Ana SayfaRehberTürkiyeAkyurt Gezilecek Yerler

Akyurt Gezilecek Yerler

-

Ankara Akyurt Gezilecek Yerler, ülkemizin başkentinin ilçelerinden birisidir. Şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehrin hem başkent olması hem de tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahip olması onu oldukça değerli kılıyor. Tarihi yerlerinin güzelliği ile başınız dönebilir. Akyurt ilçesi de bu güzelliklerden nasibini almıştır. Esenboğa Havalimanı’na yakınlığı ile de ulaşımı oldukça kolaydır.

Akyurt Gezilecek Yerler

Akyurt Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

Akyurt, eski adıyla Ravlı olarak bilinir. Tarihi bilgilere göre Ankara Akyurt ilçesinin tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Bölgede yapılan kazılar ve çalışmalar sonucunda elde edilen eserlerden bu bilgiler saptanmıştır. İlçe eski zamanlarda da günümüzde olduğu gibi önemli bir konuma sahiptir. Eskiden Krallar Yolu üzerinde bulunuyordu. Bölgede yerleşik hayat süren medeniyetler ise şu şekildedir. Bizanslılar, Anadolu Selçukluları, Danişmentliler, Romalılar örnek gösterilebilir. 1071 Malazgirt Savaşı sonrası Anadolu toprakları Türklere açılmıştı. Bu sayede Ankara Akyurt da Türkmenler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Akyurt ilçesinin önemli kılan bir başka şeyin Ankara Savaşı olduğunu söyleyebiliriz. 1402 yılında yapılan savaş bu bölgede gerçekleşmiştir. Düzlük bir araziye sahip olan bölge özellikle Kurtuluş Savaşı ve Millî Mücadele dönemlerinde insanlara oldukça faydalı olmuştur.

Ankara Akyurt Gezilecek Yerler

Balıkhisar Höyüğü

Balıkhisar Höyüğü, Balıkhisar köyünde bulunmaktadır. M.Ö. 3000 yıllarından bugüne geldiği düşünülmektedir. İlçe merkezine de 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Köy içerisinde bulunan höyüğünün tarihi oldukça eskidir. Tunç döneminde kaldığı düşünülmektedir. Höyük içerisinde bulunan seramikler, vazolar bizlere bu bilgileri veriyor. Yapılan çalışmalarda Hititlere ait vazolar, testi, seramikler elde edilmiştir.

Kızık Göleti

Kızık Mahallesi’nde bulunmaktadır.  Şehrin doğal güzelliğinin muhteşemliğini burada görebilirsiniz. Yeşil çimenlerle kapanmış dağların arasında konuşlanan gölet etkileyici bir manzara oluşturuyor. Mutlaka gitmeli ve kenarında piknik yapmalısınız.

Ankara Akyurt İlçesine Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her yerinden hava yolu ve kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Akyurt ile şehir merkezi arasında 33 kilometre uzaklık bulunmaktadır. Şehir merkezine ulaştıktan sonra EGO otobüsleri ya da kiralık aracınızı kullanabilirsiniz.
Konum için tıklayınız.

Ankara Gezi Rehberi için tıklayınız.

Akyurt Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
15,986TakipçilerTakip Et
315TakipçilerTakip Et
2,584TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x