Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAltındağ Gezilecek Yerler

Altındağ Gezilecek Yerler

-

Ankara’nın bir ilçesi olan Altındağ Gezilecek Yerler, şehrin tarihi yapılarının büyük bir bölümünü içerisinde barındırmaktadır. Ankara kalesinin de hemen karşısında bulunur. Ankara Altındağ ilçesi şehrin en eski yerleşim bölgelerinden biridir. İsmi de Altındağ Tepesi’nden gelmektedir. Eski adıyla Hıdırlık olarak bilinmektedir.

Altındağ Gezilecek Yerler

Ankara Altındağ Tarihi Hakkında Bilgiler

Ankara Altındağ ilçesinin tarihi 93 Harbi’ne kadar uzanıyor. O dönemde bölgede Ermeni halkı yaşamıştır. Hatta Ermeniler de altın gömme bir gelenek vardır. O yüzden o dönemde bölgeye gelen halk altın aramışlardır. Zamanla da bölge Altındağ ismini almıştır. Bu yüzden oldukça zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Şehrin her bir tarafından gelen tarih kokusunu alabilirsiniz. İlçenin tarihi oldukça eskidir. İlçeyi, Frig Kralı Midas kurmuştur. O zamanlarda günümüze kadar yerleşim merkezi olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Ankara Altındağ Gezilecek Yerler

Ankara Altındağ gezilecek yerler bakımında oldukça ön plandadır. İlçede gezebileceğiniz pek çok tarihi ve kültürel yer bulunmaktadır. Biz de sizler için Altındağ gezilecek yerler listesi hazırladık. Keyifli Okumalar!

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Altındağ sınırları yer almaktadır. Eski çağlardan günümüze ulaşabilmiş eserleri sergilenmektedir. 1997 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülünü almıştır. Paleotik, Kalkolitik, Neolitik, Hititler, Frigler, Urartular ve Eski Tunç Çağı’ndan kalan eserler yer almaktadır.

Ankara Kalesi

Şehri saldırılardan korumak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde ise müthiş bir doğal manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Tarih boyunca pek çok kez onarımdan geçmiştir. Oldukça geniş ve büyük bir alana sahiptir. Bölgeyi ziyaretiniz sırasında Ankara Kalesi’ne de uğramayı unutmayın.

Etnografya Müzesi

Ankara Altındağ da bulunan en önemli yerlerden biridir. Etnografya Müzesi, başkent denilince akla gelen ilk yerlerdendir. Anıtkabir inşa edilmeden önce Atatürk’ün naaşı burada bulunmuştur. Şimdi ise müze içerisinde Türk tarihine ait her şey bulunmaktadır. Geleneksel eserler, kültürel eşyalar, sanatsal eşyalar yer almaktadır. Osmanlı Dönemi’nden kalma eşyalar da sergilenmektedir. Müzeyi gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 10 TL’dir.

Ulucanlar Cezaevi

Türk Cumhuriyeti’nin ilk hapishanesidir. 1925 yılında inşa edilen müze restorasyon sonrası 2011 yılında hizmete açılmıştır. Müzenin içerisine girdiğinizde eski dönemlerdeki mahkumların kaldığı koğuşları, hücreleri ve ceza odalarını görebilirsiniz. Hatta müzede daha gerçekçi olması için hoparlör ile mahkumların sesi de dinletiliyor. Balmumu heykeller ile de mahkumlar tasvir edilmiştir. Müzeye giriş 5 TL’dir.
Konum için tıklayınız.

Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol