Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaKültür SanatAdıyaman'ın Gizemi: Nemrut Dağı

Adıyaman’ın Gizemi: Nemrut Dağı

-

Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı olan bir köyde yer alıyor. Daha doğrusu köyün yakınlarında yer alıyor.  1988 yılında da Nemrut Dağı Milli Parkı olmuştur. Park içerisinde eski çağlardan kalan arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Dağın en önemli özelliği de dev heykelleri, tümülüsü, köprüsü ve tepesidir.

Nemrut Dağı Efsanesi

Nemrut Dağı bölgede olcukça ünlü bir yerdir. Hatta yalnızca bölgede değil tüm dünya üzerinde büyük bir önemi vardır. İsmini Hz. İbrahim’i ateşe attıran hükümdardan alıyor. Bu dağın dilden dile dolaşan bir de efsanesi bulunuyor. En çok akla yatanı ise Kommagene Uygarlığı ile ilgili olanıdır. M.Ö. 163 yıllarında dönemin kralı, tanrılara ve atalarına saygısını göstermek için ülkesinin en yüksek dağına bir anıt mezar ve heykeller yaptırıyor. Heykeller iki farklı grup olacak şekilde yapılmış. Birisi güneşi selamlarken diğeri de batışını seyrediyor. Şehrin en güzel gün batımına sahip yer olduğunu söyleyebiliriz.

Nemrut Dağı’nın Heykelleri

O dönemlerde çok tanrılı dinler oldukça yaygındı. Dönemin kralı da minnettarlığını göstermek isteyince ortaya 10 metreye kadar ulaşan dev heykeller çıkmış. Her heykel farklı bir dini ve kültürü temsil ediyor. Bu da kralın dinleri ve kültürleri birleştirmek için ne büyük çaba sarfettiğinin kanıtıdır.

Bunca zamandır tarihe tanıklık eden bu devasa heykeller bulunduğu bölgeyi de dini bir merkez haline getirmiştir. Kireçtaşı’ndan yapılma heykeller Pers ve Yunan mitolojisinden esinlenerek yapılmış.

Nemrut Dağı Tümülüsü

Milattan önce 1. yüzyılda inşa edilmiştir. 50 metre yüksekliğinde ve çapı da 150 metre civarındadır. Kral, burayı kendisi için inşa ettirmiştir. Tümülüsün en tepesi ise gün doğumunun ve batımının en güzel şekilde izlenilebileceği noktalardan biridir.

Adıyaman Gezi Rehberi

Nasıl Oluştu?

1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan dağ, kuvaterner döneminde oluşmuştur.  Daha sonrasında ise insan eliyle yapılan heykellerin evi olmuştur. Nemrut Dağı, aslında bir volkanik dağdır. Türkiye’nin faaliyete geçebilecek en tehlikeli yerlerinden biridir. Son aktif hali de 1411 senesinde gözlemlenmiştir.

Nerede?

Nemrut Dağı, Adıyaman’da bulunuyor. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Kayadibi Köyü, dağa en yakın konumdur. Dağın şehre uzaklığı da ortalama 87 kilometredir.

Nasıl Gidilir?

Ulaşmak için öncelikle Adıyaman’a gelmeniz gerekiyor. Otobüsle, uçakla ya da şahsi aracınızla kolay bir şekilde şehre ulaşabilirsiniz. Tek gelmek istemezseniz de tur otobüsleri ile birlikte keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.
Konum için tıklayınız.

Adıyaman Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol