havaalanını kullanabildiği gibi şehir içi ziyaretler için kullanılabilecek alternatif ise oldukça fazladır.

Metro çalışmalarının sürdüğü ilçeye deniz yolu ile ulaşmak da mümkündür. Üçkuyular Vapur İskelesi aracılığıyla ilçeye deniz yolu ile giriş yapmanın yanı sıra karayolu aracılığıyla ilçeye ulaşmak da oldukça kolaydır. İzmir’in şehir merkezine sadece 8 km uzaklıkta olan ilçeye otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçları kullanarak ya da özel araçlar ile ulaşılabilir.

Balçova Konaklama

Balçova konaklama tesisleri ve imkanları açısından da ziyaretçiler geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Tarihsel geçmişi ile fark yaratan bu eşsiz İzmir ilçesi, aynı zamanda modern bir yerleşim alanıdır. Dolayısıyla pek çok bilindik konaklama tesisine ve otele ev sahipliği yapan ilçe, bunlara ek olarak termal konaklama alanları ile ünlüdür.

Balçova Gezilecek Yerler

Balçova’da gezilecek yerler tarihsel mirasların yanı sıra pek çok doğal güzellik de barındırır. Özellikle yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan ormanları ve kaplıcaları ile ilçe benzersiz bir tabiatı ziyaretçilerine sunar.

Balçova Baraj Gölü

Balçova Baraj Gölü aynı zamanda Behzat Tepe’ye de ev sahipliği yapar. Yeşilin her tonunun yayıldığı geniş arazi doğa ile kucaklaşmak isteyenlere eşi olmayan bir güzelliği vadeder. Tepe üzerinden bölgenin tamamının seyredilebiliyor olması göle düşen yeşilin her tonuna sahip renk yansımaların benzersiz büyüsü ile mest olmanızı sağlayacaktır.

Agamemnon Kaplıcaları

Tedavi amacıyla da çok sık tercih edilen Agamemnon Kaplıcaları üzerinde pek çok tesis bulunur. Benzersiz bir konaklama fırsatı sunan bu tesisler aracılığıyla şifalı sulardan faydalanmak ve suyun huzur verici etkisi ile güçlenmek oldukça kolay olacaktır.

Balçova Terapi Ormanı

Sıra dışı güzelliği ve büyüleyici ambiyansı ile isminin hakkının oldukça veren Balçova Terapi Ormanı, adeta doğal bir terapi etkisi yaratır. Balçova ziyaretinizde kesinlikle uğramanız gereken bu orman, şehrin gürültüsünden uzaklaşarak dingin bir doğal terapi alanında huzur bulmanızı sağlayacaktır.

Balçova Teleferiği

Balçova Gezilecek Yerler’in son adımında Balçova Teleferiği var. Türkiye’nin en büyük ikinci teleferiği olan Balçova Teleferiği, ilçenin ışıltısını en efektif konumdan gözlemlemek isteyenlere eşsiz bir olanak sağlar. Bütün ilçenin kuş bakışı biz izlencesini elde edebilmenizi sağlayacak bu teleferik ile yer çekimine meydan okuyabilir ve ayaklarınızın yerden kesilmesini Ege Denizi manzarası ile hissedebilirsiniz.

Balçova’da Ne Yenir?

Balçova’da ne yenir? Merak edenlerin bu küçük, şirin ve bir o kadar da modern İzmir ilçesini ziyaret etmeleri durumunda midye yemeden geri dönmemeleri tavsiye edilir. Midye ve diğer deniz mahsullerini tatmak adına oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunan ilçede pek çok yöresel ve bölgesel restoran bulunur.

Balçova’dan Ne Alınır?

Balçova tarihsel bir ima ile “Agora” adı verilen oldukça sıra dışı bir alışveriş merkezine sahiptir. Birçok global firmanın mağazası bulunan bu alışveriş merkezi aynı zamanda bölgesel ürünlerin yer aldığı hediyelik eşya dükkanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Balçova konum için tıklayınız.

Balçova Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here