Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaTürkiyeMardinArtuklu Gezilecek Yerler

Artuklu Gezilecek Yerler

-

Artuklu Gezilecek Yerler, Mardin’e bağlı olan bir ilçedir. 2012 yılında alınan karar ile birlikte artık merkez ilçe olarak anılmaya başlanmıştır. İlçe Fırat ve Dicle Nehirleri arasında konumlanmıştır, bu nedenle eski zamanlardan bu yana birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dağın tepesinde yer alan ilçe, Yukarı Mezopotamya bölgesindeki en eski yerleşim alanlarından birisi olarak yer alır. Milattan önce 4500 yılından itibaren Arami, Süryani, Babil, Pers, Bizans, Araplar, Selçuklu, Osmanlı, Artuklu, Mitanni ve Asur gibi birçok devlete burada yaşamıştır. İlçenin nüfusu 148 bin 66’dır. Bölgesindeki iklim nedeni ile kışları yağış, yazları ise kuraklık hakimdir. Tarihi açıdan oldukça önemli bir ilçe olduğu için her yıl binlerce ziyaretçi kabul etmektedir.

Artuklu’ya Ulaşım

Artuklu’ya ulaşım sağlamak isteyen kişiler karayolu ve havayolunu tercih edebilirler. Büyük şehirlerden ilçeye karayolu ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Kişiler Gaziantep ve Şanlıurfa yolu üzerinden ilçeye varabilirler. Havayolu ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler, Mardin Havalimanı’nı tercih edebilirler. Havalimanından ilçeye kalkan servis araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca araç kiralama işlemi ile de ilçeye gidilebilir.

Artuklu Konaklama

Artuklu tarihi yapıları ile ön plana çıkan bir ilçedir. Yüzyıllardır ilçede yaşamış olan uygarlıkların yaptığı yapılar oldukça fazladır. Bu nedenle otellerde de tarihi yapıyı hissetmek mümkündür. Özellikle ilçede yer alan konaklama yerleri kişilerin beğenebileceği niteliklere sahiptir.

Artuklu Gezilecek Yerler

Artuklu gezilecek yerler tarihi özellikleri ile dikkat çekmektedir.

Kasımiye Medresesi

Şehrin güneybatısında yer alan medrese, ilçeye adını veren Artukluların döneminde yapılmaya başlanmıştır. Yapının tamamlanması ise 1502 yılına kadar sürmüştür. Yüzyıllar öncesine ait bu yapı günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. İnce işçiliği ile birlikte medresenin her detayı dikkat çekmektedir.

Kırklar Kilisesi

İlçe merkezinde yer alan bu yapı 560 yılında Süryani azizleri adına yapılmıştır. Dikdörtgen bir şekle sahip olan kilise, on iki kalın sütunla kısımlara bölünmüştür. Günümüzde Mardin Metropolitlik Kilisesi olarak kullanılmaktadır.

Şeyhçabuk Camii

1400’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen yapının tam tarihi bilinmemektedir. Tahminlere göre Türklerin yerleşmeye başladığı ilk yıllarda yapılmaya başlanmıştır.

Artuklu Konum için tıklayınız.
Artuklu Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol