Home Türkiye Adıyaman Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman Gezi Rehberi

3
767
Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman’a yolunuz düştüyse veya Adıyaman’da yaşıyorsanız Adıyaman Gezi Rehberi’mizi inceleyebilir, gezilecek yerleri keşfedebilirsiniz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehir, ülkemizin en çok ziyaret edilen ve en mitolojik şehirlerinden biridir. Eski zamanların güçlü krallığı, Kommagene’ye ev sahipliği yapmıştır. Ülkemizin en eski şehirlerinden birisi olan Adıyaman’da gezilecek pek çok yer bulunuyor. Geçmiş dönemlerde de önemli bir konuma ve karaktere sahip olması, günümüze çok sayıda eser bırakmasını sağlamıştır. Şehir, Türkiye gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı bölgede olcukça ünlü bir yerdir. Hatta yalnızca bölgede değil tüm dünya üzerinde büyük bir önemi vardır. İsmini Hz. İbrahim’i ateşe attıran hükümdardan alıyor. Bu dağın dilden dile dolaşan bir de efsanesi bulunuyor. En çok akla yatanı ise Kommagene Uygarlığı ile ilgili olanıdır. M.Ö. 163 yıllarında dönemin kralı, tanrılara ve atalarına saygısını göstermek için ülkesinin en yüksek dağına bir anıt mezar ve heykeller yaptırıyor. Heykeller iki farklı grup olacak şekilde yapılmış. Birisi güneşi selamlarken diğeri de batışını seyrediyor. Şehrin en güzel gün batımına sahip yer olduğunu söyleyebiliriz.

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi, Demir Çağı, Kalkolitik, Roma, Bizans, Selçuklu, Neolitik, Osmanı ve Selçuklu dönemlerine ait eserlere ev sahipliği yapıyor. 1978 yılında açılmıştır. Atatürk Barajı’nın taşmasıyla sular altında kalan yerde tesadüfen bulunan eserleri sergilemektedir.

Oturakçı Pasajı, Adıyaman

Şehrin alışveriş denilince akla gelen ilk yeridir. Şehrin tam merkezinde bulunur. Özellikle de turistler ve yerli ziyaretçiler tarafından oldukça sevilir. Herkes buradan kendilerine hediyelik eşya alır.  Siz de Adıyaman gezilecek yerler listenize mutlaka Oturakçı Plajı’nı eklemelisiniz.
Konum için tıklayınız.

Palanlı Mağarası, Adıyaman

Palanlı Mağarası, Paleotik Dönem insanları tarafından bir yaşam yeri olarak kullanılmıştır. Mağaranın duvarlarından insanlara ait olan çizimleri görebilirsiniz. Arkeolojik sit alanı ilan edilen mağarayı mutlaka görmelisiniz.
Konum için tıklayınız.

Cendere Köprüsü, Adıyaman

Anadolu’nun sahip olduğu en eski köprülerden biri olma özelliğine sahiptir. Roma Kralı Septimus Severus yaptırmıştır. Köprüyü önemli kılan özelliklerinden birisi de oldukça uzun yaklaşık 120 metre uzunluğunda olması ve çimento kullanılmamasıdır. Günümüzde ise köprü yalnızca turistik amaçlı kullanılıyor.
Konum için tıklayınız.

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN.

Adıyaman’ın En İyi Yöresel Lezzetleri

Çiğ Köfte

Türkiye’nin her bir bölgesinde en ücra köyünden en gelişmiş şehrine kadar her yerde bu lezzetle karşılaşabilirsiniz. Adıyaman Çiğköftesi işte böyle bağımlılık yapıyor. Çiğköfte’nin hasını yemek istiyorsanız, Adıyaman’a mutlaka gezi düzenlemelisiniz.

İçli Köfte

Gündeydoğu’nun meşhur lezzeti Adıyaman’da karşımıza çıkıyor. Herkesin damak zevkine uyan bu efsane lezzeti bir de Adıyaman’da deneyin. Eminiz ki tadına bayılacak ve tarifini internetten araştıracaksınız. Her yörede farklı şekilde pişirilse de, bu bölgede kızartılarak servis ediliyor.

Şıllık Tatlısı

İsmiyle gülümseten bu tatlı, yöreye özgü bir yiyecektir. Osmanlı döneminden bizlere miras kalan saray lezzetidir. Tatlı dağınık olarak yapıldığı için adını şıllık koymuşlar. Oldukça hafif ve lezzetli bir tatlıdır. Mutlaka denemelisiniz.

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN.

Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Adıyaman, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Türkiye’nin her yerinden uçak, otobüs, tren ya da şahsi araçla ulaşım mümkündür. Kısa ve zahmetsiz bir yolculuk yapmak istiyorsanız, uçakla gitmeyi denemelisiniz. 1 saat 35 dakika sonra şehre varabilirsiniz. Adıyaman Havalimanı şehrin dışında yer alıyor. Bu yüzden havayoluna ait otobüs ya da taksiyle havalimanında şehir merkezine inmeniz gerekiyor. Daha sonra da otelinize yerleşebilir ve şehri gezmeye başlayabilirsiniz.

Adıyaman Yol Tarifi için tıklayınız.

Adıyaman’da Şehir İçi Ulaşımı

Vardıgezmek için en uygun ulaşım şeklini araştırıyorsunuz. Bunun cevabı kesinlikle otobüs olacaktır. Şehirde en çok kullanılan ulaşım şekli belediye otobüsleridir. İndirimi yolculuk yapmak için Yamankart çıkartabilirsiniz. Belediye otobüsü yerine taksi, minibüs ve dolmuş gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir?

Oldukça sıcak bir bölgedir. Yazları bunaltıcı sıcaklar olabilir. Ayrıca kışları da oldukça soğuk olabilir. Bu yüzden şehri gezmek için en uygun zaman Eylül-Mayıs aylarıdır.

Adıyaman’da Gece Hayatı

Adıyaman’da gece hayatını olmadığını söylemek mümkündür. İnsanlar genellikle müzik dinlemek ve arkadaşlarıyla eğlenmek için kafelere gidip otururlar. Şehir merkezinde yer alan Campus Cafe, Capris Cafe gibi mekanlar akşam belirli bir saatten sonra canlı müzik hizmeti de veriyorlar. Şehrin gece hayatının olmadığını ve eğlence sektörünün de gelişmediğini görebilirsiniz.

Adıyaman’dan Ne Alınır?

Adıyaman’dan ne alınır sorusunun birden fazla cevabı vardır. Şehrin ekonomisinin oldukça iyi ve hızlı gelişen bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Kültürel ve doğal pek çok güzelliğe sahip şehrin ziyaretçisi bol olunca, hediyelik eşya satan pazarları da çok oluyor. Aışveriş yapmak için gidebileceğiniz Tarihi Oturakçı Pazarı ilk rotanızı oluşturabilir. Buradan sevdiklerinize ya da kendinize hatıra kalması için minyatürler, magnetler, halılar, kilimler ve bakırlar satın alabilirsiniz. Bölgenin kendine has işleme ve el sanatlarıyla dolu olan bu pazarı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adıyaman’da Konaklama, Nerede Kalınır?

Adıyaman’daki otellere geçmeden önce Airbnb üzerinden iyi fırsatlara konaklama yapabileceğinizi belirtmek isteriz. Aşağıdaki tablodan bütçenize uygun evi seçebilir hemen rezervasyon işlemine başlayabilirsiniz.

White Star Hotel, Adıyaman

Şehir merkezinde yer alan otel, sizlere konforlu bir konaklama sağlıyor. Kaldığınız süre boyunca kaliteli hizmet, havuz, spa, bar ve spor salonu gibi faydalarından yararlanabilirsiniz. Otelin gecelik fiyatları ise 195 TL’den başlıyor.

Adres: Yunus Emre, Atatürk Blv. No:384, Adıyaman Merkez/Adıyaman
Telefon: (0416) 225 01 01
Konum için tıklayınız.

Otel Antiochos, Adıyaman

Otel Antiochos, merkezde yer alan 3 yıldızlı otellerden biridir. Otelde konaklama yaparsanız spor salonu, spa ve havuz gibi faydalarından yararlanabilirsiniz. Oldukça şık ve hoş bir tasarıma sahip odalarında konforlu bir konaklama fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Adres: Atatürk Bulv., Otel Antiochos No:141, Adıyaman Merkez/Adıyaman
Telefon: (0416) 225 02 82
Konum için tıklayınız.

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN.

Adıyaman ile alakalı diğer bilgiler için tıklayınız.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here