Cumartesi, Haziran 8, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAyaş Gezilecek Yerler

Ayaş Gezilecek Yerler

-

Ankara Ayaş Gezilecek Yerler kaplıcalarıyla bir ilçemizdir. Şehrin en ünlü ilçelerinden de birisi olma özelliğine sahiptir. Hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi bölgelerinin yoğunluğu ile gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir destinasyon olabilir. Şehrin en ön plana çıkan ilçelerinden olan Ayaş, gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık. Keyifli Okumalar!

Ankara Ayaş Tarihi Hakkında Bilgiler

Ankara Ayaş şehrin kuzeybatısın bulunur. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Eski dönemlerden bu zaman kadar yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Bölgede Frigler, Hititler, Romalılar ve Galatlar gibi büyük medeniyetler yaşamıştır. Bu yüzden ilçenin tarihinin oldukça önemli ve eski olduğunu söyleyebiliriz. Hatta öyle ki Ayaş ilçesi Oğuz Türklerinin de yaşadığı bir oymak görevi görmüştür. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde ilçe hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kitapta o dönemde bile 1000’den fazla oba olduğunu yazmaktadır. Ayaş ilçesi 1071 Malazgirt Savaşı ile birlikte de tamamen Türk yurdu haline gelmiştir. O dönemden günümüze kadar halen aktif bir şekilde yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır.

Ayaş Gezilecek Yerler

Ayaş eski dönemlerde de yoğun bir nüfusa sahip olduğu için günümüze pek çok tarihi ve kültürel eser bırakmıştır. Bu eserlerin yanında ilçede doğal güzellikler de mevcuttur. Ailenizle, sevdiklerinizle ya da tek başınıza bir Ankara gezisi düzenlediğiniz zaman Ayaş ilçesine mutlaka uğramalısınız.

Ayaş Kaplıcası ve İçmesi

Ayaş ilçesine 23 kilometre uzaklıkta bulunur. Kaplıca olarak hizmet vermesiyle ünlüdür. Ayrıca bu bölge Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir işletmedir. Kaplıcanın suları pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Bu hastalıklar romatizma, nörolojik ve ortopedik hastalıklardır. Çoğu doktor tarafından da tavsiye edilir. Kaplıcada uzun süreli bir konaklama yapabilir ya da yol üzerinden geçerken uğrayabilirsiniz. Ancak mutlaka Ankara Ayaş gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Ayaş Tarihi Paşa Hamamı

Selçuklu Dönemi’ne ait olan bu yapı Ankara Ayaş ilçesinin en güzel tarihi bölgelerinden biridir. Hamama giriş ücretsizdir. Şu anda müze olarak ziyarete açıktır.

Asartepe Kanyonu

Ankara Ayaş ilçesi gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir destinasyondur. Görkemli ve devasa yapısıyla herkesi etkilemektedir. Kanyon içerisinde yürüyüş yaparak aşağı inebilirsiniz. Deva kayaların arasından akıp giden gölü de yakında görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yağmur Dede Türbesi

Yağmur Dede Türbesi’ne gidip dilekler dileyebilirsiniz. Yöre halkı buraya genellikle yağmur duası için giderler. Yağmur Dede de bölgede eskiden yaşamış olan önemli bir kişidir. Bu yüzden bölgeye insanlar gelerek yağmur duası ederler ve dilek dilerler.

Konum için tıklayınız.
Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol