Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaHollandaAmsterdamAmsterdam Dam Meydanı Nerede?

Amsterdam Dam Meydanı Nerede?

-

Amsterdam denildiği zaman akıllara gelen ilk mekan Dam Meydanı’dır. Öyle ki burası tipik bir Kuzey Avrupa kenti olarak bilinir. Dam Meydanı ve çevresinde, Güney Avrupa kentleri gibi bir çok cafe ve restoran gibi sosyal tesis alanları yer almaktadır. Burada kentin en önemli günlerinde kutlamalar yapılır, bazı zamanlar ikinci el kitap satışlarının gerçekleştirildiği stantlar kurulmaktadır. Ayrıca da şehirde bir protesto yapılacağı zaman ya da festivallerde Amsterdam Dam Meydanı akıllara gelmektedir. Kentin en uğrak mekanları arasında yer alan bu alan, değerli yapıları ve de müzeleri ile ön plana çıkmaktadır. Yörenin en hareketli caddesi olan Dam Meydanı’nda Damrak isimli büyük bir alışveriş merkezi de bulunuyor.

Amsterdam Dam Meydanı

Amsterdam kentinin bu ünlü mekanında bir çok tarihi eser de yer alıyor. Mesela Konninklijk Sarayı, meydanın en uğrak noktaları arasında! Buraya saray denilmesinin en önemli nedeni ise Napolyon’un kardeşi Louis Bonaparte döneminde 4 yıl boyunca saray olarak kullanılmış olmasıdır.

Amsterdam Dam Meydanı

1648’li yıllara gelindiğinde ise Campen tarafından belediye binası olarak tasarlanmış, bu nedenle de hem iş hem de dış cephesinde dönemin özelliklerini taşıyan sembollere yer verilmiştir. Dam Meydanı’nda mutlaka görülmesi gereken bir diğer önemli yapı da Niuewe Kerk yani diğer ismi ile Yeni Kilise’dir. Burada uluslararası sergilere de yapıldığından, Amsterdam’ı ziyaret eden herkesin mutlaka Yeni Kilise’ye de gelmesi önerilmektedir. Peki Dam Meydanı nerede ve nasıl gidilir?

Amsterdam’ın en işlek caddesi olan Dam Meydanı, merkez istasyonuna yakın bir konumdadır. Burada ayrıca çeşitli gıda tezgahları, restoranlar ve de plazalar yer almaktadır. Dam Meydanı’na gitmek için merkez istasyonundan 4, 9, 16,24 ve 26 numaralı tramvayları kullanmanız gerekmektedir. Eğer kentin güneyinde yer alan Rijkmuseum‘a gitmeyi planlıyorsanız da yine tramvayları ya da taksileri tercih etmelisiniz. Bu yolculuk ortalama olarak 15 dakika sürecektir. Ulaşım kolay olmasına karşın bir nebze de olsa pahalı olacaktır. Ortalama 5 dakika sürecek taksi yolculuğu için 50 Türk Lirası civarında ücret talebinde bulunulması mümkündür. Bu nedenle taksilere göre tramvayları tercih etmenizde fayda olacaktır.

Amsterdam Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol