Home Türkiye Amasya Amasya Gezi Rehberi

Amasya Gezi Rehberi

2
955
Amasya Gezi Rehberi

Amasya’ya gidenler veya ziyaret planı olanlar için güzel bir Amasya Gezi Rehberi hazırladık. Güzeller güzeli ülkemizin her bir bölgesinin ayrı bir önemi, ayrı bir karakteri vardır. Her şehrin kendine has bir kültürü ve insanı vardır. İşte, bu şehirlerden birisi de Amasya’dır. Amasya yaklaşık 7500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden de şehre miras bırakılan çok sayıda yapı ve yer bırakılmıştır. Her adımında tarihi hissedeceğiniz şehri mutlaka görmelisiniz. Türkiye gezilecek yerler listenize eklemeyi de unutmayın.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Borabay

Borabay Gölü, Amasya

Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunan gölü mutaka görmelisiniz. Gölde doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapabilirsiniz. Burada şehir hayatından uzakta muhteşem bir dinlenme yapabilirsiniz. Ülkemizin en güzel tabiatlarından birisi olarak gösterilen bölgeyi mutlaka gezmeli ve Amasya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Adres: Borabay Köyü, Taşova, Amasya
Konum için tıklayınız.

Kral Kaya Mezarları, Amasya

Bir diğer adıyla Krallar Vadisi’dir. Şherin tarihi güzelliklerinden yalnıca bir tanesidir. Hatuniye Mahallesi’nde yer alan Kral Kaya Mezarları, eski Pontus Kralları’na aittir. Geçmiş dönemlerden bugüne kadar gelmeyi başaran 21 mezardan yalnızca birkaç tanesidir.

Adres: Hatuniye Mahallesi, Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

Çakallar Tepesi, Amasya

Amasya’nın en sevilen seyir tepelerinden biridir. Buradan şehrin manzarasını doyasıya izleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Osmanlı döneminden bizlere kalan tepe o dönemlerde sultanların av yeri olarak kullanılıyormuş. Günümüzde ise seyir tepesi olarak Amasya’nın muhteşem manzarasını sizlere sunuyor.

Adres: Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

Aynalı Mağara, Amasya

En turistik bölgelerden birisidir. Aynalı Mağara, şehrin en özel yerlerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Kral Mezarları içinde en iyi yapıya sahip olanıdır. Bu mağaranın halk arasında bir de efsanesi bulunuyor. Efsane ise şöyledir; Kralın kızının adı Güzelcekızdır. Güzelliği herkesi büyüler ve onu gören aşkından düşüp bayılırmış. Bu yüzde kralın kızı yüzüne peçe takmak zorunda kalıyormuş. Aradan uzun zaman geçmiş ve kızın evlenme yaşı gelmiş. Kral, kızının peçesini açabilene kızını vereceğini söyler.

Dünyanın dört bir yanından duyan herkes Amasya’ya akın etmiş. Günlerden bir gün fakir bir çoban kıza talip olur. Kızın peçesini açar ve her yer elektriklenerek alevler içinde kalır. Bunu görenler de korkudan bayılırlar ya da yere kapanırlar. Kimse ne olduğunu anlayamaz. Her şey düzeldikten sonra kalkarlar ve bakarlar. Hem kralın kızı hem de çoban yanarak kül olmuştur. O zamandan beridir de herkesin dilinde dolaşır. Kızla çoban Kral Mezaları’nda iki farklı yere gömülür.

Adres: Aynalı Mağara Sokak, Amasya Merkez, Amasya
Konum için tıklayınız.

Daha Fazla Amasya Gezilecek Yerler için tıklayın.

Amasya Gezi Rehberi

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nde yer alıyor. Doğu Karadeniz kısmında konuşlanan şehir iç kısımlarda bulunuyor. Amasya’nın çevre illeri yani komşuları güneyinde Yozgat, batısında Çorum, kuzey sınırında Samsun ve doğusunda Tokat’tır.

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya’ya ulaşım için en rahat yol kara yoludur. Bunun haricinde hava yolu ve demir yolu ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Çevre illerden Amasya’ya bağlantılı kara yolu bulunuyor. Eğer kara yolu gelmeyi düşünüyorsanız oldukça basit bir şekilde gelebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey otoyol üzerinde tabelaları takip etmektir. Otobüs ile her saat başı kalkan seferlere binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amasya’ya Ne Zaman Gidilir?

Amasya, Karasal iklimine sahip özellikleri üzerinde bulunuyor. Geçiş noktasında yer aldığını söyleyebiliriz. Amasya’da yazlar sıcak ve kurak; kışlar ise soğuktur. Ancak kışlarının çok çetin bir soğuğu yoktur. Yazın sıcaklıklar ortalama 20 derece civarında seyrediyor. Amasya’yı ziyaret etmek istiyorsanız, en uygun mevsimlerin yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Haziran ve Eylül ayları geziniz için ideal olabilir.

Amasya’da Konaklama ve Amasya Otelleri

Sarı Konak Boutique & SPA Hotel, Amasya

Sarı Konak Boutique & SPA Hotel, Amasya

Yeşilırmak’ın kıyısında konuşlanan otel zarafeti ile göz dolduruyor. Otel, 1800’lerden kalma eski bir binada yer alıyor. Bina Osmanlılar’dan günümüze kalmıştır. Şehrin turistik yerlerine de oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Otel sizlere mükemmel bir konaklamanın yanında havuz, kablosuz bağlantı, park alanı ve klima imkanları da sunuyor.

Adres: Pirinççi, Mehmet Paşa Cd. No:31, 05200 Merkez/Amasya
Telefon: (0358) 213 01 13
Konum için tıklayınız.

Hatunca Butik Otel & Restaurant, Amasya

Şehrin en şık otellerinden birisidir. Siz de bu otelde konaklarken sunduğu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Muhteşem konfora sahip otel odalarında balkon, banyo ve klima bulunuyor. İhityaçlarınıza yönelik mini bar gibi ekstra eşyalar da mevcut. Turistik bölgelere konumu ve temizliği ile oldukça dikkat çekiyor.

Adres: 55 Evler Mahallesi, Emek Sk. No:1/1, 05100 Merkez/Amasya
Telefon: (0358) 218 00 11
Konum için tıklayınız.

Amasya’da Şehir İçi Ulaşımı

Amasya’da büyük şehirlerde olduğu gibi büyük otobüs hatları bulunmuyor. Ulaşım için halk otobüsleri, minibüsler ve taksiler kullamılıyor. Genel olarak bakıldığında arabası olanlar kendi aracıyla seyahat etmeyi tercih ediyor. Şehir içi küçük olduğu için ulaşım ağı çok gelişmiş değildir.

Amasya Borabay

Amasya’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Amasya’da alışveriş denildiğinde belki de en çok alınan şeylerden birisi elmadır. Amasya Elma’sı oldukça ünlüdür. Misket elma adıyla da  biliniyor. Şehre gittiğiniz de bir kaç kilo elma alabilirsiniz. Aslında şöyle bir bakıldığında alışveriş için genellikle yemek tercih ediliyor. Pekmez, tarhana, elma lokumu ve keçiboynuzu alabilirsiniz. Bu malzemeler aynı zamanda sağlığa da oldukça fazladır.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here