Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaRehberTürkiyeGölbaşı Gezilecek Yerler

Gölbaşı Gezilecek Yerler

-

Ankara Gölbaşı Gezilecek Yerler, gezi rehberini sizler için hazırladık. Gölbaşı, Ankara’nın en popüler ilçelerinden biridir. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunur. Çankaya ve Haymana ilçelerine komşu olan Gölbaşı, gezilecek yerler listenizin en güzel destinasyonu olabilir. Tarih boyunca aktif bir şekilde yerleşim merkezi olarak kullanılan ilçede pek çok tarihi ve kültürel öge bulunmaktadır. Gelin hep birlikte Gölbaşı’nın kısa bir tarihine ve gezilecek yerlerine göz atalım.

Gölbaşı Gezilecek Yerler

Ankara Gölbaşı Tarihi Hakkında Bilgiler

Ankara’nı bir ilçesi olan Gölbaşı’nın tarihi oldukça eskidir. Kayıların yerleşim merkezi olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Bunun öncesinde ise M.Ö. 2 binli yıllarda da yerleşim olduğu yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. 1402 Ankara Savaşı’nda ise önemli bir mevkii olarak kullanılmıştır. Çevrede yapılan kazı çalışmaları sonucunda ilk Tun Çağı, Erken Bronz gibi dönemlere ait eşyalar çıkarılmıştır. Bölgede ise Hititler, Frigler ve Bizans gibi büyük medeniyetler yaşamıştır. Ankara Gölbaşı ilçesi hem tarihi yerleri hem de doğal güzellikleri bakımından tam anlamıyla bir hazinedir.

Ankara Gölbaşı Nerede?

Ankara ilinin sınırları içerisinde yer alır. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehrin popüler diğer ilçeleriyle de oldukça yakın bir mesafededir. Esenboğa Havalimanı’na da yakın bir mesafe yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nin toprakları içerisindedir.

Gölbaşı Mogan Gölü

Şehrin en güzel doğa harikalarından biridir. Mogan Gölü, her şeyiyle mükemmel bir yerdir. Uçsuz bucaksız gözüken göl çevresinde yürüyüş ve piknik yapmanız mümkündür. Güzel bir hafta sonu için Mogan Gölü’nü tercih edebilirsiniz.

Eymir Gölü Nerede?

Ankara Gölbaşı ilçesinin en güzel destinasyonlarından biri Eymir Gölü’dür. Göl ve çevresinde piknik yapabilir ve huzur dolu bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Şehrin sahip olduğu en güzel doğal yerlerden birisidir.

Ankara Gölbaşı konum için tıklayınız.

Gölbaşı Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ankara Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Gölbaşı Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,005TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,508TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone