Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaTürkiyeAksarayAksaray Müzesi Gezi Rehberi

Aksaray Müzesi Gezi Rehberi

-

Bir diğer adıyla Zinciriye Medresesidir. Kapadokya’nın girişine yer alan Aksaray ilinde yer alıyor. Aksaray Müzesi’nin bulunduğu yapının tarihi oldukça eskidir. 14. yüzyılda yapılan bir bina içerisinde müze olarak hizmet vermektedir. Zinciriye Medresesi 1969 yılında kurulmuştur.

2006 yılında yeni yerine taşınmıştır. Peri bacalarından ilham alınarak tasarlanan 3 katlı bir binada yer almaktadır. 2014 yılında da çeşitli düzenlemelerden geçerek oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Aksaray Müzesi Nerede?

Aksaray’da yer almaktadır. Merkez ilçesinin Zincirli Mahallesi’nde bulunan müze, 1969 yılında beri hizmet vermektedir. Şehrin merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Adres: Hacılar Harmanı Mahallesi, 5.Bulvar Konya Caddesi No:51 AKSARAY

Aksaray Müzesi Gezi Rehberi

Nasıl Gidilir?

Müzeye gitmek için öncelikle Aksaray iline varmanız gerekiyor. İstanbul’dan otobüs, uçak ya da şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aksaray Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze, Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın diğer kalan günlerinde 12.00 ile 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze öğle arası 12.00-13.00’da kapalıdır.

Aksaray Müzesi Giriş Ücreti

Aksaray Müzesi giriş ücreti 5 TL’dir.

Neler Var?

Müzedeki eserler 1997 yılından beri toplanmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen, satın alınan ve bağışlanan eserler ile toplamda 6134 eser bulunuyor.

Aşıklı Höyük: Bu bölgeden toplamda 367 eser çıkarılmıştır. Günümüzden 10 bin yıl öncesinde yaşamış insanların eşyaları, balta, kemız, kemer, toka ve pismiş topraktan figürler sergileniyor.

Güvercinkayası Yerleşmesi: İ.Ö. 5 bin yıllarına ait olan bu bölgeden 24 eser çıkarılmıştır. Çanak, çömlek, insan figürleri, süs eşyaları ve obsidyenler sergilenmektedir.

Acemhöyük: Bu bölgeden müzeye toplamda 819 eser kazandırılmıştır. Döneminin yaşantısını en güzel anatan eşyalar da buradan çıkarılmıştır. Vazo, mühür, kemikten aletler, el baltaları ve gümüşler sergileniyor.

Sikke Seksiyonu: 3528 adet sikke bulunuyor. Bu sikkeler Roma, Bizans, Osmanlı, Selçuklu ve Hellenistik döneme aitiir.

Ayrıca Aksaray Müzesi’nin dünyada tek bir de eşyası bulunuyor. Dünya üzerinde bilinen ilk beyin ameliyatının yapıldığı kafatası burada yer alıyor. Kafatası yaklaşık 10 bin yıllıktır. Kedi mumyası da yine müzenin bölümünde sergileniyor.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol