Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaTürkiyeAdıyamanAdıyaman'ın En İyi Yöresel Lezzetleri

Adıyaman’ın En İyi Yöresel Lezzetleri

-

Adıyaman’ın En İyi Yöresel Lezzetleri’ni denemeden Adıyaman’dan ayrılmayın. Güneydoğu’nun muhteşem şehri Adıyaman, Nemrut Dağı’nın muhteşem manzarasıyla tüm gözleri üzerine çekiyor. Gün batımının eşsiz görüntüsü eşliğinde şehri izlemek ise bambaşkadır. Tabi ki, Adıyaman yalnızca Nemrut Dağı’ndan ibaret değil. Onu daha da özel kılan kültürü, doğal güzellikleri ve yemekleri bulunuyor. Baharat diyarı Adıyaman’ın Çiğköfte’den başlayıp Adıyaman Tava’ya kadar uzanan serüvenini sizler için hazırladık.

Adıyaman’ın En İyi Yöresel Lezzetleri

Adıyaman Tavası

Adıyaman’ın En İyi Yöresel Lezzetleri’nin ilk adımında Adıyayman Tavası var. Yörenin lezzetli yemeklerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Şehri geziye çıktığınız zaman birçok restoranda ve lokantada Adıyaman Tavası ile karşılaşabilirsiniz. İçerisine bol patlıcan, doates, biber ve kuşbaşı et konularak yapılıyor.

Ekşili Köfte

Ekşili Köfte

Türkiye’nin birçok yerinde rastladığımız bu muhteşem lezzet, Adıyaman’a özgü yapılış şekliyle karşımıza tekrardan çıkıyor. Ancak şehrin her yerinde bu lezzetli bulmak mümkün değil. Et ve patatesle yapılan unutulmayacak lezzet arasında yer alıyor.

Çiğ Köfte

Türkiye’nin her bir bölgesinde en ücra köyünden en gelişmiş şehrine kadar her yerde bu lezzetle karşılaşabilirsiniz. Adıyaman Çiğköftesi işte böyle bağımlılık yapıyor. Çiğköfte’nin hasını yemek istiyorsanız, Adıyaman’a mutlaka gezi düzenlemelisiniz.

İçli Köfte

Gündeydoğu’nun meşhur lezzeti Adıyaman’da karşımıza çıkıyor. Herkesin damak zevkine uyan bu efsane lezzeti bir de Adıyaman’da deneyin. Eminiz ki tadına bayılacak ve tarifini internetten araştıracaksınız. Her yörede farklı şekilde pişirilse de, bu bölgede kızartılarak servis ediliyor.

Peynir Helvası

İrmik ve peynirden yapılan Peynir Helvası’nın herkesin damak zevkine hitap ettiğini söyleyemeyiz. Ancak vegan değilseniz ve peynir yemeye bayılıyorsanız, ilginizi çekebilir. Oldukça hafif bir tatlı olarak yemek sonrası güzel gidecektir.

Patlıcan Cacığı

Genel olarak yemeklere baktığınızda, yörenin patlıcanlı her şeyi yediğini görebilirsiniz. Aslında patlıcanı her şeyde kullanıyorlar demek daha doğru olacaktır. Bunlardan bir örnekte patlıcan cacığıdır. Normal salatalıklı cacık yerine içine patlıcan koyulmuşunu da mutlaka deneyin.

Şıllık Tatlısı

Şıllık Tatlısı

Adıyaman’ın En İyi Yöresel Lezzetleri’nin son adımında Şıllık Tatlısı var. İsmiyle gülümseten bu tatlı, yöreye özgü bir yiyecektir. Osmanlı döneminden bizlere miras kalan saray lezzetidir. Tatlı dağınık olarak yapıldığı için adını şıllık koymuşlar. Oldukça hafif ve lezzetli bir tatlıdır. Mutlaka denemelisiniz.

Adıyaman’ın En İyi Yöresel Lezzetleri adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Adıyaman Gezi Rehberi için tıklayınız.

Adıyaman'ın En İyi Yöresel Lezzetleri
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,005TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone