Ana SayfaRehberTürkiyeAğaçören Gezilecek Yerler

Ağaçören Gezilecek Yerler

-

Ağaçören Gezilecek Yerler, Türkiye’nin en değerli illerinden birisidir. Hem tarihi yapısı hem de kültürel dokusu ile bambaşka bir atmosfere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aksaray’ın belli başlı ilçeleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. Aksaray Ağaçören, Eskil, Güzelyurt, Gülağaç, Sarıyahşi, Ortaköy, Sultanhanı. Bu yazımızda ise sizlere Ağaçören ilçesinin tarihi, nüfusu, gezilecek yerleri gibi bilgilerden bahsecedeğiz. Keyifli Okumalar!

Ağaçören Tarihi Nedir? Ağaçören’in Kısa Tarihi

Aksaray Ağaçören, 1989 yılında kurulan bir ilçedir. Ancak eski zamanlardan, M.Ö. 4. Yüzyıllardan bu yana yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Bölgede çoğunlukla Türkler ve Türk boyları konaklamıştır. Bu yüzden tarihi yapısıyla, kültürüyle tam bir Türk şehrine ait olduğunu da belirtmemiz gerekir. Eskiden Ankara’nın bir kasabası olan Ağaçören, 1989 yılında Aksaray’ın bir ilçesi olarak kayda geçmiştir.

Aksaray Ağaçören Gezilecek Yerler Nelerdir?

Aksaray’ın en güzel ilçelerinden biri olan Ağaçören gezilecek yerler bakımında fazla bir çeşitliliğe sahip değildir. Zaten nüfus bakımından da oldukça küçük bir bölge olduğunu söylemek gerekir. Türkiye’de gezilecek sessiz ve sakin bir yer arayışı içindeyseniz, Aksaray Ağaçören bölgesini tercih edebilirsiniz.

Taşkale Ören Yeri, Ağaçören ilçesinde bulunur. 20212 yılında da sit alanı ilan edilmiştir. Bölgenin tarihi yapısını gidip görmenizi ve incelemenizi tavsiye ederiz.

Karadam Tümsülü, ilçe merkezinde bulunur. Eski medeniyetlerden kalma olduğu düşünülmektedir. Sit alanı ilan edilen bölgede üst üste yığılı taşları ve eski medeniyetlerden kalma izleri görmek mümkündür.

Bayraklı Tepe Mesire Alanı, ilçenin piknik bölgesidir. Özellikle de hafta sonlarında oldukça yoğun ve kalabalık olmaktadır. Eşsiz Aksaray manzarasına karşı sakin ve huzurlu bir piknik yapma fırsatı yaklayabilirsiniz.

Aksaray Ağaçören’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her bölgesinden otobüs ya da uçakla şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Aksaray Ağaçören ilçesine de şehir merkezinden kalkan otobüsler, araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum için tıklayınız.

Aksaray Gezi Rehberi için tıklayınız.

Ağaçören Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
15,986TakipçilerTakip Et
315TakipçilerTakip Et
2,584TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x