Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaHobilerAFF Eğitimi (Accelerated Free Fall – Serbest Düşüş)

AFF Eğitimi (Accelerated Free Fall – Serbest Düşüş)

-

Aksiyon sevenlerin en çok tercih ettiği spor dallarından biri de şüphesiz ki Accelerated Free Fall(AFF Eğitimi) ismi ile de bilinen hızlandırılmış serbest düşüştür. Bu eylemi gerçekleştirebilmek için paraşüt gerekmektedir. Paraşütle atlama için genellikle hava araçlarından çıkış yapılır. Belirli yükseklikte paraşütün açılmasıyla birlikte aksiyon dolu anlara tanıklık etmek de kaçınılmaz olacaktır.

Öyle ki kişiler hava aracından paraşütün açılma sürecine kadar serbest düşüş yapmaktadırlar. Paraşütün açılmasıyla birlikte ise kontrollü düşüşe geçiş yapılır. Fakat bazı durumlarda da atlatılan yüksekliğe göre paraşütü serbest düşüş gerçekleşmeden açmak da gerekebilir. Tüm bu hususlara dikkat edilmesi güvenlik açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle AFF Eğitimi almadan bu tür eylemlere kesinlikle önerilmemektedir. Peki AFF Eğitimi nedir ve nerede alınır? İşte detaylar…

Hızlandırılmış Serbest Düşüş Nasıl Öğrenilir?

Hızlandırılmış serbest düşüş bir başka ismi ile de Skydiying olarak bilinmektedir. Eğer bu spor dalında başarılı olmak istiyorsanız AFF eğitimi almanız şarttır. AFF eğitimi ile hızlı bir şekilde paraşütçü olabilmeniz mümkündür. Bilindiği gibi bu eğitim tekniği sadece bizim ülkemizde değil, tüm dünyada kullanılmaktadır. Ancak AFF eğitimlerine katılmadan önce paraşütle atlayış merkezinde Tandem yani ikili atlayışı deneyimlemeniz gerekmektedir.  Bu yöntemle hızlandırılmış serbest düşüş hakkında da daha fazla bilgi edinmiş olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bilindiği gibi AFF kursunda toplamda 8 düzey bulunur. Kişilerin hızlandırılmış serbest atlayışı gerçekleştirebilmeleri için her düzeyde başarılı olmaları şarttır. Her düzeyde ülkeye göre farklılık söz konusu olabilir. Ancak genel olarak aynı standartlar uygulanmaktadır. 8 düzeyi tamamlayan adaylar AFF eğitimini de bitirmiş olacaklardır.

AFF Eğitimi

AFF Eğitimi’nin Aşamaları

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi AFF eğitimi temelde 8 düzeyden oluşmaktadır. Profesyonel bir hızlandırılmış atlayış için bu eğitimlerin mutlaka tamamlanması gerekir. Eğitim süreci ise şu şekildedir;

  • AFF 1. Seviye Eğitimi

AFF eğitimlerinin 1. Seviyesi teorik derslerle başlamaktadır. Bu süreç ortalama olarak 1 gün sürer. Eğitim içerik olarak yer ile alakalıdır. Yer eğitiminin bitmesiyle birlikte de iki eğitmen eşliğinde ilk atlayışınızı gerçekleştirirsiniz. Bu atlayış sürecinde eğitmenler tarafından; atlayışın başlamasından, paraşütün açılmasına kadar eğitmenleriniz tarafından sıkıcı tutulursunuz. Aynı zamanda da havada vücut pozisyonunun nasıl korunması gerektiği, altimetre kontrol etme ve de paraşüt açma gibi temel bilgiler de pratik yaparak öğretilmektedir. İkinci seviyeye geçebilmeniz için eğitmenlerinizin sizleri yeterli bulması ve onay vermesi gerekmektedir. Eğer onay alamazsanız eğitimin 1. Düzeyini tekrarlamanız gerekecektir.

  • AFF 2. Seviye Eğitimi

AFF eğitiminin 2. Seviyesinde artık hızlandırılmış atlayışın ne demek olduğunu çok daha iyi anlarsınız. Bu seviyede de yine tıpkı birinci seviyede olduğu gibi 2 eğitmen eşliğinde atlama alıştırmaları yapılmaktadır. Eğer atlayışınızı teknik içeriyorsa eğitmenlerden biri eğitimden çıkarak, sizi tek eğitmenle çalışmaya yönlendirebilecektir. Fakat bir süre sonra yine çift eğitmenle çalışmalar devam eder.

  • AFF 3. Seviye Eğitimi

AFF Eğitiminin 3. Seviyesi sizi profesyonel atlayışa biraz daha yaklaştıracaktır. Bu eğitim aşamasında da tıpkı 1. Ve 2. Seviyede olduğu gibi alıştırmalar gerçekleşir. Fakat diğer eğitimlerden farklı olarak iki eğitmen de sizi havada yalnız bırakır. Atlayış sürecinde de havadaki vücut pozisyonunuz ve ne kadar doğru durduğunuz test edilecektir.

  • AFF 4. Seviye Eğitimi

AFF Eğitimin 4. Aşamasında ise tek eğitmenle atlayış gerçekleştirirsiniz. Bu seviyede hem sağa hem de sola 90 derecelik dönüşlerin nasıl yapıldığını da en profesyonel şekilde öğrenmeniz mümkün olacaktır.

  • AFF 5. Seviye Eğitimi

AFF eğitiminin 5. aşamasına başarıyla geçen hızlandırılmış atlayış adayları 4. Seviyede öğrenmiş oldukları 90 derece sağa ve sola dönüşleri 360 derece yapmayı öğreneceklerdir.

  • AFF 6. Seviye Eğitimi

AFF eğitimin en zorlu aşamalarından biri de 6. Düzeydir.  Öyle ki bu süreçte takla atarak, havada tekrar aynı pozisyona gelmeyi öğrenir ve de bunu sizden tek başınıza yapmanız istenir. Ek olarak ise Tracking ismi verilen ön tarafa çok hızlı manevra eğitimi de verilmektedir. 6. Seviye sonunda adaylar Tracking yapma yeteneğine de sahip olurlar.

  • AFF 7. Seviye Eğitimi

AFF Eğitimin 7. Düzeyinde tüm öğrendiklerinizi nasıl birleştirmeniz gerektiğini öğrenmeniz sağlanır. 7. Seviyede takla atarak hem sağa hem de sola 360 derece dönüş yaparak ve de Tracking yaparak paraşütünüzü açabilmeyi öğrenmeniz mümkün olacaktır.

  • AFF 8. Seviye Eğitimi

AFF eğitiminin 8. Seviyesinde hızlandırılmış atlayış sürecinde tam profesyonel hale gelirsiniz. Bu aşamada tam olarak 5.000 feet’ten tek başınıza atlayarak paraşütünüzü açmanız istenir.  AFF 8. Seviye eğitiminde uçaktan alçak irtifadan yapılan atlayışın ne olduğunu net olarak görürsünüz. Bu aşamada kamera kaydı yoktur.

Diğer Faydalı Bilgiler için kategorimize göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol