Home Rehber Türkiye Aladağ Gezilecek Yerler

Aladağ Gezilecek Yerler

0
2405
Adana Aladağ

Aladağ Gezilecek Yerler az değildir. Adana’nın Aladağ ilçesinde 1 kasaba ve 26 köy bulunuyor. 2008 nüfus sayımında toplam nüfusu 18.249’dur. İlçede bulunan 1 kasaba Aladağ’dır ve ilçenin merkezidir. İlçeye ismini veren şey Toros Dağları’nın Aladağlar kısmıdır. Bölgede tam bu konumda konuşlanıyor. Coğrafi olarak oldukça dağlık bir bölgede yer alıyor. Bu yüzden şehirde yaşayan insanların tarımla uğraşma oranı olduk düşüktür. Aladağ’da nereleri gezebiliriz, nereye gidebiliriz sizler için derledik.

Aladağ Gezilecek Yerler

Meydan Kalesi

Yarım ay şeklinde burçları olan kalenin bazı bölümleri yıkık bölümdedir. İçerisinde iki adet gizli oda vardır. Yapılış tarihinin 12.yüzyıl olduğunu söyleyebiliriz. Meydan Yaylası’na oldukça yakın bir mesafede bulunduğundan Adana gezilecek yerler geziniz sırasında bu iki yeri birlikte gezebilirsiniz.

Adres: Ceritler Köyü, Aladağ, Adana

Yedigöller

Aladağlar Milli Parkı içerisinde alan bu bölge Adana’nın kavurucu sıcaklarına inat güzel bir bölümde konuşlanıyor. Adana, Kayseri ve Niğde ile ortak bir sınırda yer alıyor. Bölge içerisinde Hacer Ormanı, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Yedigöller bulunuyor. Doğanın harikalarına birer örnek olan bu yerleri Adana gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: 38500 Demirkazık/Çamardı/Kayseri

İşa Kalesi

Eğni Deresi bölgesinde bulunan İşa Kalesi, halk tarafından İslam Kalesi olarak adlandırılıyor. Dış surlarının büyük bir kısmı yıkılan kalenin dışı dörtgen taşlar ile yapılmıştır. Bir uçurum kenarında yer almaktadır. 110 metre yükseklikte bulunuyor. Bu kale eski zamanlarda savaş olunca gözetleme için kullanıyormuş. Askerler ateşler aracılığı ile birbirleriyle iletişime girerlermiş.

Adres: Gerdibi Köyü Aladağ Adana

Akören Antik Kenti

Aladağ Gezilecek Yerler’in son adımında Akören Antik Kenti var. Bir ve iki olarak bölümleri bulunan Antik Kent’in kalıntıları oldukça önemlidir. İki farklı yerde konuşlanan kalıntıların Bizans Dönemi’ne ait olduğu düşünülüyor. O zamlarda yayla olarak kullanıldığı düşünülen bölgede bugün halen yayla özelliğini koruyor. Bölgede üzerinde çeşitli simgeler ve yazılar olan taşlar bulunuyor. Kilise ve Bizans’tan kalma mezarlıklar yine burada yer alıyor.

Adres: Akören, Aladağ, Adana
Konum için tıklayınız.

Aladağ Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Adana Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here