Home Türkiye Trabzon Araklı Gezilecek Yerler

Araklı Gezilecek Yerler

0
802
Araklı Gezilecek Yerler

Araklı Gezilecek Yerler, Trabzon’a bağlı ve oldukça fazla turist çeken bir ilçedir. İlçenin tarihi yüzyıllar öncesine dayanır. Bilinen en eski adı 1500’lü yıllara aittir. Bu yıllarda Trabzon İmparatorluğu belgeleri içerisinde adı geçer. Eski belgelere göre Sürmene bandonuna bağlı bir köy olarak yer alır. Doğu Roma İmparatoru Herakleios tarafından buraya 626 senesinde bir konaklama gerçekleştiğine inanılır. Bu inanca bağlı olarak Heraklios’un yeri anlamına gelen Heraklia adı verildiği düşünülür. Söylentilere bağlı olarak Araklı adının Ara kale kelimelerinin söylenmesi ile oluştuğuna inanılır. Asıl olarak ilçenin adı Trabzon İmparatorluğu’nun son zamanlarına ait belgelerde rakı ve şarap üretimi fazla olduğu için Arak-lı olduğu ifade edilmiştir. Arak asıl olarak damıtılmış içkileri ifade etmek için kullanılan bir kelimedir.

Araklı’ya Ulaşım

Araklı’ya ulaşım sağlamak isteyen kişiler için bu oldukça kolay olur. Bu durumun asıl sebebi ilçenin her yıl binlerce ziyaretçi çekmesidir. Her yıl binlerce farklı turist ilçeye akın eder. Kişiler isteğe bağlı olarak özel araçlarla gidebilirken, uçakla da seyahat edebilirler. Havalimanından ilçeye kalkan araçlar ile ulaşım sağlamak oldukça pratiktir.

Araklı Konaklama

Turistler tarafından oldukça fazla ilgi gören ilçede, ilgiye bağlı olarak konaklama alanı da fazladır. Kişiler konaklama konusunda oldukça fazla alternatif görebilirler. Kişiler isterlerse lüks otellerde kalabilir, isterlerse de apart otelleri tercih edebilirler. Her keyfe uygun olarak farklı konaklama seçenekleri yer alır.

Araklı Gezilecek Yerler

Araklı gezilecek yerler hem tarihi olarak hem de doğal güzellikleri ile oldukça beğenilir. Kişiler ilçedeki farklı alanlardan istediklerini ziyaret edebilirler.

Mahura Bereketli Şifalı Su

İlçeye gelen herkesin en ilgi gösterdiği yerlerden birisidir. İlçe merkezine 10 kilometre mesafede bulunur ve Bereketli Köyü’ne bağlıdır. Köyde bulunan bu suyun bütün hastalıklara şifa olduğuna inanılır. Bu nedenle ilçeye gelen herkes burayı ziyaret eder.

Pazarcık Milli Parkı

Bakanlığın turizm merkezi olarak seçtiği bir park olarak yer alır. Karadere bölgesinin kıyı tarafında konumlandırılmıştır. Yeşilliğin muhteşem buluşması ile kişilere harika bir manzara sunar. Ayrıca Pazarcık Mağarası da bu alan içerisinde yer alır.

Araklı Konum için tıklayınız.
Araklı Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Trabzon Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here