Home Rehber Türkiye Bala Gezilecek Yerler

Bala Gezilecek Yerler

0
741
Ankara Bala Gezilecek Yerler

Ankara Bala Gezilecek Yerler şehrin kuzeyinde yer almaktadır. Ankara iline bağlı bir ilçedir. İl merkezine de 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bala, Beynam ormanları ile ünlüdür. Bu yüzden Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bala gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık. Keyifli Okumalar!

Bala Gezilecek Yerler

Ankara Bala Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

Bala ismi Türkmenceden gelmektedir. Anlamı ise yüksek demektir. İlçenin tarihinin ise çok eski olduğunu söyleyemeyiz. 14. Yüzyılda ilçe içerisinde iki farklı yerleşim yeri vardır. Kasaba Bala ve Kasaba Sufla olarak adlandırıldı. Günümüzde ise bu bölgeler halen yerleşim merkezi olarak kullanılmaktadır. Osmanlı Rus savaşı sonrası Kafkaslardan gelen göçmenler yüksek bölgelere yerleşmişlerdir. Eski adıyla Kartaltepe olan Bala’ya yerleşirler.

Beynam Ormanları

Bala ilçesi, Beynam Ormanları ile ünlüdür. Beynam Köyü yakınlarında yer alan ormanların şehrin ciğeri olduğunu da söyleyebiliriz. Bitki örtüsü karaçamdır. Ormanlar içerisinde 400’den fazla bitki türü bulunmaktadır. Hatta pek çok çeşit hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor. 1966 yılından beri korum altında kalan Beynam Ormanlarını mutlaka Ankara Bala gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Ankara Bala Kesikköprü

Bala ilçesine oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. Kesikköprü köyünün de yakınlarında bulunmaktadır. Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi bölge Kızılırmak üzerinde bulunur.

Aliasos Antik Kenti

Ankara Bala içesine 14 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehrin en önemli tarihi bölgelerinden birisidir. Galatlar tarafından kurulduğu ve kullanıldığı tahmin edilmektedir. Eski dönemlerde önemli bir konum sayılan Antik Kent kalıntılarını mutlaka görmelisiniz.

Ankara Bala Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her bir bölgesinden hava yolu ya da kara yolu ile Bala’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara Esenboğa havalimanına yakın bir mesafede bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla, taksiyle ya da araç kiralayarak ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.
Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here