Home Hobiler Amasra Gezilecek Yerler (Rota #4)

Amasra Gezilecek Yerler (Rota #4)

0
826
Bartın Amasra Gezilecek Yerler

Amasra Gezilecek Yerler, Batı Karadeniz’de yer alan Bartın iline bağlı ilçelerden bir tanesidir ve doğal güzelliği ile özellikle yerli turistlerin ilgisini çekmektedir. Amasra, denize doğru uzanan bir burun, burnun her iki yanında da iki koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalara sahiptir ve coğrafi yapısı, ilçenin eşsiz bir güzelliğe sahip olmasını sağlamaktadır.

Ankara’ya oldukça yakın olan il, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Peki Amasra tarihi nedir ve Amasra’da görülmesi gereken yerler nelerdir?

Amasra Tarihi

Amasra tarihi bakımdan oldukça zengin olan ilçelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 13. Yüzyılda Cenevizlilerce ele geçirilen Amasra, Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde Osmanlı Devleti’ne katılmış ve Osmanlı hakimiyeti altında kalmıştır. İlçenin alınması ile ilgili pek çok rivayet bulunmakta olup bu rivayetlerin gerçekliği bilinmemektedir.

Amasra Konaklama

Amasra’da konaklamak isteyen kişilere ilçe oldukça cömert davranmakta. Otel, yar pansiyon, pansiyon, apart evler olmak üzere pek çok seçenek Amasra konaklama bağlamında ön plana çıkmaktadır. Amasra’ya gidecek olan kişilerin mutlaka birkaç gününü burada geçirmesi ve gezilecek yerleri görerek ilçenin tarihi ve kültürel yapısına hakim olması gerekmektedir.

Amasra Gezilecek Yerler

Amasra gezilecek yerler konusunda ziyaretçilerine pek çok seçenek sunan alanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda gezilecek yerlerden bazılarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Bartın Amasra Gezilecek Yerler

Amasra Kalesi

İlçenin tarihine ışık tutan alanlardan bir tanesi olan Amasra Kalesi, şehre bütünlüklü bir şekilde bakılmasını olanaklı hale getirmektedir. Kale, 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiş alanlardan bir tanesidir. Kale temelde iki bölümden oluşuyor. Amasra’ya giden kişilerin mutlaka kaleyi ziyaret etmesi gerekmektedir.

Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı, Amasra gezilecek yerler kapsamında bulunan alanlardan bir diğeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yöresel el yapımı ürünlerin sergilendiği bu çarşı, binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Köylü Pazarı (Galla Pazarı)

Köylü Pazarı ya da Galla Pazarı, Salı ve Cuma günleri Amasra merkezde kurulmaktadır. Organik ürünlerin satıldığı bu Pazar, organik ürünler satın almak isteyen kişilere hitap eden oldukça sevimli pazarlardan bir tanesidir.

Direkli Kaya

Cenevizliler döneminden kalma Direkli Kaya, Küçük Liman bölgesinde bulunmakta. 7 metrelik bir aydınlatma ve gözetleme merkezi olan Direkli Kaya’nın aşağısında zamanla küçük bir havuz oluşmuş. Sahip olduğu doğal güzellik ile dikkatleri üzerine çeken bu yapının görülmesi gerektiğini belirtmek gerekir.

Bartın Amasra Gezilecek Yerler

Amasra’da Ne Yenir?

Amasra’da ne yenir sorusu kapsamında karşımıza farklı seçenekler çıkıyor. Denize kıyısı olan ilçelerden bir tanesi olduğu için Amasra’da deniz ürünlerinin ön planda olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Deniz ürünleri bulunduran restoranlardan herhangi birine giderek akşam yemeklerinizi güzel bir manzara karşısına keyifli bir şekilde yiyebilirsiniz.

Öte yandan çeşitli yöresel yemekler de bulunuyor. Bu yemeklerden Amasra salatası, Amasra pidesi, Çöven ekmeği, Bartın mantısı, Ballı yoğurt ön plana çıkmakta. İlçeyi yakından tanımak istiyorsanız eğer yöresel yemekleri tadabilir, bu sayede oldukça lezzetli bir şekilde öğle ya da akşam yemekleri yiyebilirsiniz.

Amasra’dan Ne Alınır?

Amasra’dan alınabilecek pek çok yöresel ürün ve kıyafet bulunmakta olup bunların yanı sıra süs eşyaları da ön plana çıkmaktadır. Amasra’ya hatırlatan süs eşyaları ile birlikte daha sonraları Amasra gezintinizi hatırlayabilirsiniz.

Bartın Amasra Gezilecek Yerler

Amasra, her mevsim ayrı bir güzelliği olan ilçelerden bir tanesidir. Amasra’ya giderek pek çok alanı gezebilir, burada huzurlu bir şekilde konaklayabilir ve lezzetli yemeklerden yiyerek kendinizi mutlu kılabilirsiniz. Sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikler ile birlikte Amasra, insanın kendisini mutlu hissetmesi için ön plana çıkan ilçelerden bir tanesidir.

Amasra konum için tıklayınız.
Amasra Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bartın Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here