Home Türkiye Rize Ayder Yaylası Gezi Notları

Ayder Yaylası Gezi Notları

0
2395
Rize Ayder Yaylası

Karadeniz’in muhteşem havası ve doğal güzelliği karşısında kim tatil yapmak istemez ki. Ayder Yaylası, herkesin hayatında en az bir kere görmesi gereken yerlerden sayılıyor. Dağlarının yemyeşil çam ormanları, her mevsimde bir başka olan doğasıyla kelimelerle anlatılamayacak bir güzelliğe sahiptir. Ayder Yaylası, yemekleri, doğası, kaplıcaları ve samimi insanları ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Ayder Yaylası Nerede?

Ayder Yaylası, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Çamlıhemşin’e ise toplamda 19 km mesafede yer alır. Yaylaya giden yollar oldukça gelişmiştir. İster şahsi araç ile isterseniz de toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası’nda gezilecek bir sürü yer ve yapılacak çok şey vardır. Hangisinden başlayacağınızı şaşırıp kalabilirsiniz. Yayla turizm açısından oldukça gelişmiş olduğu için merkezde seni restoranlar, kafeler ve oteller karşılayacak.

Kaplıcalar

Kaplıca tesislerine gidere hem konaklamayı hem de gezmeyi aynı anda yapabilirsiniz. Kaplıcaların sıcak sularında uzanırken şifa bulabilirsiniz. Tarihi çok eskiye dayanan kaplıcaların Osmanlı döneminde de insanlar tarafından şifa bulmak amacıyla ziyaret edilirmiş. Su sıcaklıkları 50 dereceye kadar çıkabilen tesiste, romatizma ve eklem ağrılarınıza şifa bulabilirsiniz.

Rize Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Rafting

Koruma altına alınması gereken yerler listesinde Fırtına Vadisi yer alıyor. Türkiye’nin en ünlü rafting merkezlerinden biridir. Kaçkar Dağlarının coşkulu sularıyla birlikte rafting yaparak unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Gelin Tülü Şelalesi

İlkbahar ve yaz aylarında ziyaret edilebilen olağanüstü güzelliğe sahip bir şelaledir. Kaçkar Dağlarından coşkuyla akarak gelen su gelin tülüne benzetilir. İsmi de buradan geliyor. Dağın zirvesinden bulunan karları erimesi sonucu oluşan şelale, Kavron Deresi’ni oluşturmuş. Muhteşem manzarası ve terapi gibi sesiyle insanda hayranlık uyandırıyor.

Ayder Yaylasında Ne Yapılır?

Yaylaya ulaştığınız zaman yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor. Kaplıcalarda şifalı suların keyfini çıkarabilirsiniz. Çevre yaylarda kamp ya da piknik yapabilirsiniz. Fırtına Deresi’nde adrenalin dolu bir rafting keyfi yaşayabilirsiniz. Karadeniz’in mükemmel lezzetleri ile kahvaltı sefası yapabilirsiniz.

Ayder Yaylası Konaklama

Yaylada büyük ve küçük bir sürü otel var. Otel fiyatları ise günlük 200 ila 800 arası değişiyor. Otel fiyatları biraz pahalı çünkü oldukça yoğun bir yer. Ayrıca kalmak isterseniz butik oteller ve bungalov evlerde bulunuyor. Burada kalmanın maliyeti daha yüksek ama size büyüleyici manzaralar sunuyorlar.

Ayder Yaylası Rize’de bulunur. Tam konumu için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here