Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaTürkiyeAğrıAğrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı’da Gezilecek Yerler

-

Ağrı’da Gezilecek Yerler listesini sizler için hazırladık. Tarih boyunca pek çok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapan Ağrı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden birisidir. Zamanında Hitit, Urartu ve Pers gibi eski medeniyetler şehre yerleşmişlerdir. Bu yüzden de şehrin kültürel varlıklar açısından oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Ağrı’da Gezilecek Yerler

Ağrı Doğubeyazıt İshak Paşa

İshak Paşa Sarayı

Şehrin en görkemli yapılarından biri olan sarayın tarihi Lale Devri’ne kadar uzanıyor. Lale Devri, Osmanlı döneminde yaşanan zevk ve eğlence dönemidir. Yapıda Selçuklu mimarisinin de izlerini rahatlıkla görebilirsiniz.  Ağrı gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken  İshak Paşa Sarayı sizleri tüm ihtişamıyla bekliyor.

Adres: Yukarıtavla/Doğubayazıt/Ağrı
Konum için tıklayınız.

Urartu Kalesi

Urartular dönemine ait olduğu tahmin edilen kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bir diğer adıyla Doğubeyazıt Kalesi olarakta bilinir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Ağrı gezilecek yerler listenizde bulunması gereken kaleyi gidip gezebilirsiniz. Kale içerisinde Urartu mezarları ve Antik Çağlardan kalma olan yapılar bulunuyor.

Adres: 04400 Yukarıtavla/Doğubayazıt/Ağrı
Konum için tıklayınız.

Keşişin Bahçesi

Ağrı gezilecek yerler listenizin en güzel yerlerinden birisi olduğunu siz de gözlerinizle görebilirsiniz. Şehri gezdiğiniz süre boyunca kendinizi yorgun hissediyoranız, buraya gelerek güzel bir dinlenme yapabilirsiniz. Dağların arasında kendini ön plana çıkaran yemyeşil bahçelerde yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Burayı özel kılan başka bir şey de bulunuyor. Halk arasında Keşiş Bahçesi destanı kulaktan kulağa dolaşıyor. Kerem ile Aslı’nın hikayesi burada geçiyor. Aslı’nın izini kaybeden Kerem onu Doğubeyazıt’ta bulur. Keşişin Bahçesi’nde saklanıyordur. Kerem, Aslı’yla görüşebilmek için 32 dişini birden çektirir. Sonradan ellerini ağzına götürdüğünde dişleri tekrardan düzelir.

Adres: Yukarıtavla/Doğubayazıt/Ağrı
Konum için tıklayınız.

Üç Kilise

Pek çok kitapta adı geçen bu kilise şehrin sahip olduğu kutsal bölgelerden biridir. Eski zamanlardan beri de pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığının da kanıtıdır. Kilise, Taşteker Köyü’nde yer alıyor.

Adres: Taşteker Köyü, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Ağrı

Şoşik Kalesi

Şoşik Kalesi, Karlıca köyünde bulunuyor. Dik kayalar üzerine yapılmış bir kaledir. Bu kaleden Evliya Çelebi Seyahatname’de de bahsetmiştir. Kitapta ”Şoşik Kalesi Sultan Hasan Oğlu Ziyaüddin’in yapısıdır.” olarak geçiyor.

Adres: Karlıca Köyü, Hamur, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Meteor Çukuru

Doğubeyazıt ilçesinde bulunan çukur sizlerin ilgisini çekebilir. Çünkü burası gerçek bir meteorun düşmesi sonucu oluşmuştur. 1982 yılında düşen meteor dünyanın en büyük ikinci meteor çukurunu oluşturmuştur. Ancak zaman içerisinde bakımsızlık nedeniyle çukur giderek küçülmektedir.

Adres: Sarıçavuş, Doğubeyazıt, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Balık Gölü

İnsanın baktıkça bakası geliyor burada. Ağrı’nın sahip olduğu doğal güzelliklerin arasında kendini ön plana çıkarıyor. Balık Gölü ülkemizin en yüksek göllerinden birisidir. Çevre köyler içme sularını da bu gölden alıyor. Adı sizlere ilginç gelebilir. Göl adını içerisinde misafir ettiği kırmızı benekli alabalıklardan alıyor.

Adres: Balık Gölü, Ağrı
Konum için tıklayınız.

Ağrı Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol