Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaKültür SanatAnkara'da Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler

-

Ankara’da Gezilecek Yerler listemizi 3 güne yayarak rahatça gezebilirsiniz. Şehri gezerken araç kiralayıp kolay bir şekilde işlerinizi halledebilirsiniz. Ankara, tarih boyunca önemli bir konuma sahip olduğu için medeniyetlerin gözdesi olmuştur. Hal böyle olunca da pek çok tarihi ve kültürel esere ev sahipliği yapıyor. Cumhuriyet yıllarından, bin yıllar öncesine kadar uzanan bir Ankara serüveni…

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara

Anıtkabir

Her Türk’ün mutlaka ziyaret etmesi gereken yerdir. Modern Türkiye’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu yapıdır. 1953 yılında halka açılan Anıtkabir ücretsizdir. Yerli ve yabancı olan herkes ziyaret edebilir. Anıtkabir’de bir mezar daha bulunur ve bu da Atatürk’ün silah arkadaşı ve cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye aittir. Anıtkabir yalnızca bir anıt mezar değildir, aynı zamanda ulusal egemenliğin ve milli iradenin ifade şeklidir. Anıtkabir ziyaretiniz sırasında, Kurtuluş Müzesi’ni de gezebilirsiniz. İçerisinde yer alan anı defterine duygu ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Gün içerisinde nöbet değişimine denk gelirseniz, tüyleri diken diken eden muhteşem Türk askerlerini izleme imkanı bulabilirsiniz.

Atatürk, 1938 yılında vefat ettiğinde halk bir boşluğa düşer. Çünkü kimse onun öleceğine inanmak istemez. Mezarına dair bir vasiyet olmayınca da, ülkenin merkezi ve başkenti olan Ankara’ya karar verilir. Bir anıt mezar inşasına başlanır ve Atatürk Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e getirilir.

Adres: Akdeniz Caddesi, No:31,Çankaya
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
Web Sitesi: http://www.anitkabir.com.tr/
Konum için tıklayınız.

Anıtkabir İstiklal Kulesi

Anıtkabir’in içerisinde İstiklal Kulesi bulunuyor. Tandoğan kapısından girdiğinizde sağ tarafta yer alıyor. Kulenin etrafında 3 tane kadın heykeli bulunuyor. Elinde buğday başaklı bir çelenk tutan kadın, ülkemizin bereketli topraklarını temsil ediyor. Elinde kap ile uzanan kadın heykel ise Atatürk’e Allah’tan rahmet diliyor. Son olarak elini yüzüne kapamış kadın ise Atatürk’ün ölümüne ağlıyor. Kulenin içerisinde kartal ve ayakta duran iki genç bulunuyor. Kartal bağımsızlığı temsil ederken, genç de Türk gençliğini temsil ediyor.

Anıtkabir Hürriyet Kulesi

Hürriyet Kulesi’nde, İstiklal Kulesi’nin tam tersi olarak erkek heykel grubu bulunuyor. Başında miğferi olan erkek heykel Türk askerini, elinde kitabı olan genç Türk gençliğini ve yerel kıyafetli heykel de Türk köylüsünü temsil ediyor. Duvar kabartmalarında yer alan at figürü bağımsızlığı temsil ederken, melek figürü de kutsallığı ifade ediyor.

Ankara Anıtkabir Aslanlı Yol

Anıtkabir Aslanlı Yol

Aslanlı Yol’un şöyle bir özelliği bulunuyor. Basmanız gereken taşlar arasında yani yol boyunca taşlar arasında 5 cm boşluk bulunuyor. Nedeni ise bu yola girenlerin başını sağa sola çevirmemeleri içindir. Bu yol boyunca aslan figürleri bulunuyor. Bu aslanlar ise Türk mitolojisinde kudretliği ve büyüklüğü simgeliyor. Aslanların hepsi yatar biçimdedir çünkü Türk ulusu barışı sever. 24 tane aslan vardır. 24 Türk boyunu temsil eder.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’nin tarihi oldukça eskidir. Ne zaman yapıldığı bilinmiyor ancak tahmini olarak Hititler dönemine denk geldiğini söyleyebiliriz Kale, iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Kalenin içerisinde yerleşim yerleri bile var. Kaleye çıkarak Ankara’ya tepeden bakabilirsiniz.

Adres: Kale, Altındağ/Ankara
Konum için tıklayınız.

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

1925 yılında, Atatürk’ün isteği üzerine kurulmuştur. Bu çiftliğin en önemli özelliği Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesini içerisinde barındırmasıdır. İçerisinde Atatürk’ün evi, devlet mezarlığı ve Karadeniz havuzu gibi yerler bulunuyor. Atatürk ölmeden önce de burayı devlet hazinesine bağışlamıştır. Çiftlikte her şey yerli olarak üretilir. Çiftiliğin şehrin en yeşil merkezi olduğunu  da söyleyebiliriz.

Adres: Gazi, Cumhurbaşkanlığı Blv No:150 D:150, Yenimahalle/Ankara
Konum için tıklayınız.

Kocatepe Camii Ankara

Kocatepe Camii

Başkent Ankara’nın en görkemli yapılarından biridir. 1967 yılında yapımına başlanmış ve toplamda 20 yıl sürmüştür. Osmanlı havası bulunan camii, mutlaka görülmelidir.

Adres: Kültür, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, Çankaya/Ankara
Konum için tıklayınız.

Ankara Akkopru

Akköprü, Ankara

Selçuklulardan Ankara’ya kalmış bir hediye olduğunu söyleyebiliriz. 1222 yılında dönemin hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Zamanının önemli ticaret noktalarından da biridir.

Adres: Zübeyde Hanım, Akköprü, Altındağ/Ankara
Konum için tıklayınız.

Ankara Mehmet Akif Ersoy'un Evi

Mehmet Akif Ersoy’un Evi

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı ve İstiklal Marşı’nı kaleme aldığı evdir. Şu anda müze olarak hizmet vermektedir. İçerisinde şaire ait kişisel eşyalar, tüfek, gözlük, tesbih ve saat gibi eşyalar bulunuyor.

Adres: Hacettepe, Mehmet Akif Ersoy Sk. 9 C, Altındağ/Ankara
Ziyaret Saatleri: 10.00-12.00/14.00-16.00
Not: Pazartesi günleri kapalıdır.
Konum için tıklayınız.

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Altındağ ilçesinde yer alır. Frig tanrılarına adanmış bir tapınaktır. Tapınak büyük oranda zarar görse de, gözle görülebilir bazı bölümleri halen ayaktadır.

Not: Tapınağa giriş ücretsizdir.
Adres: Hacı Bayram Mh., Altındağ, Ankara
Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
Konum için tıklayınız.

Ankara Hacı Bayram Camii

Hacı Bayram Camii

1427 yılında inşa edilen Camii, Ankara’nın en önemli tarihi yapılarındandır. Camiinin bahçesinde bu topraklarda yaşamış olan en önemli din alimlerinden birinin, Hacı Bayram Veli’nin türbesi bulunuyor. Dikdörtgen şeklinde olan yapı tuğladan yapılmıştır. Şık işlemelerle süslenmiş olan camiinin kubbesi yerine kiremit çatı konulmuş.

Adres: Sarıbağ Sokak, No:13, Altındağ, Ankara
Konum için tıklayınız.

Samanpazan

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Eski zamanlarda köylülerin ihtiyaçlarını giderdikleri bir pazar görevi görüyormuş. Zamanla burası turistik bir önem kazanmış ve gelişmeye başlamış. Günümüzde yerli ve yabancı bir çok turisti ağırlıyor. Samanpazarı’na giderseniz Kebapçı Emin Usta’dan Kebap yemeden dönmeyin.

Adres: Kale, Koyunpazan Yokuşu No:48, 06240 Samanpazan/Altındağ/Ankara
Konum için tıklayınız.

Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol