Home Türkiye Aydın Aydın Gezilecek Yerler

Aydın Gezilecek Yerler

0
1490
Aydın Arapıştı Kanyonu

Ege’nin incisi Aydın Gezilecek Yerler olarak pek çok yer bulunuyor.  Şehrin ülkemizin en güzel sahil kıyılarına sahip olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Yaz aylarında ziyaret ederseniz denize girmeyi ve altın sarısı kumsallarında güneşlenebilirsiniz.

Aydın’da Gezilecek Müzeler

Nazilli Etnografya Müzesi

Eski Ankara Palas Otel’i olarak biliniyor. Günümüzde ise Nazilli Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir. Yerel mimariye göre dizay edilen binayı mutlaka görmelisiniz.

Adres: Altıntaş, Fevzi Çakmak Caddesi, No:15, 09800 Nazilli/Aydın
Çalışma saatleri: 08.30 – 17.30
Telefon: 0256 312 92 53
Not: Pazar günleri kapalıdır.
Konum için tıklayın.

Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın Arkeoloji Müzesi

1973 yılında hizmet vermeye başlayan müze oldukça zengin bir koleksiyona sahiplik yapıyor. Bu müzenin ayrıca oldukça büyük bir bahçesi bulunuyor. Burayı bir açık hava müzesi gibi düşünebilirsiniz. Bahçede Alinda, Nysa, Amyzon ve Piginda gibi antik kentlerden çıkarılan eserler sergileniyor. Ayrıca müze içerisinde Osmanlı Dönemi’nden kalma altın ve gümüş sikkeler de bulunuyor.

Adres: Ilıcabaşı, Müze Bulvarı, No:4, 09010 Efeler/Aydın
Çalışma saatleri: 08.30 – 18.00
Telefon: 0256 225 22 59
Giriş ücreti: 15₺
Not: Müzekart geçerlidir.
Konum için tıklayın.

Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe’nin evidir. 1980 yılında çıkan yangında ev tamamen yanmış ve 1955 yılında tekrardan restore edilmiştir. Evin içerisinde Yörük Ali Efe’ye ait kişisel eşyalar sergileniyor. Bu eşyalar cüzdan, dürbün, halı, kilim, tabak, çanak, tabanca ve nüfus cüzdanıdır. Ayrıca Kurtuluş Savaşı sırasında kendi yazısı ile yazdığı mektuplarda birer tarihi anı olarak hepimizin görmesi gereken eşyalar arasında yer alıyor.

Adres: Çarşı, Akgün Sokak, 09350 Yenipazar, Aydın
Çalışma saatleri: Yaz: 08.30 – 19.00 / Kış: 08.30 – 17.30
Giriş ücreti: Ücretsiz
Konum için tıklayın.

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Aydın’ın neyi meşhur dersek bu sorunun cevabı tabi ki Zeytin olacaktır. Şehir sahip olduğu zeytin rezerviyle yalnızca Türkiye’ye değil, tüm dünyaya ürün gönderiyor. Hal böyle olunca da önemini belirtmek amacıyla müzesi de yer alıyor. Kuşadası’nda bulunan müzeye uğramalı ve geçmişten bugüne kadar süregelen zeytinin geçmişini görmelisiniz.

Adres: Davutlar, Caferli Mahallesi, Atatürk Caddesi, No:128, 09430 Kuşadası/Aydın
Telefon: 0256 681 21 48
Konum için tıklayın.

Aydın’ın Gezilecek Kaplıcaları

Alangüllü Kaplıcası

Halk arasında Kükürtlü Kaynak adıyla da biliniyor. Germencik ilçesinde yer alan kaplıcalar pek çok hastalığa şifa oluyor. Bu sulardan hem içebilir, hem de sularda yüzebilirsiniz. Özellikle mide, karaciğer, der, ve idrar yolu hastalıklarına çok iyi geliyor.

Adres: 09700 Germencik/Aydın
Konum için tıklayın.

Salavatlı Kaplıcası

Salavatlı Kaplıcası

Salavatlı beldesine yer alıyor. Aydın Belediyesi’nin himayesinde olan bir termal tesistir. Kaplıcanın sularında bol miktarda kükürt bulunur ve pek çok hastalığa iyi gelir. Ancak kaplıcanın yalnızca yaz aylarında açık olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Konum için tıklayın.

Aydın Gezilecek Koylar

Aydınlık Koyu

Aydın’ın sahip olduğu doğal güzellikler kelimeyle anlatılamayacak kadar güzeldir. Burası da onlardan birisidir. 800 metre uzunluğundaki altı sarısı kumsalları ile dikkat çekiyor. Şehrin en temiz denizine ve kumsallarına sahip koylardan birisidir.

Adres: Güzelçamlı, 09430 Kuşadası, Aydın
Konum için tıklayın.

Akvaryum Koyu

Aydın’ın en şahane koylarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Adından da anlaşılabileceği gibi adeta bir akvaryuma benzer. Masmavi sularının altında parlayan taşları görmeniz mümkündür. Tekne turlarıyla koya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: Altınkum, 09270 Didim, Aydın
Konum için tıklayın.

Cennet Koyu

Burayı dünyadan bir cennet parçası olarak görebilirsiniz. El değmemiş güzelliği ile herkesi büyülüyor. Denizin ve kumsalının da oldukça temiz olduğunu görmeniz mümkündür. Dalgasız berrak denizi ve altın sarısı kumları ile siz de burada muhteşem bir tatil yapabilirsiniz.

Adres: Efeler, 09270 Didim/Aydın
Ziyaret Saatleri: 08.00-22.00
Konum için tıklayın.

Aydın’da Gezilecek Göller

Bafa Gölü

Eşsiz manzarası ile sizleri ilk gördüğünüz anda büyüleyebilir. Aydın ile Muğla arasında yer alan Bafra Gölü, üzerindeki tekneleri, suları içerisindeki ağaçları ile muhteşşem bir yerdir. Sit alanı olarak ilan edilen gölde ayrıca 300’den fazla kuş, sürüngen ve memeli türü yaşıyor. Gölde kano ile gezi yapabilirsiniz.

Adres: Akyeniköy, 09260 Didim/Aydın
Konum için tıklayın.

Aydın’da Gezilecek Kanyonlar

Aydın Arapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu

Bozdoğan ilçesinde bulunan kanyon dünyanın sekiz harikasından birisine örnek olarak gösteriliyor. Kanyon pek çok bitki türüne, hayvan çeşidine ev sahipliği yapıyor. Nasıl oluştuğu, adının nereden geldiği ise bilinmiyor. Günümüzde sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres: Bozdoğan, Kemer Mahallesi, 09764, Aydın
Konum için tıklayın.

Aydın’da Çocuklarla Gezilecek Yerler

Aydın Adaland

Adaland

Kuşadası’nda bulunan Adaland çocuklu aileler için vazgeçilmez bir yerdir. Burada pek çok etkinlik ve oyuncak yer alıyor. Yunuslarla yüzme, havuz ve çocuklar için ayarlanan korsan gemileri, su canavarları, oyuncaklar bulunuyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça eğlenceli bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca burada eğlence arayan yetişkinler, dünyanın en uzun kaydırağının da burada yer aldığını bilmelidir.

Adres: Çamlimanı Mevki, Kuştur Önü Yolu Caddesi, No:27, 09400 Kuşadası/Aydın
Çalışma saatleri: 10.00 – 17.00
Telefon: 0256 618 12 52
Konum için tıklayın.

Aqua Atlantis

Risus Resort içerisinde yer alan bu yüzme parkı, çocuklarınızla eğlenceli bir tatil keyfi yaptırabilir. İçerisinde mini basketbol, golf ve voleybol sahası da yer alıyor. Bunların dışında ise yemek sektöründen dondurma, şeker, hamburger, nargile ve bar gibi seçenekleri de var.

Adres: Karaova, Mustafa Birden Sok. Sahil Siteleri 20/A, 09400 Kuşadası/Aydın
Çalışma saatleri: 07.00 – 18.00
Telefon: 0256 633 10 10
Konum için tıklayın.

Aydın Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here