Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaRehberTürkiyeAyvacık Gezilecek Yerler

Ayvacık Gezilecek Yerler

-

Ayvacık Gezilecek Yerler rehberimize hoşgeldiniz. Bölgenin ovaları Tuzla Kösedere ve Babakale ovalarıdır. Dağları, denize paralel olarak yer aldığından, sahil şeridinde olağanüstü güzel koylar birbirini izlemektedir. Son yıllarda yoğun ilgi gören bu koylar, turizm için cennet merkezidir.

Ayvacık Ulaşım

Ayvacık nerede diye soranların bir kısmı konforlu olarak özel araçlarını tercih ederlerken aslında birçok alternatif yol da vardır. Bu alternatif tollar ile de Ayvacık’a ulaşımın gayet kolay olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda otobüs ile ulaşımı tercih edecekler için Çanakkale otobüs terminalinden de ilçeye belirli saatlerde otobüsler kalkmaktadır.

Ayvacık Konaklama

Ayvacık konaklama da tarih kokusunu iyice almak için konaklamak isteyenler olacaktır. Bunun yanında tabii ki Çanakkale merkezden günü birlik olarak Ayvacık’a ziyarete gelip ardından geri dönenler de vardır. Ayvacık’da bir süre kalmak isteyenler konaklama seçeneklerinden birini seçmelidir. Her kesime hitabe eden birbiriden farklı özellikleriyle çeşitli oteller bölgede bulunmaktadır. Ayrıca pansiyon ve yarı pansiyon tarzı daha uygun fiyatlı konaklama imkânlarda burada bulunur.

Ayvacık Gezilecek Yerler

Adatepe Köyü

Ayvacık Gezilecek Yerler’in ilk adımında Adatepe Köyü var. Kazdağları’nın güney eteklerinde zeytinliklerle çevrili genellikle iki katlı taş evleri ve serin gölgeli sokaklarıyla bir cennet beldesidir. Köyün civarında tarihin sayfalarında Zeus Altarı olarak yer almış bir sunak yeri vardır.

Zeytinyağı Müzesi

Küçükkuyu’nun Çanakkale girişinde bulunan müze 2001 de eski bir sabunhaneden müzeye dönüştürülmüş mutlaka uğranması gereken enfes bir mekândır. Bahçesinde zeytinden üretilmiş pek çok çeşit ürün satılmaktadır. Müze haftanın yedi günü 08.30-18.30 saatleri arasında ziyarete açık olup girişler ücretsizdir.

Babakale Osmanlı Köyü

Burası yerleşim geçmişi ve barındırdığı mimari yapılarıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Asya Kıtası’nın da en batı ucu denilebilir. Babakale Kalesi, güzel ülkemizin en batı ucundaki Osmanlı kalesidir. Osmanlı Devleti’nin tarihinde inşa ettiği son kale olması dolayısıyla da özel bir yere sahiptir. Bu döneme ait Ulu Cami, çifte hamam ve çeşmeleriyle donatılmış olan köy kalenin etrafında gelişmiştir. Günümüzde Babakale, taptaze balıkları ve geçmişi 1700’lü yıllara dayanan elişi bıçaklarıyla, tarihi ve benzersiz doğasının kazandırdığı haklı ününe ün katmıştır.

Ayvacık Konum için tıklayınız.
Ayvacık Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Çanakkale Gezi Rehberi için tıklayınız.

Ayvacık Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,004TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone