Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAksu Gezilecek Yerler

Aksu Gezilecek Yerler

-

Aksu Gezilecek Yerler, sahip olduğu konum nedeniyle oldukça kritik bir öneme sahip olan Antalya ilçelerindendir. İlçenin Alanya-Antalya karayolu üzerine inşa edilmiş olması bölgeye ulaşımı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda sahil şeridine değen bir kola sahip olması yaz turizmi için de bölgeyi ziyarete gitmek isteyenlere önemli bir avantaj vadeder. İlçe mahiyetine oldukça yakın bir geçmişte sahip olan Aksu, benzersiz doğal güzellikleri ve sıra dışı tarihi kalıntıları ile gezilmeye değer eşsiz bir yerleşim alanıdır. İlçe üzerinde daha önce antik dönemlerde hüküm sürmüş onlarca uygarlık yaşamış olduğu gibi aynı zamanda doğal yeşillikler ve şelaleler sıra dışı bir deneyim yaşamaya aracılık edecektir.

Aksu Nerede?

Aksu, Antalya’nın merkez ilçelerinden biridir ve ilçeye ismini veren Aksu Çayı da yine Aksu sınırları içerisinde yer alır. Antalya-Alanya karayolu üzerine inşa edilmiş olan ilçe, sahip olduğu bu konumu efektif olarak kullanmış ve bölgede uluslararası festival ve etkinliklerin düzenlenmesini sağlamıştır. Burdur iline komşu olan ilçenin aynı zamanda Antalya’nın Serik, Muratpaşa, Kepez ve Döşemealtı ilçelerine de sınırı bulunmaktadır.

Aksu’ya Ulaşım

Aksu’ya ulaşım için ziyaretçilerin zorlanabileceği herhangi bir durum bulunmaz keza ilçe Antalya’nın tam orta noktasındadır. Aksu’ya şehir dışından ziyarete gelecek olan ziyaretçilerin Antalya-Alanya karayolu üzerinden ilçeye ulaşmaları mümkün olduğu gibi bölgenin doğal güzelliklerinden ve antik kalıntılarından faydalanarak bölgeye havayolu veya şehirlerarası otobüsler aracılığıyla ulaşmak isteyenlerin toplu taşıma araçlarını kullanmaları olanaklıdır. Otogardan gerçekleşen minibüs ve otobüs seferleri ile ilçe merkezine ulaşılabildiği gibi ilçenin diğer bölgelerine de ulaşım sağlanabilir. Havalimanı kullanarak bölgeye ziyarette bulunanlar ise yine havalimanından kalkan otobüs ve minibüsler aracılığıyla ilçe merkezine ulaşabilir.

Aksu Konaklama

Aksu konaklama tesisleri bakımından oldukça fazla seçeneği ziyaretçilerine sunar. İlçe sınırları içerisinde yer alan hemen her standarttan hizmet kalitesi talebine karşılık vermeye uygun devasa konaklama tesisleri ve oteller adeta bir yaşam alanı inşa etmiştir. Özellikle deniz kıyısında bir yaz tatili geçirmek isteyenler için Aksu konaklama tesisleri arasında bulunan 5 yıldızlı Beach oteller sıra dışı bir yaz tatili yaşamak için oldukça uygundur. Dünya standartlarına hizmet veren bu tesisler, büyük oranda her şey dahil şeklinde hizmetlerini sürdürmektedir.

Aksu Gezilecek Yerler

Aksu gezilecek yerler ilçenin Akdeniz’e kıyısı olan sahil şeridinin dar olması sebebiyle doğal güzellikler ve antik yerleşim alanları üzerinedir. Bölgede hüküm sürmüş pek çok antik medeniyetin yer alması, antik dönemlerden günümüze pek çok tarihi mirasında Aksu bağlamında kalmasını sağlamıştır. Antalya gezinizde Aksu’nun tarihi kalıntılarını ziyaret etmeniz ve eşsiz doğasının büyüsü altında sıra dışı bir ambiyansı deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

Perge Antik Kenti

Pek çok kimse tarafından bilinen ve ünü dünya çapında olan Perge Antik Kenti Aksu sınırları içerisinde yer alır. Antik kentten günümüze miras kalan tiyatro kalıntıları ise benzersiz bir tarihi gezintiyi bizzat yetinde deneyimleme olanağını ziyaretçilere sunar. Zeminden yukarı doğru yükselen sütunlar ise tarihi medeniyetlerin yaşamları hakkında ilk elden izlenim sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Zindan Mağarası

Aksu gezilecek yerler arasında doğal güzellikleri ile sizi cezbedecek olan Zindan Mağarası benzersiz bir mahiyete sahiptir. Mağara, ilçe merkezine yaklaşık olarak 1 km uzaklıktadır ve kolaylıkla ulaşılması mümkündür. 765 metre gibi sıra dışı bir uzunluğa sahip olan mağaranın aynı zamanda arkeolojik kalıntılar açısından da kritik bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla Aksu gezinizde Zindan Mağarası’nı ziyaret ederek doğal güzellikleri tarihsel geçmişin kalıntıları arasında deneyimlemeniz mümkün olacaktır.

Kurşunlu Şelalesi

Aksu’nun bir diğer doğal güzelliği olan Kurşunlu Şelalesi, ülkemizde bulunan en önemli doğal güzellikler arasındadır. Antalya il merkezine 23 kilometre uzaklıkta olan bu doğal güzelliğin Aksu gezilerinde ziyaret edilmeden geçilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. 18 metre gibi devasa bir su akış yüksekliğine sahip olan şelale dünya çapından milyonlarca ziyaretçiyi her yıl ağırlar.

Sorgun Yaylası

Aksu Gezilecek Yerler‘in son adımında Sorgun Yaylası var. Akdeniz ikliminin getirmiş olduğu doğal güzelliklerden olan yaylalara Antalya kapsamında hemen her bölgede rastlamak mümkün olsa da Sorgun Yaylası, dünya çapında şöhrete sahip benzersiz bir doğal güzelliktir. Özellikle yaz aylarında bölgeye yapılan gezilerde serinlemek ve rahat bir nefes almak için yaylaya küçük ve günü birlik gezinti gerçekleştirerek doğallıkla ferahlayabilirsiniz.

Aksu konum için tıklayınız.
Aksu Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol