Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAntalya Gezi Rehberi

Antalya Gezi Rehberi

-

Antalya Gezi Rehberi, benzersiz tabiat alanları, etkileyici tarihi geçmişi ve sıra dışı turizm seçenekleri ile ülkemizde en özel konuma sahip şehirlerden biridir. Aynı zamanda modern şehirleşme konusunda da oldukça büyük öneme sahip olan Antalya, bölgede yapılan arkeolojik kazılar ile elde edilen bulguların halka açık biçimde sergilendiği onlarca müzeye de ev sahipliği yapar. Dolayısıyla Antalya’ya gezilecek yerler, sıra dışı deneyimleri farklı perspektifleri ile tek bir çatı altında elde etmek isteyen ziyaretçiler için oldukça geniş yelpazeli alternatifler sunar.

Antalya Gezi Rehberi

Antalya’ya gerçekleştireceğiniz tek bir ziyarette; deniz, plaj, kum ve güneşin tadını çıkartabilir, kültürel yolculuğa çıkarak tarihin herhangi bir sahnesinden izlerle karşılaşabilir ya da şelaleleri, göller, mağaralar, doğal oluşumlar ve tabiat güzellikleri ile sıra dışı bir deneyimi modern bir kentin içerisinde efektif bir huzurla yaşayabilirsiniz. Turizm cenneti olan Antalya sadece yaz turizmi değil oldukça geniş ve farklı seçenekleri aynı anda ziyaretçilerine cömertçe sunmaktadır.

Antalya Nerede?

Antalya, Akdeniz Bölgesindedir ve bölgede hakim olan Akdeniz İklimi etkisi altındadır. Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık beşinci şehri olma özeliğine sahip olan kent, Muğla, Mersin, Karaman, Konya, Isparta ve Burdur gibi merkezlere komşudur. 19 farklı ilçeye ev sahipliği yapan şehir sınırları içerisinde tarih boyunca onlarca medeniyet ve uygarlık yaşam sürmüştür.

Antalya’ya Ulaşım

Antalya’ya ulaşım için kullanılabilecek pek çok alternatif bulunur. Özellikle şehrin turizm cenneti olması sebebiyle farklı seçenekler ile sunulan ulaşım alternatifleri bulunduğu belirtilmelidir. İç ve dış turizmde ülkemizin en önemli kenti olma özeliğine sahip olan Antalya’ya ulaşım için şehir dışından gelenlerin kullanabilecekleri iki farklı havaalanı bulunur. Gazipaşa Havalimanı ve Antalya Havalimanı olmak üzere iki havayolu seçeneği sunan şehre Türkiye’nin ve dünyanın pek çok farklı bölgesinden doğrudan uçuşlar gerçekleşmektedir. Şehre yine karayolu ile ulaşmak adına kullanılabilecek Ege ve Trakya bölgelerinden başlayan farklı karayolu seçenekleri bulunur.

Antalya Konaklama

Antalya konaklama hizmetleri ve tesisleri bakımından da ülkemizde en verimli konaklama imkanlarına ve konaklama hizmetlerine sahip olan şehirler arasındadır. Dolayısıyla ziyaretçilerin hemen her standarttan konaklama hizmetini Antalya kapsamında talep etmeleri mümkündür. Ayrıca yine hemen her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunan tesisleri de buluna şehirde, yaşam 24 saat boyunca sürer. Özellikle yaz aylarında konaklama tesislerinin yanı sıra eğlence mekanları, restoranları, kafeleri ve diğer eğlence alanları ile sıra dışı bir tatil deneyimini vadetmektedir.

Antalya Kamp Alanları

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya’da gezilecek yerler belirtilmiş olduğu gibi doğal alanlar, tarihsel kalıntıların eşlik ettiği kültürel miraslar, modern şehircilik müzeleri, yaz turizminin sağladığı olanaklar arasında bulunan plajlar, doğal yaşam alanları, etkileyici konaklama tesisleri, sıra dışı güzelliğe sahip şelaleler, antik kentler ve büyüleyici mağaralar bulunmaktadır.

Aya Yorgi Kilisesi

Antalya’nın Kaleiçi bölgesinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi, dünya çapında büyük bir öneme sahiptir ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir. Şehrin yakın geçmişinin aktarılabilmesi adına oldukça önemi bir mahiyete sahip olan kilise, 20. Yüzyılının başlarında depo olarak kullanılmış olsa da günümüzde aktif olarak turizme açıktır.

Side Antik Kenti

Side Antik Kent, ülkemiz sınırları içerisinde bulunan en köklü ve sıra dışı öneme sahip antik buluntular arasındadır. M.Ö. 8. Yüzyıla Hitit uygarlığının hüküm sürdüğü dönemlere kadar dayanan geçmişi ile adeta tarihsel bir simge konumunda bulunan kent aracılığıyla Antalya ziyaretlerinizin tarihsel bir serüvene dönüşmesi olanaklıdır.

Adres: Selimiye Mahallesi, Çağla Sk., 07330 Manavgat/Antalya
Konum için tıklayınız.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti, Anadolu coğrafyasının güney bölümünde uzu yıllar hüküm süren ve sahip olduğu güç ile yıllar boyunca Akdeniz Bölgesini etkisi altına almış olan Likya Birliği’nin en büyük altı kenti arasında yer almıştır. Kentin tarihsel dokusu korunarak günümüze kadar uzanmış ve günümüzde ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur.

Adres: Karabucak, 07570 Demre/Antalya
Telefon: 0242 871 60 01
Konum için tıklayınız.

Antalya Plajları

Dünyaca ünlü Antalya Plajları mavi bayraklı yapısı ve eşsiz güzellikleri ile tüm dünya kapsamında ilgi odağıdır. Her yıl dünyanın pek çok farklı bölgesinden turist ağırlayan bu plajlar arasında dünya çapında şöhrete sahip olan Konyaaltı Plajı gibi yaz turizmi seçenekleri de bulunmaktadır.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya Arkeoloji Müzesi

Belirtilmiş olduğu gibi Antalya tarih sahnesi boyunca onlarca medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmış bir coğrafya üzerine inşa edilmiştir. Şehrin bu denli köklü bir tarihi geçmişe sahip olması hemen her bölgesinden tarihsel bir kalıtının günümüze uzanmasını sağladığı gibi tüm bu bulgular Antalya Arkeoloji Müzesi tarafından ziyaretçilere sunulur.

Adres: Bahçelievler, Konyaaltı Cd. No:88, 07050 Muratpaşa/Antalya
Konum için tıklayınız.

 

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol