Home Hobiler Alaçatı’da Rüzgâr Sörfü

Alaçatı’da Rüzgâr Sörfü

0
770
Alaçatı’da Rüzgâr Sörfü

Türkiye bilindiği gibi dünyanın en önemli Rüzgâr Sörfü merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Özellikle de denizlerimizin sürekli olarak rüzgârlı olmasından dolayı ülkemizin birçok noktası sörf sevenlerin odak noktalarından biri haline gelmiştir. Elbette ki sörfün tadını çıkarabilmek için hangi bölgenin çok daha uygun olduğunun çok iyi kestirilmesi gerekiyor. Bilindiği gibi Alaçatı, su sporları ve de sörf için oldukça ideal yerler arasında yer almaktadır. Alaçatı’nın sert esen rüzgarları hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini yakından çekmiştir. Ayrıca bu bölge sörf eğitimleri için de oldukça uygun bir mekandır. Her yıl binlerce insan burada düzenlenen sörf eğitimlerine katılmak için bölgeye gelmektedir.

Yaklaşık 20 yıldır sörf sporcuları antrenmanlarını, derslerini ve de yarış organizasyonlarını Alaçatı’da gerçekleştirirler. Burası hem iklimi ile hem de denizi ile sörf sporuna oldukça yakındır. Çünkü bölge 365 günün 330 gününü rüzgârlı olarak geçirir. Bu nedenle de kış aylarında dahi Alaçatı denizlerini boş bulmak mümkün değildir.  Peki rüzgâr sörfü nasıl yapılır? Merak edenler için işte detaylar…

Alaçatı’da Rüzgâr Sörfü

Rüzgâr Sörfü Nasıl Yapılır?

Farklı bir ismi de windsurf’tür. Bir sörf tahtası ve de yelken yardımıyla rüzgârın kullanılması yöntemiyle gerçekleştirilir. Ancak dalga sörfü yapılacaksa yelken kullanmaya gereksinim duyulmayacaktır. Aynı zamanda rüzgâr sörfünde de denizde dalga olmasına gerek olmayacaktır.  Bilindiği gibi bu spor dalı 1968 yıllarında California’da Henry Hoyle Schweilzer ve de Jim Drake tarafından geliştirilerek günümüze kadar getirilmiştir.

Kısa sürede ülkemizde de yayınlaşan rüzgâr sörfü, günümüzde çeşitli eğitim malzemeleri kullanılarak, son derece kolay bir şekilde öğrenilmeye başlanmıştır. Ancak bu sporda profesyonel hale gelebilmek için waterstat, jibe ve de trapez gibi en ileri seviyedeki bazı tekniklerde de kendinizi geliştirmeniz şarttır.

Sörf ile alakalı diğer bilgiler için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here