Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaYaşamSözlükA la Carte Nedir?

A la Carte Nedir?

-

A la Carte Nedir? Fransızcadan gastronomi kültürüne yer edinmiş bir kelimedir. Menüde yer alan bütün yiyeceklerden seçme özgürlüğü olduğu anlamına gelir. Kişiler A la carte menüye sahip mekanlarda, menüde yer alan bütün yiyeceklerden sipariş verebilirler. Sipariş esnasında herhangi bir sıralama yapmak zorunda değillerdir. Sipariş esnasında kişilerin tamamen özgür oldukları restoranlara verilen isimdir. Bu hizmet seçeneği restoranlar için zahmetlidir ancak kişiler için daha rahat bir kullanım sunar. A la carte restoranlar her yemeği hazır etme zorunluluğunu taşırlar. Kişiler ise menüden seçtikleri yiyecekleri rastgele tercih edebilirler. Fix menü gibi kişilere sunulan hazır menüler değildir, kişiye seçim özgürlüğü sunar.

A la Carte Nedir?  A la Carte Menü Nasıl Hazırlanır?

A la carte menü hazırlamak oldukça zahmetli bir iştir. Mekanlar menü oluştururken konseptlerini ele alır ve buna uyumlu olarak bir menü oluştururlar. Ardından bulunulan konumdaki kişilerin istekleri de ön planda tutulmalıdır. Mekanın kafe mi yoksa restoran mı olduğuna göre menüdeki seçenekler değişiklik gösterir. Kafelerde genel olarak pasta, börek ve içecek gibi alternatifler yer alır. Restoranlarda ise ana yemek, başlangıç, ara sıcak ve tatlı gibi daha geniş alternatifler bulunur. Menüler kişilerin tercihleri baz alınarak belirli zaman aralıklarında yenilenmelidir. Günlük olarak değişen yiyecekler menüye her gün farklı olarak yazılabilir. Bir tabloda günün önerisini paylaşmak da kişilerin ilgisini çekecektir.

A la Carte Nedir? adlı konumuzu sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol