Amasya Gezilecek Yerler

0
770

Amasya’ya gittiğinizde Amasya Gezilecek Yerler listesinin bir hayli kabarık olduğunu bilmeniz gerekli. Kendine has dokusu ve insanıyla mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yerdir. Sizlerin işini kolaylaştırmak için güzel bir liste hazırladık. İyi gezmeler diyoruz.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Borabay

1Borabay Gölü, Amasya

Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunan gölü mutaka görmelisiniz. Gölde doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapabilirsiniz. Burada şehir hayatından uzakta muhteşem bir dinlenme yapabilirsiniz. Ülkemizin en güzel tabiatlarından birisi olarak gösterilen bölgeyi mutlaka gezmeli ve Amasya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Adres: Borabay Köyü, Taşova, Amasya
Konum için tıklayınız.

2Kral Kaya Mezarları, Amasya

Bir diğer adıyla Krallar Vadisi’dir. Şherin tarihi güzelliklerinden yalnıca bir tanesidir. Hatuniye Mahallesi’nde yer alan Kral Kaya Mezarları, eski Pontus Kralları’na aittir. Geçmiş dönemlerden bugüne kadar gelmeyi başaran 21 mezardan yalnızca birkaç tanesidir.

Adres: Hatuniye Mahallesi, Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

3Çakallar Tepesi, Amasya

Amasya’nın en sevilen seyir tepelerinden biridir. Buradan şehrin manzarasını doyasıya izleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Osmanlı döneminden bizlere kalan tepe o dönemlerde sultanların av yeri olarak kullanılıyormuş. Günümüzde ise seyir tepesi olarak Amasya’nın muhteşem manzarasını sizlere sunuyor.

Adres: Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

4Aynalı Mağara, Amasya

Amasya Gezi Rehberi

En turistik bölgelerden birisidir. Aynalı Mağara, şehrin en özel yerlerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Kral Mezarları içinde en iyi yapıya sahip olanıdır. Bu mağaranın halk arasında bir de efsanesi bulunuyor. Efsane ise şöyledir; Kralın kızının adı Güzelcekızdır. Güzelliği herkesi büyüler ve onu gören aşkından düşüp bayılırmış. Bu yüzde kralın kızı yüzüne peçe takmak zorunda kalıyormuş. Aradan uzun zaman geçmiş ve kızın evlenme yaşı gelmiş. Kral, kızının peçesini açabilene kızını vereceğini söyler.

Dünyanın dört bir yanından duyan herkes Amasya’ya akın etmiş. Günlerden bir gün fakir bir çoban kıza talip olur. Kızın peçesini açar ve her yer elektriklenerek alevler içinde kalır. Bunu görenler de korkudan bayılırlar ya da yere kapanırlar. Kimse ne olduğunu anlayamaz. Her şey düzeldikten sonra kalkarlar ve bakarlar. Hem kralın kızı hem de çoban yanarak kül olmuştur. O zamandan beridir de herkesin dilinde dolaşır. Kızla çoban Kral Mezaları’nda iki farklı yere gömülür.

Adres: Aynalı Mağara Sokak, Amasya Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

Amasya Kalesi, Amasya

5Amasya Kalesi, Amasya

Amasya gezilecek yerler listenizin  en başında olması gereken yerlerden birisidir. Buradan şehir merkezine tepeden bir bakış açısı sağlayabilirsiniz. Şehrin en görkemli yapısı olan kalenin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Ancak bazı yerlerde bu kalenin Pontus Kralığı’ndan kalma olup, Eski Tunç Çağı’ndan kalıntılar taşıdığı da yazıyor.

Adres: Yuvacık, Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

6Hazeranlar Konağı, Amasya

Şehzadeler Müzesi, Amasya

Klasik Safranbolu evlerini anımsatan konak 1865 yılında yaptırılmış. Osmanlı Dönemi’nden kalma konağı Defterdar Hasan Talat Efendi yaptırmış. Hazeranlar Konağı’nın ismi ise evde uzun süre yaşayan Hazeran Hanım’a ait. Günümüzde sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. İçerisinde yöreye ait etnografik eşyaları da görmeniz mümnkündür.

Adres: Hatuniye Mahallesi, Hazeranlar Sokak, No:19, Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

7Şehzadeler Müzesi, Amasya

1800’lü yıllara ait olan bina sahibi tarafından yıktırılmıştır. Daha sonra 2007 yılında tekrardan inşa ettirilmiştir. 2008 yılında da Amasya Valiliği tarafından müze olarak hizmete açılmıştır. Ahşap, iki katlı bir binada yer alan müzede şehzadelerin balmumu heykelleri de bulunuyor.

Adres: Hatuniye Mahallesi, Hazeranlar Sokak, No:1, Merkez, Amasya
Giriş Ücreti: Yetişkin 5 TL, öğrenci 2 TL
Konum için tıklayınız.

8Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Amasya

Amasya gezilecek yerler listenizin en güzel yeri burasıdır. Amasya merkeze 30 kilometre mesafede yer alıyor. Bu parkta yeşil ile mavinin muhteşem buluşmasını izleyebilirsiniz. 1989 yıında sit alanı ilan edilen parkta 35’den fazla kuş türü yaşıyor. Yemyeşil ağaçların altında uzanabilir ve piknik masalarında eşsiz bir yemek keyfi yapabilirsiniz.

Adres: Cürlü, Suluova, Amasya
Konum için tıklayınız.

9Kapı Ağa Medresesi, Amasya

Bir diğer adıyla Büyük Ağa Medresesi’dir. Amasya Merkez’de yer alır. 1488 yılında yaptırılan Medrese Sultan II. Beyazid’in emriyle Kapı Ağası Hüseyin’e yaptırılmıştır. Burayı özel kılan şey şudur. Diğer medreselerin aksine burası sekizgen olarak inşa edilmiştir. Sekizgen şeklini Selçuklu mezar anıtlarından da hatırlayabilirsiniz. Osmanlı’nın son dönemlerinde medrese kullanılmamış ve 1978 yılında yeniden restore edilmiştir.

Adres: Bahçeleriçi Mahallesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

Amasya Gezi Rehberi için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz