Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaHollandaAmsterdamAmsterdam Ulaşım Rehberi

Amsterdam Ulaşım Rehberi

-

Amsterdam, Avrupa’nın diğer kent merkezlerine göre çok daha küçüktür. Amsterdam Ulaşım Rehberi konusunda şehrin bir çok yerine yürüyerek ya da bisiklet ile ulaşmanız mümkün olacaktır. Öyle ki kentin hemen her yerine düzenli olarak sefer yapan tramvaylar vardır. Tramvay ile gidilecek mekanlara aynı zamanda otobüs ya da taksi ile de gidebilirsiniz. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a ulaştığınızda havalimanından şehir merkezine ulaşmak için taksiyi kullanmalısınız. Fakat daha uygun bir ulaşım aracı kullanılmak isteniyorsa da, havaalanının içinde bulunan tren istasyonların tercih etmek gerekecektir. Merkeze gitmek için bilet makineleri ve bilet ofislerinden bilet satın aldıktan sonra 1 ya da 2 numaralı perondan bekleyerek, gelen trene binmelisiniz. Sabah saat 06:00’dan gece 01:00’e kadar her 15 dakikada tren bulmak mümkündür.

Amsterdam Ulaşım Rehberi

Amsterdam Ulaşım Rehberi’nde şehir içi ulaşım çok önemlidir. Şehir içerisinde yolculuk ücretleri tek yön için 3 ya da 5 Euro civarındadır. Ancak tramvay ağı çok gelişmiştir. Kent içerisinde otobüsler de yaygınlık göstermektedir. Daha uzak mesafeler için, daha konforlu bir yolculuk yapabilmek adına otobüslerin ya da taksilerin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Tramvay seferlerinin gece bitmesinden sonra çeşitli güzergahlara çalışan otobüsler aktif olarak ulaşımı sağlarlar. Özellikle de merkez istasyon olan Rembrandtplein ve Leidseplein’e bağlanan güzergahlarda sabaha kadar otobüs seferleri bulunur. Tramvay için alınan biletlerin aynı zamanda otobüslerde de geçerli olduğunu bilmenizde fayda var! Eğer biletiniz yoksa da tek yön için otobüs içerisinde bilet satın almak mümkün olacaktır.

Amsterdam Ulaşım Rehberi

Şehirler Arası Ulaşım

Amsterdam Ulaşım Rehberi’nin son adımında şehirler arası var. Amsterdam kentinden Hollanda’nın diğer şehirlerine gitmek için İntercity ve Sprinter ismi verilen tren ağlarını kullanmak mümkündür. Fiyatlar genel olarak şehirlerin uzaklıklarına göre farklılık gösterecektir. Amsterdam’dan Zaandam, Haarlem ve Alkmaar gibi kentlere gitmek için 5 ya da 12 Euro arası ücret talep edilmektedir. Ancak Rotherdam gibi daha uzak şehirlere gitmek için yaklaşık 30 Euro civarında ulaşım bedeli ödemek gerekebilir. Eğer kentte uzun süre kalınacaksa araç kiralama imkanı da söz konusudur. Tramvay ya da taksiler araç kiralamaya göre daha uygun olabilir. Çünkü otoparklar çok yüksek rakamlar talep ettiklerinden kente bir çok kez gelen ziyaretçiler toplu ulaşım araçlarını daha sık tercih ediliyorlar.

Amsterdam Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol