Home Rehber Türkiye Ağaçören Gezilecek Yerler

Ağaçören Gezilecek Yerler

1
690
Ağaçören Gezilecek Yerler

Ağaçören Gezilecek Yerler, Türkiye’nin en değerli illerinden birisidir. Hem tarihi yapısı hem de kültürel dokusu ile bambaşka bir atmosfere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aksaray’ın belli başlı ilçeleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. Aksaray Ağaçören, Eskil, Güzelyurt, Gülağaç, Sarıyahşi, Ortaköy, Sultanhanı. Bu yazımızda ise sizlere Ağaçören ilçesinin tarihi, nüfusu, gezilecek yerleri gibi bilgilerden bahsecedeğiz. Keyifli Okumalar!

Ağaçören Tarihi Nedir? Ağaçören’in Kısa Tarihi

Aksaray Ağaçören, 1989 yılında kurulan bir ilçedir. Ancak eski zamanlardan, M.Ö. 4. Yüzyıllardan bu yana yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Bölgede çoğunlukla Türkler ve Türk boyları konaklamıştır. Bu yüzden tarihi yapısıyla, kültürüyle tam bir Türk şehrine ait olduğunu da belirtmemiz gerekir. Eskiden Ankara’nın bir kasabası olan Ağaçören, 1989 yılında Aksaray’ın bir ilçesi olarak kayda geçmiştir.

Aksaray Ağaçören Gezilecek Yerler Nelerdir?

Aksaray’ın en güzel ilçelerinden biri olan Ağaçören gezilecek yerler bakımında fazla bir çeşitliliğe sahip değildir. Zaten nüfus bakımından da oldukça küçük bir bölge olduğunu söylemek gerekir. Türkiye’de gezilecek sessiz ve sakin bir yer arayışı içindeyseniz, Aksaray Ağaçören bölgesini tercih edebilirsiniz.

Taşkale Ören Yeri, Ağaçören ilçesinde bulunur. 20212 yılında da sit alanı ilan edilmiştir. Bölgenin tarihi yapısını gidip görmenizi ve incelemenizi tavsiye ederiz.

Karadam Tümsülü, ilçe merkezinde bulunur. Eski medeniyetlerden kalma olduğu düşünülmektedir. Sit alanı ilan edilen bölgede üst üste yığılı taşları ve eski medeniyetlerden kalma izleri görmek mümkündür.

Bayraklı Tepe Mesire Alanı, ilçenin piknik bölgesidir. Özellikle de hafta sonlarında oldukça yoğun ve kalabalık olmaktadır. Eşsiz Aksaray manzarasına karşı sakin ve huzurlu bir piknik yapma fırsatı yaklayabilirsiniz.

Aksaray Ağaçören’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her bölgesinden otobüs ya da uçakla şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Aksaray Ağaçören ilçesine de şehir merkezinden kalkan otobüsler, araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.

Aksaray Gezi Rehberi için tıklayınız.

1 COMMENT

  1. AĞAÇÖREN İLÇESİ CEVİZ İN BAŞKENTİ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZMEK İSTERİM . TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ CEVİZİ AĞAÇÖREN DE YETİŞMEKTEDİR..MASTER CHEF DE BİLE DİLE GETİRİLMİŞ OLUP ..CEVİZ FESTİVALİ DÜZENLENMEKTEDİR.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here