Salı, Eylül 21, 2021
Ana SayfaTürkiyeAnkaraAnkara'nın Neyi Meşhur?

Ankara’nın Neyi Meşhur?

-

Ankara’nın Neyi Meşhur dediğimizde karşımıza birden fazla şey çıkabilir. Türk yemek kültüründe her şehrin kendine has bir düzeni ve tarifi vardır. Örneğin etli ekmek tek bir yere özgü olmasına rağmen ülkenin pek çok şehrine yayılmıştır. Tariflerinde de değişiklik olabilir ancak lezzetinden hiçbir zaman ödün vermez. Ankara’da İç anadolu’nun leziz yerel lezzetlerinden nasibini almış. Pek çok yöresel lezzete de ev sahipliği yapıyor. Sadece Ankara’ya özgü bu lezzetleri gelin hep beraber inceleyelim.

Ankara’nın Neyi Meşhur

Ankara Simiti

Ankara Simidi

Hakiki pekmezle birlikte yapılan Ankara Simidi’nin oldukça ünlü olduğunu söyleyebiliriz. Gevrek ve bol susamlı olması onu vazgeçilmez kılıyor. Ankara’da yaşayanlar ve Ankaralılar için kahvaltının olmazsa olmazıdır. Siz de Ankara geziniz sırasında bir fırına uğrayıp, simidin tadına mutlaka bakmalısınız.

Ankara Tava

Ankara Tava

Ankara’da ne yenir dersek bu sorunun cevabı tabi ki Ankara Tava olacaktır. Yapılışı Ankara içinde bile değişse de onu vazgeçilmez kılan malzemeler kuzu eti ve pilavıdır. Bol vitaminli ve sağlıklı bu yemeği tadıp, yemek hakkında yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Beypazarı Güveci

Beypazarı Güveci, Ankara’nın en meşhur yemeklerindendir. Tarihinin çok eski olduğu ve padişahların bayılarak yediği yemeklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Odun ateşinde pişirilen yemeğin lezzetindeki sır ise ağır ağır 5 saat boyunca pişirilmesidir. İşin içine bir de kuzu eti girerse, işte o zaman bu lezzete aşık olacaksınız.

Çubuk Turşusu

Çubuk Turşusu

Çıtır çıtır salatalıklarla yapılan turşu, Ankara’ya has ve tüm ülke genelinde en çok sevilen turşudur. Özel bir cins salatalıkla hazırlanır ve kornişon turşudan daha ufak, çıtırdır. Yemeklerinizin yanında mükemmel bir yoldaş olabilir.

Ankara Döneri

Ankara Döneri

Bilindik dönerlerden farkı koyun etiyle yapılmasıdır. Koyun eti, kıyma ve yaprak döner etlerinden hazırlanarak nefis bir lezzet oluşturur. Yarım ekmek arasına koydurarak yerken, yanına bir de ayran söylerseniz tadından yenmez.

Atatürk Orman Çiftliği Mamulleri

Ankara’nın Neyi Meşhur dediğimizde aklımıza gelen bir diğer şeyde burasıdır. Atatürk’ün kurduğu çiftlik günümüzde yoğurt, süt, yumurta vb. gıdalara tüm Türkiye’ye dağıtıyor. Kaliteli ve organik olması sebebiyle de oldukça seviliyor. Özellikle de dondurmasının oldukça meşhur olduğunu söyleyebiliriz.

Beypazarı Kurusu

Beypazarı Kurusu

Oğuzlar’dan bizlere miras kalan bu lezzet, uzun süre saklanabilmesi ile biliniyor. Bu muhteşem lezzet tereyağ, tarçın ve hamurdan yapılıyor. Odun fırınlarda kıtırlaşana kadar pişirilip hazırlanıyor. Ankara’ya yolunuz düşerse Beypazarı Kurusu’nu tatmalı ve yanınızda evinize de götürebilirsiniz.

Ankara Balı

Ankara Balı, ülkemizin en özel tatlarından biridir. Atatürk Orman Çiftliği’nde hazırlanır. Sınırlı olarak üretilen bu lezzeti bulabilirsiniz, mutlaka almalısınız.

İnceğiz Çorbası

İnceğiz Çorbası

Ankara’nın en meşhur lezzetlerinden biridir. Kuzu eti, nohut ve buğday kullanılarak hazırlanıyor. Üstüne de tereyağ kızdırılarak dökülünce ortaya muhteşem bir çorba çıkıyor.

Yemlik Cacığı

İç Anadolu’ya özgü Yemlik otu ile hazırlanan bu cacık hem lezzetli hem de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yemlik cacıkta kullanılabileceği gibi üzerine tuz dökülerek de tüketilince oldukça hoş bir tat veriyor.

Şibit Tatlısı

Şibit Tatlısı

İnce açılan hamurlar sac üzerinde pişiriliyor. Daha sonra mantı gibi ufak ufak kesilip üzerine şerbet dökülüyor. Şerbet Tatlısı da böyle yapılıyor. Yapımı oldukça basit ve kolaydır.

Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

Ankara'nın Neyi Meşhur?
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,004TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,510TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone