Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeAkdeniz Gezilecek Yerler

Akdeniz Gezilecek Yerler

-

Akdeniz Gezilecek Yerler, Mersin’in sahip olduğu 4 merkez ilçeden biridir. İlçenin tarihsel ve kültürel olarak sıra dışı bir arka plana sahip olması ve adını aldığı Akdeniz Bölgesinin önemli bir temsilini sunuyor olmasının dışında modern görünümü ve kentleşmeye bağlı kültürel olanakları dikkat çekici temel özelliklerdir. Akdeniz gezilecek yerler adete küçük bir Akdeniz Bölgesi turu yapmaya eşdeğer konumdadır ve minimal bir gezinti için ile sıra dışı büyüleyici güzelliklere ve tarihsel izlere ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda ilçenin oldukça büyük oranda Hristiyan nüfusa sahip olduğu ve ilçe sınırları içerisinde Katedral ve Kilise bakımından zengin bir ibadet alanının bulunduğu da belirtilmelidir.

Akdeniz Nerede?

Akdeniz, son derece önemli konuma sahip olan Mersin merkez ilçelerinden biri olmakla birlikte aynı zamanda Mersin’in Yenişehir, Toroslar ve Tarsus ilçelerine sınır komşusudur ve ilçenin güney bölümü Akdeniz ile çevrilidir. Sınırları içerisinde pek çok modern kentleşme örneği olan eserlere ev sahipliği yapan ilçe Mersin’in en önemli yerleşim alanları arasındadır.

Akdeniz’e Ulaşım

Akdeniz’e ulaşım için şehir dışından gelen ziyaretçilerin özel araçlar ile ziyaretlerini gerçekleştirmeleri durumunda İç Anadolu ve Ege Bölgelerinden farklı alternatifleri kullanmaları mümkündür. Şehirlerarası otobüs yolculuğu ile gelecek olan ziyaretçilerin il merkezinde bulunan Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ulaşmaları ve buradan Akdeniz’e düzenlenen toplu taşıma seferlerini kullanabilmeleri mümkündür.

Akdeniz Konaklama

Akdeniz konaklama tesisleri bakımından oldukça geniş bir yelpazeyi ziyaretçilerine sunmaktadır ve hemen her standarttan hizmet kalitesine sahip olan konaklama tesisleri ilçe sınırları içerisinde yer alır. Özellikle ilçede bulunan uluslararası limanlar yabancı ve yerli yatırımcıların yüksek standartlarda konfora dayalı bir hizmet alabilmelerini sağlamaktadır.

Akdeniz Gezilecek Yerler

Akdeniz gezilecek yerler bakımından hayli zengin bir kentleşme örneği sunmuştur. İlçe merkezinde yer alan modern kültürel mimari eserlerin yanı sıra ilçe nüfusunun yoğun bir demografik dini farklılık içermesinden kaynaklanan tarihi kiliseler ve benzeri ibadet alanları da sıklıkla ilçe sınırları içerisinde rastlanabilecek gezi alanları arasındadır.

Tarihi Valilik Binası

Tarihi Valilik Binası II. Abdulhamid döneminde inşa edilmiştir ve Osmanlı mimarisinin kült haline dönüşmüş olan özel dokunuşları binanın her alanında hissedilir. İki katlı bir yapı olan bina, kesme taşlardan inşa edilmiştir.

Atatürk Evi

İlçede gezilecek yerler arasında Atatürk Evi olarak anılan ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 11 gün süreyle misafir edildiği yapı bulunmaktadır. 1897 yılında inşa edilen bu yapı günümüzde müze olarak halka açılmıştır.

Mersin Arkeoloji Müzesi

Kültürel aktiviteleri ve müzeleri gezmeyi seven ziyaretçiler için Mersin Arkeoloji Müzesi benzersiz bir alternatif olacaktır. İlçenin tam merkezinde Cumhuriyet Meydanı’na yakın bir alanda inşa edilmiş olan müze, bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgular ve tarihi eserlerin sergilendiği, tamamen tarih kokan benzersiz bir alandır.

Akdeniz konum için tıklayınız.
Akdeniz Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol