Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAkseki Gezilecek Yerler

Akseki Gezilecek Yerler

-

Akseki Gezilecek Yerler, toprakları pek çok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmış Antalya’nın bir ilçesidir. Kardelen çiçekleri ile tüm dünyaya ün salmış olan Akseki, Akdeniz bölgesi boyunca uzanan Toros Dağlarının güney yamaçlarında kurulmuştur. Toprakları pek çok antik medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapan ilçenin hemen her alanında tarihsel öneme ait bir buluntunun elde edilmesi mümkündür.

Bir yerleşim yeri olarak ilk kez Romalılar döneminde kurulduğu düşünülen ilçenin, Toros Dağlarının güneye bakan yamaçlarında yetişen Kardelen Çiçekleri, dünya genelinde bir üne sahip olduğu gibi dönemsel olarak turist akınına uğrar. Aynı zamanda Akseki’de gezilecek yerler arasında sıra dışı büyüleyici güzellikleri olan doğallıklara rastlamak da mümkündür. Her bir özelliği ile cennet hüviyetine sahip olan bu ilenin bir ayağı da Konya’dadır.

Akseki Nerede?

Akseki, belirtilmiş olduğu gibi bir ayağı Konya’da olan yerleşim alanıdır. İlçenin özellikle Osmanlı Döneminde Konya-Antalya Eyaleti kapsamında büyük bir önem içermesi ilçe içerisinde gerçekleşen ticari faaliyetlerin yoğun bir biçimde Konya’ya kaymasına sebep olmuştur. Konya ile doğal bir sınırı bulunan Akseki, Antalya il merkezine 175 km uzaklıktadır. İlçenin sınır komşusu olduğu diğer yerleşim alanları; Seydişehir, Beyşehir, Bozkır, İbradı, Manavgat ve Gündoğmuş şeklindedir. Son derece dağlık bir coğrafyaya ve Manavgat Çayı’nın oluşturmuş olduğu vadiye sahip olan ilçe, Antalya ziyaretlerinde ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olmaya oldukça elverişlidir.

Akseki’ye Ulaşım

Akseki’ye ulaşım için şehir dışından gelen ziyaretçilerin özel araçlar ile bu ziyaretlerini gerçekleştirmiyor olmaları durumunda öncelikli olarak Antalya il merkezine, havanına veya otogara ulaşması gerekir. Bu bölgelerden düzenli olarak gerçekleşen minibüs seferleri ile Akseki’ye ulaşmak ve ilçe sınırları içerisinde bulunan doğal güzellikleri ve kültürel mirasları doğrudan yerinde deneyimlemek mümkündür.

Akseki Konaklama

Akseki konaklama tesisleri bakımından bölgede bulunan devasa otel ve konaklama hizmetlerine göre daha kısırdır. Çoğunlukla günü birlik ziyaretlerin tercih edilmesi tavsiye edilen ilçenin 1000 metre rakıma sahip olması da komplike konaklama hizmetlerinin verilemiyor olmasının bir diğer sebebidir. Buna karşın ilçe merkezinde bulunan otel ve pansiyon seçenekleri konaklamak isteyen ziyaretçilerin bu ihtiyaçları da karşılanabilmektedir.

Antalya Akseki Gezilecek Yerler

Akseki Gezilecek Yerler

Akseki’de gezilecek yerler belirtilmiş olduğu gibi son derece sıra dışı güzelliklere sahip olan doğal bozkır alanları, yaylalar ve ormanlar olmakla birlikte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması sebebiyle ilçede etkileyici antik kalıntıların da bulunduğu belirtilmelidir.

Sarıhacılar Tarihi Kervan Göç Yolu

Bilineceği üzere tarihi İpek Yolu Akdeniz Bölgesinin limanlarından Anadolu’nun derinliklerine kadar uzanmaktadır. Bu yolun bir kolu da Akseki ilçesinin sınırları içerisindedir. Sarıhacılar Köyü yakınlarda bulunan bu tarihi kervan göç yolu görülmeye değer kültürel bir miras konumundadır. İlçenin giriş bölümünde yer alan yolun yürütüş etabı yaklaşık olarak 3,6 kilometre civarındadır. Yol boyunca yürüyüş yapılması mümkün olduğu gibi binlerce yıllık tarihe sahip olan bu yolun yerinde deneyimlenmesine izin verilmektedir.

Akseki Kardelenleri

Akseki Kardelenleri tüm dünya genelinde bir üne sahiptir ve günümüzde dünya genelinden milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Eksi 15 derece sıcaklığa bile dayanıklı olan bu çiçekler benzersiz bir görünüme sahiptir. Akseki’de gezilecek yerler kapsamında kardelen çiçeklerini görmeden gezinin tamamlanmaması tavsiye edilir.

Kartallı Mağarası

Kartallı Mağarası, bünyesinde herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmamış olsa da eski dönemlerde yerleşim alanı olarak kullanıldığı tahmin edilen doğal ve kültürel güzellikler arasındadır. Şehir merkezine kısmen uzak olan mağara, ziyaretçilerine benzersiz bir atmosfer vadeder.

Düdencik Mağarası

Ülkemizin en derin mağarası olma özelliğine sahip olan Düdencik Mağarası, yine doğal güzellikleri bizzat yerinde deneyimlemek isteyenler için son derece etkileyici bir görünüme sahiptir.

Dipsiz Göl

Sıra dışı bir doğal güzellik olan Dipsiz Göl, deniz seviyesinde yaklaşık olarak 1800 metre yüksekliktedir. Dağ üzerinde bulunan göl, krater gölüdür. Doğal bir mucize olma özelliğine sahip olan bu gölün muhakkak ziyaret edilmesi ve Akseki gezisinin bu ziyaret gerçekleştirilmeden tamamlanmaması tavsiye edilir.

Çimi Yaylası

Akseki Gezilecek Yerler Çimi Yaylası var. Çimi Yaylası muhteşem bir tabiat güzelliğinin küçük bir portresidir. Her sene düzenlenen Kardelen Şenlikleri Akseki’nin dünyanın pek çok bölgesinden ziyaretçi ağırlamasını sağladığı gibi bölgeyi ziyaret edenlerde ise eşine, benzerine az rastlanır doğal bir harikanın keşfedilmesi şansı sunulur.

Akseki konum için tıklayınız.
Akseki Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol