Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAlpu Gezilecek Yerler

Alpu Gezilecek Yerler

-

Lületaşının çıkarıldığı yer olan Alpu Gezilecek Yerler, Eskişehir’in ilçelerinden bir tanesidir. 936 km2lik bir alana sahip olan Alpu, il merkezine 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Pek çok tarihi güzelliği ile ön plana çıkan ve bu nedenle özellikle Eskişehir’den ziyaretçilere sahip olan ilçe, oldukça köklü bir tarihe sahiptir.

Tarihi dönemlerinde farklı medeniyetlerin bulunduğu Alpu, tarihi zenginliği olan ilçelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. İlçede yerleşim yeri Alpu ovasında bulunmaktadır. Ova, kuzeye gidildikçe yükselmekte olup Sündüken dağları ile en yüksek kısmına ulaşmaktadır. Yeşilin pek çok tonuna sahip olan Alpu’ya gitmek isteyen kişiler Alpu nerede ve ilçeye ulaşım nasıl gerçekleşir sorusu sormaktadır.

Alpu Nerede?

Alpu nerede sorusu bağlamında ilçenin Eskişehir il sınırları içerisinde yer aldığını ve lületaşı ile birçok insan tarafından bilindiğini ifade etmek gerekmektedir. Türkiye’de lületaşının çıktığı tek yer olan Alpu, bu bağlamda oldukça önemli ilçelerden biridir.

İl merkezine 40 km uzaklıkta bulunan ilçenin kuzeybatısında Sarıcakaya, doğusunda Beylikova, güneyinde Mahmudiye ilçeleri yer almaktadır. Kuzeyinde ise Ankara il sınırının çevrelemiş bulunduğu Alpu ovası bulunmaktadır.

Alpu’ya Ulaşım

Alpu’ya nasıl gidildiği, birçok insan tarafından merak edilen hususlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Alpu’ya ulaşım kapsamında farklı seçeneklerin ön plana çıktığını ifade edebiliriz. İlçeye ulaşım noktasında tercih edilebilecek seçeneklerden bir tanesi özel araçlardır. Eskişehir güzergahı üzerinden ilçeye özel araçlar ile birlikte konforlu bir şekilde gidilebilmektedir.

Öte yandan Eskişehir’e otobüs ile gidilebilmekte olup şehrin merkezinden kalkan Eskişehir-Alpu otobüsleri ile de ilçeye kısa sürede gidilebilmektedir.

Alpu Konaklama

Alpu konaklama konusunda otel, pansiyon, konukevi vb. seçeneklerin ön planda bulunduğu ifade etmek olanaklıdır. İlçeye giden kişiler, istedikleri konaklama seçenekleri dahilinde konforlu bir şekilde konaklama şansı elde etmektedir.

Alpu Gezilecek Yerler

Alpu gezilecek yerler kapsamında pek çok mekânın ön plana çıktığını ifade edebiliriz. İlçede gezilecek yerleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Midaion-Karahöyük

Alpu ovasına hakim olan Midaion-Karahöyük, Eskişehir il merkezinin 30 km doğusunda yer almaktadır. Höyük, tahminlere göre Bizans Dönemi’ne kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Tarihi alanlardan bir tanesi olan höyük, her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Ulubük Mağarası

Ulubük Mağarası, oldukça ilgi çekici yapısı ile ön plana çıkan alanlardan bir tanesidir. Alpınar köyüne 2 km mesafede bulunan Ulubük yaylasında yer alan Ulubük Mağarası, ormanlık bir alan içerisinde bulunmaktadır.

Uyuz Hamam Kaplıcası

Uyuz Hamam Kaplıcası, Alpu gezilecek yerler kapsamında bulunan alanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçe merkezinin 16 km güneydoğusunda yer alan kaplıca, bünyesinde tesis bulundurmadığı için kaplıcaya günübirlik gidilmesi gerekmektedir.

Büğdüz Köyü-Selçuklu Camisi

Büğdüz Köyü-Selçuklu Camisi, Alpu’nun gezilecek yerlerinden bir diğeri olarak ön plana çıkmaktadır. Mimari yapısı ile ön plana çıkan cami, ilçe merkezine bağlı Büğdüz köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Caminin duvarlarının kalınlığı 3 metredir, bu özelliği ile caminin dikkat çektiğini söylemek olanaklıdır.

Alpu Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz teşekkür ederiz.

Alpu Konum için tıklayınız
Eskişehir Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol