Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaÜlkelerAlmanyaAlmanya'da Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler

Almanya’da Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler

-

Almanya’da Çalışma İzni, ülkemizdeki insanların büyük bir kısmı Almanya gibi ekonomik anlamda güçlü ve büyük ülkede çalışarak, para biriktirmek ve kazandıkları paralar ile de ülkemizde yatırım yapmak istemektedirler. Öyle ki Almanya ve Türkiye arasında da ekonomik bir iş birliği söz konusudur. Bilindiği gibi İkinci Dünya Savaşının sonunda Almanya hem kadın hem de erkek genç nüfusunda çok ağır kayıplar yaşamıştır.

Bu da ülkenin kendisini toparlama ve yeniden güçlenme sürecinde fiziksel güce ihtiyaç duymasına neden olmuştur. Almanya’nın siyasi ve ekonomik alanlarda kendisini geliştirip, yenilenmesi için Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkeden yoğun iş gücü alımı yapılmıştır. Fakat günümüzde Alman nüfusunun artması ve sanayideki iyileşmeler, ülkedeki fiziksel iş gücüne duyulan ihtiyacın da azalmasına neden olmuştur.

Almanya'da Çalışma İzni

Almanya yeni göç politikasına bağlı olarak, herhangi bir alanda donanımlı ve de tecrübesi bulunan bireyleri göçmen olarak kabul etmektedir. Fakat hizmet sektöründe ve emek gerektiren bir çok işte de eleman talebi hale devam ediyor. Almanya iş imkanları açısından son derece zengin bir ülkedir. Ekonomik koşulların da çok iyi olmasıyla birlikte saatte en az 8 Euro gibi bir ücret kazanmak mümkündür. Burada çalışmak için geçici, mevsimsel ya da kalıcı çalışma izni alınması şarttır.

Her ülkenin çalışma vizesi ve iş olanakları farklıdır. Almanya’da geçici ya da kalıcı olarak çalışmak için önce tüm koşulları değerlendirerek, iş bulmanız gerekmektedir. Çünkü önce vize alıp, sonradan iş arama imkanı söz konusu değildir. Öyle ki vize işlemlerinin onaylanması için de, Almanya’da bulunan herhangi bir firmanın sizi işe almak istediğine dair yazılmış iş kontratı talep edilmektedir. Bu kontratın hem siz hem de sizi işe alacak firma tarafından imzalanmış olması gerekir. Almanya’da Çalışma İzni için gerekli olan vize işlemlerinin başlatılması için Alman Konsolosluklarını ziyaret etmelisiniz.

Almanya’da Çalışma İzni

Almanya’da Çalışma İzni için ülkemizde bulunan Alman Konsoloslukları, bize başvurusu yapan şirketler aracılığı ile randevu vermektedir. Randevuyu aldıktan sonra e-mail adresinize hazırlamanız gereken belgeler listesi iletilecektir. Eğer listenin herhangi bir kısmında anlamadığınız bir şey olursa, konsoloslukları arayarak yardım almak mümkündür. Elbette ki alınan randevuların belirli bir ücreti olduğunu da unutmamalısınız! Tüm belgeleri tamamladıktan sonra, konsolosluğa bizzat giderek randevu yapabilirsiniz.

Belgelerin eksik olmaması durumunda başvuru sürecini hemen tamamlamak mümkün olacaktır.Tıpkı normal vize sürecindeki gibi ilk aşama da vize ile birlikte pasaport verilmektedir. İşlemin kalan kısımlarını da Almanya’ya gittikten sonra halletmek mümkündür. Bu kente geldikten sonra ülkede bulunan Türk konsolosluklarından Adres kaydı yapılması gerekmektedir. Sonrasında ise sağlık sigortası başlatmak, banka hesabı açtırmak ve oturma izni almak gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi şarttır.

Bu sürecin içerisinde form doldururken İngilizce ya da Almanca dillerinden herhangi birini kullanmalısınız. Normal vize sürecinde olduğu gibi çalışma ve oturma izni alma sürecinde de red alma ihtimali vardır. Ancak iş kontratınız varsa ve belgeleriniz de tamsa, red alma riskiniz de o kadar düşük olacaktır.

Almanya'da Çalışma İzni

Almanya’da Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler

Almanya’da kalıcı olarak çalışma ve oturma izni alabilmek için konsolosluklar tarafından talep edilen evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Vize için ilk olarak size verilen başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Formdaki soruların tamamı eksiksiz olarak ve Alman ya da İngiliz dilinde cevaplandırılmalıdır. Öyle ki başvuru formunda herhangi bir eksik bilgi olması durumunda başvurular geçersiz sayılır. Yine formlardaki imza da, başvuru sahibi tarafından atılmalıdır.

Formun doldurulmasının ardından ise en az 1 sene süreyle geçerliliği bulunan pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Eğer pasaport yoksa il ve ilçelerdeki emniyet müdürlüklerinden başvuru yapılabilir. Sonrasında ise en az 2 ay önce çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği,daha önce yapılmış evlilikleri gösterir belge, doğan çocuklara ait kimlik bilgisi, boşanmalarla ilgili bilgi, anne ve baba hakkındaki bilgiler, başvuru sahibinin Türkiye’deki ikamet adresini gösterir belge, sağlık sigortası, özgeçmiş, diploma ya da iş sözleşmesi alınması gerekmektedir.

Almanya’da Çalışma izni için konsolosluk web sitesini de takip edebilirsiniz.

Alman konsolosluğu için tıklayın.
Diğer Almanya Yazıları için tıklayın.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol