Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAydıncık Gezilecek Yerler

Aydıncık Gezilecek Yerler

-

Aydıncık Gezilecek Yerler sahip olduğu tarihsel arka planı ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış toprakları ile tanınan ve günümüzde modern bir ilçe hüviyetine sahip olan bir Mersin ilçesidir. İlk olarak Romalılar döneminde bu bölgenin yaşam alanı olarak kullanılmaya başlandığı düşünülse de bazı iddialar bölgenin daha önceden de yerleşim alanı olduğu üzerinedir. Antik kültürel mirasları, eski dönem yapıları, anıtları, mezarlıkları ve doğal güzellikleri ile Aydıncık küçük bir Akdeniz Bölgesi olmaya adaydır. Bu kapsamda Aydıncık gezilecek yerler geniş yelpazeli seçeneklerin ziyaretçilere sunulmasını sağlar ve dolayısıyla bölgede küçük bir gezinti yapmanız aynı anda tarihin pek çok dönemine yolculuk yapabilmenizi sağladığı gibi büyüleyici tabiat olaylarının ortaya çıkardığı şaheserlerin de etkisinde kalabilirsiniz.

Aydıncık Nerede?

Aydıncık, Mersin’in Silifke, Bozyazı ve Gülnar ilçelerine komşudur. Mersin il merkezine 173 km uzaklıkta bulunan ilçe aynı zamanda Toros Dağları dizisinin Akdeniz’e en yakın konumda yer aldığı sınır hatları üzerine inşa edilmiştir. Akdeniz’e de komşu olan ilçenin sınırları kapsamında tarih boyunca birden fazla medeniyetin hüküm sürdüğü söylenebilir.

Aydıncık’a Ulaşım

Aydıncık’a ulaşım için şehir dışından bölgeye intikal edecek olan ziyaretçilerin öncelikli olarak Antalya ya da Mersin il merkezlerine geçmeleri gerekir. Buradan bölgeye düzenlenen toplu taşıma seferleri aracılığıyla 2 saatten fazla sürebilecek yolculuklarla ilçeye ulaşmak mümkündür. Ulaşım konusunda tercih edilebilecek bir diğer yöntem de özel araçlarla gelen ziyaretçilerin bölgeye yakın konumda yer alan otoyolların kullanılmasıdır.

Aydıncık Konaklama

Aydıncık her ne kadar Akdeniz’e sınırı olan bir Mersin ilçesi olsa da yaz turizmi bakımından sınırlı sayıda konaklama tesisine sahiptir. Bu duruma karşın Aydıncık konaklama tesisleri içerisinde hizmet kalitesi ve standardı yüksek sayılabilecek butik otellere rastlamak veya motel ya da pansiyon işlevi gören konaklama tesislerini kullanabilmek olanaklıdır. Günü birlik ziyaretler için ise ilçeye komşu olan diğer merkezi yerleşim alanlarının konaklama tesisleri kullanılabilir.

Mersin Aydıncık Gezilecek Yerler

Aydıncık Gezilecek Yerler

Aydıncık gezilecek yerler bakımından sıra dışı doğal güzelliklere ve sizi tarihsel bir yolculuğa çıkarak tarihi eserlere ev sahipliği yapar.

Kalenderis Antik Kenti

Bölgenin eski zaman isimleri ar asında yer alan Kalenderis aynı zamanda ilçe sınırları kapsamında bulunan antik bir kente ismini de vermiştir. Kalenderis Antik Kenti, M.Ö. 8. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen tarihsel önem bakımından sıra dışı bir konuma sahip alan üzerine inşa edilmiştir. Kent içerisinde hamam, tiyatro alanı ve nekropol alanı bulunmaktadır.

Susanlık Kalesi

Roma dönemi mimarisi hakkında merak sahibi olanlar için Susanlık Kalesi bu dönemde inşa edilmiş eşsiz bir yapıdır. İlçe merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıktadır.

Gilindire Mağarası

Aydıncık gezilecek yerler kapsamında tabiatın benzersiz mucizeleri arasında yer alan Gilindire Mağarası eşsiz bir deneyimi size yaşatma konusunda son derece cömert olacaktır.

Aydıncık konum için tıklayınız.
Aydıncık Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol